Hrbáč – Paul Féval

Hrbáč – Paul Féval

Hrbáč – Paul Féval, Obzor 1970

Historický román Hrbáč sa začína tragickou udalosťou, do ktorej sa omylom pripletie i Henrich Lagardére, legendárny francúzsky šermiar. Ten umierajúcemu Filipovi de Nevers sľúbi, že sa pomstí jeho vrahom, pred ktorými sa mu v tú noc spolu s Neversovou malou dcérou Aurorou podarí utiecť.

Henrich je prenasledovaný, preto sa ukryje i s Aurorou v zahraničí. Dlhé roky sa Henrich o malú Auroru stará s otcovskou láskou a nehou. Sledujeme zmenu, ktorá sa stala – kedysi hrdý dobrodruh, teraz zodpovedný otec, dodržiavajúci prísahu priateľovi.

Po rokoch sa rozhodne vrátiť dcéru jej matke teraz žijúcej ako manželka grófa de Gonzague, Neversovho vraha. Aj napriek životu v prepychu je nešťastná a stále oplakáva stratu svojho milovaného i dcéry. Henrich vymyslí šikovný plán, v ktorom mu pomôže najmä jeho druhé „ja“ – hrbáča. Vďaka nemu sa mu podarí dostať sa do blízkosti Gonzagua i jeho ženy a pomaly zosnovať celý plán.

Hrbáč obsahuje atmosféru vtedajších časov, hrdinstvo, šermiarske zápasy, intrigy, prefíkanosť, zradu i lásku. Vzťah Lagardéra a Aurory pôsobí najprv milo a vrúcne, no neskôr, keď Aurora vyrastie a oni sa jeden do druhého zamilujú, na čitateľa to pôsobí trochu zvláštne. Napriek tomu, že nie sú v príbuzenskom vzťahu, stále to vyvoláva v človeku začudovanie – hlavne kvôli doterajšej forme ich lásky, ktorá bola čisto platonická.

Okrem toho ale románu nie je čo vyčítať. Celý príbeh je napínavý a zaujímavo písaný, čitateľa rozhodne neomrzí. Vyskytuje sa v ňom i zopár skutočných historických postáv, ako napríklad Filip II. Orleánsky. Ostatné postavy sú zaujímavo vykreslené, no v pamäti každého zostane hlavne Henrich, aj so svojím slávnym: „Ak neprídeš k Lagardérovi, príde Lagardére k tebe!“

Ak ste fanúšikmi dobrodružných francúzskych historických románov radených do žánru swashbuckler (ako napríklad Traja mušketieri, Cyrano z Bergeracu či Robin Hood), určite by ste nemali vynechať ani Hrbáča.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: