Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách – Maja Säfström, Albatros 2018

Začal sa nám nový školský rok, pomaly prichádza jeseň a s ňou aj skvelé príležitosti zababušiť sa do deky a čítať si aj spolu s deťmi. Literatúru pre deti považujú za dôležitú mnohí, čo je naozaj výborné, pretože potom vznikajú také krásne a zaujímavé knižky, akou je aj novinka od švédskej spisovateľky, ilustrátorky a architektky Maji Säfström. Dva roky po uvedení knižky na trh sme sa dočkali aj slovenského prekladu Ilustrovaného atlasu neuveriteľných faktov o zvieratách a musím povedať, že túto knižku by malo mať doma každé dieťa, ale aj dospelý. Je to kúsok, ktorý vo vašej knižnici vynikne dizajnom i obsahom.

Ako už názov napovedá, ide o atlas, ale nie hocijaký a ani nie taký ten klasický, na aký sme zvyknutí. Keďže je knižka určená čitateľom od ôsmich rokov, je tomu značne prispôsobený obsahom aj svojím prevedením. Majine originálne kresbičky sú pomerne známe po celom svete, preto je možné, že si už pri prvom pohľade na knihu poviete: tak toto je mi akési povedomé! Autorka si pre svoje dielo zvolila veľmi zaujímavú tému vyplývajúcu najmä z toho, že obľubuje a rada kreslí zvieratká a zaujímajú ju všelijaké nezvyčajné fakty o nich.

„Spomenuté fakty sú len malým zábleskom všetkých bláznivých, fantastických a zaujímavých vecí, ktoré robia z týchto zvierat jedinečné tvory.“ (s. 7)

Už po prvotnom listovaní som vedela, že si túto knihu zamilujem, a to nie som dieťa! Nádherné, pritom však jednoduché a minimalistické ilustrácie na recyklovanom papieri sú doplnené kratučkými textami, ktoré vás prekvapia, ale často aj pobavia. Všetky informácie v knihe sú pre (nielen) detského príjemcu obohacujúce, pretože si ich vďaka Majinmu spôsobu podania jednoznačne zapamätá. Najviac, samozrejme, pútajú ilustrácie, no text nezaostáva. Autorka každý fakt podáva svojským štýlom – ľahkým, pútavým a vtipným –, pričom ho často dopĺňa svojimi trefnými poznámkami či bublinkami v podobe prehovorov zvierat. Ideálna kombinácia, aby knižka zaujala každé dieťa a oživila tak väčšinou nezáživné vzdelávanie. Práve vďaka svojej forme sú texty aj ľahko zapamätateľné, proste utkvejú v pamäti, takže okrem zábavy a zaujímavostí si z nich dieťa určite odnesie aj nejaké tie vedomosti.

„Mravce sú jediné živočíchy okrem ľudí, ktoré chovajú iné zvieratá!“ (s. 62)

Ako som už spomínala, kniha je sama osebe aj dizajnérskym kúskom. Originálne ilustrácie dopĺňa aj veľmi vhodný – povedala by som – hravý font. Veľmi sa mi páči taktiež obálka a musím vyzdvihnúť aj rozmer knihy. Pôvodne som si myslela, že keďže ide o atlas, jeho rozmer bude patriť k tým väčším, avšak je taký akurát aj pre detské rúčky a kniha neodradí ani svojou hrúbkou. Dospelý ju prečíta tak za tridsať až štyridsať minút (dala som ju prelistovať priateľovi a vrátil mi ju, až keď ju celú prečítal), no s deťmi môžete s knihou stráviť mnoho krásnych večerov a jednotlivé fakty o zvieratkách im dávkovať ako niečo výnimočné, na čo sa budú tešiť. Autorku navyše môžete sledovať aj na jej sociálnych sieťach, kde nájdete aj príspevky zobrazujúce proces tvorby ilustrácií. Ak ešte Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách nemáte, určite po ňom čo najskôr siahnite, pretože ide o výnimočnú knižku, ktorá jednak zaujme vaše deti, jednak pobaví aj vás.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: