Iba jeden deň – Gayle Formanová

Iba jeden deň – Ikar

Iba jeden deň – Gayle Formanová, Ikar 2013

Postupným čítaním kníh označených výraznou pečaťou Edícia svetový bestseller zisťujem, že skutočne ide o diela, ktoré dokážu zaujať originálnym autorským štýlom, kompozíciou, veľmi dobre zvolenou témou alebo jednoducho tým, že sa dobre čítajú. Jedným z takých je aj dievčenský ľúbostný román Iba jeden deň od Gayle Formanovej s trefným podtitulom Išla hľadať jeho a cestou našla seba.

Príbeh upúta hlavne dievčenské tínedžerské publikum, keďže je jeho hlavnou témou láska – jej vzbĺknutie, horenie, tlenie… až po jej stratu a opätovné hľadanie. Knihu robí príťažlivou práve okolnosť, že dej je zasadený do viacerých miest – spolu s hrdinkou sa túlate po Európe (hlavne po Anglicku, Francúzsku a Holandsku) a prežívate s ňou jej trampoty doma v Amerike i na univerzite.

Allyson je čerstvá maturantka tráviaca leto cestovaním s najlepšou kamarátkou. Počas pouličného predstavenia Shakespearovej hry v Anglicku stretáva holandského herca Willema, vďaka ktorému zažije neopakovateľné romantické dobrodružstvo. Ani na moment neoľutuje okamih, keď sa rozhodne rodičom, inak vždy verne čeliť ich rozhodnutiam, zaklamať a stať sa rebelkou len preto, aby mohla stráviť s neznámym sympatickým chalanom len jeden jediný deň v Paríži, meste lásky, ktorý však úplne zmení jej život. Ráno totiž sklamane zisťuje, že Willem je preč. Život však plynie ďalej a v jej srdci intenzívne horí túžba nájsť človeka, s ktorým sa cítila sama sebou. A tak sa vyberá na cestu plnú cestovania, prekážok, sklamaní, sebaobjavovania… A myslíte si, že ju na konci čaká vytúžené Willemovo objatie?

Zamierte do knižnice a začítajte sa aj vy do stránok knihy poznačenej citátmi zo Shakespearových diel, a hlavne úryvkom z komédie Ako sa vám páči, ktorý presne vystihuje ideu celého príbehu:

„Celý svet je divadlo a muži, ženy, každý je v ňom hercom. Každý má svoje „príde“, „odíde“, každý má čas zahrať v siedmich dejstvách niekoľko úloh.“

Vďaka knihe pochopíte, že aj keď sa stratíte, vďaka silnej vôli sa môžete znova nájsť. A hlavne je dôležité nikdy nepovedať dobrodružstvu nie, vďaka čomu sa stanete spolu s hlavnou hrdinkou milovníkmi túlavých topánok!

Ak vás autorkin štýl zaujme, môžete siahnuť po pokračovaní knihy s príznačným názvom Iba jeden rok, v ktorej si prečítate o ich láske z Willemovho uhla pohľadu. Čaká vás neopakovateľný zážitok.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: Vinlit

Vydavateľstvo Ikar – www.ikar.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: