Hygge – Marie Tourell Søderberg

Hygge – Marie Tourell Søderberg, Luka 2017

Premýšľala som, prečo je fenomén hygge v poslednej dobe taký obľúbený a aj na Slovensku rozšírený. Prečo ľudí zaujíma to, ako žijú Dáni? Čo ich na tom priťahuje? Aké dôvody ich vedú k čítaniu o hygge?

Mám pocit, že dnešná uponáhľaná doba nám zo životov akosi kradne šťastie. Mnohí sa majú veľmi dobre, majú úspešnú kariéru, dobré vzdelanie, zakladajú si rodiny, ale chýba im akýsi konštantný pocit šťastia, stále vo svojom živote cítia isté prázdne miesto. Čím to je? Prečo si stále myslíme, že šťastní budeme až vtedy, keď dokončíme školu, urobíme kariéru, postavíme dom, založíme si rodinu a tak ďalej…? Prečo sa stále za niečím naháňame? Prečo stále niečo odkladáme? Prečo stále žijeme pre budúcnosť a zabúdame na prítomnosť? Asi hlavne v tom tkvie to chýbajúce šťastie, ktoré Dáni tak hrdo prezentujú vo svojich knihách o hygge. Oni sa totiž dokážu tešiť z každej maličkosti bežného života, ako už prezrádza podtitul knihy – Dánske šťastie ukryté v maličkostiach každodenného života.

Marie Tourell Søderberg je dánska herečka, ktorá sa rozhodla fenoménu hygge prísť na kĺb. Zozbierala množstvo materiálu, precestovala celú krajinu, zhovárala sa s obyčajnými ľuďmi, ale aj s profesionálmi v oblasti hygge a vznikla z toho krásna knižka, ktorá zahreje na duši.

Kniha je rozdelená na niekoľko kapitol, pričom každá sa venuje niečomu inému v spojení s hygge, napr. vás hneď v úvode naučí, ako sa toto slovo vlastne vyslovuje (len tak medzi nami, stále to poriadne neviem, aj keď je návod jasný). Prináša pohľad do hygge kuchyne či návod, ako si vytvoriť hyggelig domov. Samozrejme, nie je ľahké aplikovať do svojho života to, čo si v knihe prečítate. Predsa len sme iný národ, ale mnohé veci robíme akosi intuitívne, preto vás možno prekvapí, že aj vy praktizujete hygge a vôbec ste o tom nevedeli. Mňa osobne knižka inšpirovala v mnohých veciach, a hoci zmena neprichádza hneď, ale postupne, som si jej vedomá.

Na publikácii ma milo prekvapila aj jej autenticita, ktorú sa autorka na stránky snažila priniesť. Neobsahuje totiž len definície a návody, ale aj zaujímavé príbehy rôznych ľudí poukazujúcich na to, ako praktizujú hygge vo svojom živote či ako im hygge zmenilo/zlepšilo život. A nie, nie sú to len Dáni! Okrem už spomínaného zaujímavého obsahu má kniha aj krásnu grafickú úpravu a je obohatená o fotografie, ktoré zachytávajú život a hygge v ňom taký, ako je. Nejde o žiadne vyumelkované pózy, ale o zachytenie ľudí či prírody tak prirodzene, ako sa to len dá.

Jednoduchý štýl, elegancia, estetickosť, pútavý obsah, posolstvo vychádzajúce zo stránok a príjemný pocit po dočítaní – to všetko pre mňa predstavuje táto už na pohľad zaujímavá kniha. Ak neviete, čo darovať svojim blízkym, krásnou knihou Hygge určite nič nepokazíte.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: vydavateľstvo Luka
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: