Hora medzi nami – Charles Martin

Hora medzi nami – Charles Martin, Motto 2017

Hora medzi nami je román, ktorý zaujme tak čitateľov, ktorí očakávajú dobrodružstvo, ako aj čitateľov, ktorí majú v sebe romantickejšieho ducha.

Na stránkach knihy sa otvárajú dvere do dvoch príbehov. Prvý ukazuje horu bez metafory. Takú horu, ktorú možno obdivovať, no môže sa stať aj pohrebiskom. Druhý ukazuje horu ako niečo nemožno prekročiteľné v ľudských vzťahoch. Oba príbehy sa týkajú života lekára Bena, ktorý spolu s Ashley prežije haváriu lietadla. Obaja sú zranení, no ich túžba a nádej dostať sa späť do civilizácie je silnejšia. Prežijú krutosť nehostinných vrchov, sneh, ľad, chlad, pády, zranenia i stavy beznádeje. Čo ich stále drží, je však istota, že nie sú osamotení. Na pozadí tohto príbehu sa však otvára akoby i druhý – Benova minulosť. Sú to vypovedané silné emócie chlapa, ktorý mal pre koho žiť, koho milovať, no prišiel o to. Nemožno preto povedať, že hlavní hrdinovia majú len zranenia tela, ale do veľkej hĺbky trpia aj ich duše. Obaja sa preto musia vyliečiť nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke. No na prvom mieste je prežiť!

Ashley je zas postava, ktorá sa snaží prísť na to, čo je v skutočnosti pravá láska, ako vyzerá a pochybuje o tom, že vôbec existuje. Tým, že sú na seba odkázaní, diskutujú aj o svojich pocitoch a názoroch. Spisovateľ tak vytvára postavy, ktoré filozofujú nad svojimi životmi. Táto ich filozofia je ovplyvnená situáciou, do ktorej sa dostali. Na oboch dolieha vyťaženosť, neistota a samotná otázka: Prežijeme to?

To, čo budete vidieť skoro na každej strane knihy je sneh. Budete mať pocit chladu vychádzajúceho z prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Nie však zo sŕdc naplnených ochotou pomôcť, neodísť len tak a nechať tam toho druhého napospas osudu. Kto má rád zimnú krajinku, môže sa cez písmenká zahľadieť na panorámu vysočizných hôr, na husté ihličnaté lesy, na zamrznuté jazerá a niekde v diaľke hľadať nejaký náznak civilizácie, ktorý by zachránil dvoch ľudí.

O tomto románe sa môže povedať, že do neho autor vložil veľkú dávku emócií, ktoré sú badateľné v Benovej minulosti a rozcítia nejedno srdce. Ďalej tam zakomponoval nezabudnuteľné opisy prostredia a kontrast. Kontrast medzi chladom a teplom-láskou, ktorá je potrebná pre každého človeka. A kontrast hory, ktorá dokázala rozdeliť i spojiť.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: