Inéz Melichová: „Život je príliš krátky, aby sme ho strávili nad činnosťami, ktoré nám nič nedajú a nikam nás neposunú.“

Inez Melichova

Je mi cťou, že moje pozvanie na rozhovor prijala Inéz Melichová. Je autorkou dvoch úspešných kníh Labyrint vášne a Milenci prežijú, ktoré vyšli vo vydavateľstve Marenčin PT.

Ahoj, Inéz, ďakujem, že si prijala pozvanie na rozhovor. Tvoje názvy kníh sľubujú romantiku a vášeň. Ale nie je tomu celkom tak. Môžeme tam nájsť napríklad krimi prvky či mystery. Prezraď nám, kde berieš inšpiráciu?
Inšpiráciu nikdy cielene nehľadám, väčšinou príde sama celkom nečakane a jej zdrojom môže byť čokoľvek. Určite každý z nás pozná hneď niekoľko príbehov zo svojho okolia, ktoré sú vhodné na knižné spracovanie. Naozaj platí, že tie najlepšie príbehy píše sám život. Zároveň som presvedčená, že o obyčajných veciach musí autor písať neobyčajným spôsobom, lebo len tak dokážu na papieri zaujať. Z vlastnej čitateľskej skúsenosti viem, že najviac ma dokáže odradiť predvídateľnosť deja a podrobné opisy bežných rutinných činností, preto sa týmto „neduhom“ v knihách vyhýbam. Moja inšpirácia má korene v reálnom živote, ale vždy sa ju snažím dať do takej podoby, aby v čitateľovi vyvolala záujem a aby nemal pocit, že píšem o niečom, čo tu už bolo tisíckrát, len v inom odtieni sivej. (úsmev) A čo sa týka mojej náklonnosti ku krimi a mystery, pravdepodobne je to tým, že oba žánre patria k mojim čitateľsky najobľúbenejším. Aby ma kniha zaujala, mala by obsahovať aj dávku napätia a tajomna, čo spojenie krimi a mystery umožňuje. Okrem toho oceňujem, keď autor dokáže vystavať pointu a dopracovať sa k rozuzleniu na základe logickej dedukcie. Pretože ak príbehu chýba logika, čitateľ mu neuverí. Avšak žáner krimi mi nedá inú možnosť, než logiku striktne dodržiavať. Ale neoddeliteľnou súčasťou mojich kníh je aj romantika a vášeň. Veď najväčšie mystérium je práve láska.

Do kníh vkladáš aj filozofické prvky. Je ti filozofia blízka?
Určite áno a nielen kvôli tomu, že som ju študovala. Filozofia je všade okolo nás, hoci si to väčšinou neuvedomujeme. Myslím si, že každý človek si niekedy položil, či už priamo alebo podvedome, otázky, ako napríklad: Kto som? Aký je zmysel môjho života? Čo je to šťastný život? Aký je môj životný cieľ? Práve na tieto otázky nám môže dať správnu odpoveď filozofia a my nebudeme musieť tápať v živote, ale vytvoríme si vlastný autentický životný plán skôr, než našu nevedomosť a dezorientovanosť niekto zneužije. To je v podstate hlavný dôvod, prečo do svojich kníh dávam filozofické prvky. Navyše, v súčasnej dobe sa často hovorí o dôležitosti kritického myslenia a filozofia je rozhodne jeden z najlepších nástrojov, ktorý nás kritickému mysleniu môže naučiť.

Spomínaš, že si študovala filozofiu. Zo študentských čias si pamätám, že tento odbor nebol veľmi populárny predmet. Prečo si sa rozhodla práve pre štúdium filozofie?
Pre mňa platí, že za všetkým hľadaj knihu a k štúdiu filozofie ma motivovala konkrétne kniha Josteina Gaardera Sofiin svet, v ktorej sú románovou formou vysvetlené dejiny filozofie. Možno, keby sa mi ako prvý dostal do rúk nejaký prekomplikovaný filozofický text, tiež by som sa zaradila k tým študentom, pre ktorých boli hodiny filozofie utrpením. Preto si myslím, že tak, ako pri iných predmetoch, aj pri filozofii platí, že jej (ne)obľúbenosť závisí od toho, ako ju učiteľ odprezentuje. Chápem, že filozofické diela sú náročné a sú písané ťažkopádnym, pre laikov možno nezrozumiteľným jazykom. Mojím cieľom je sprístupniť niektoré myšlienky širokému okruhu čitateľov bez toho, aby sa museli prehrýzať náročnými dielami a snažím sa poukázať, že filozofia nie je iba prázdne teoretizovanie, ale môžeme ju využiť aj v našom praktickom živote. Snaha vysvetliť filozofickú myšlienku prostredníctvom príbehu z reálneho života nie je na literárnom poli nič nové a už sa tomu venovalo mnoho autorov predo mnou, takže v tomto smere sa rozhodne nepovažujem za priekopníka. Jediný rozdiel je v tom, že ja svoj zdroj priamo pomenujem a možno tak vzbudím u čitateľa záujem, aby si prečítal aj pôvodné filozofické diela. Na základe čitateľských odoziev môžem potvrdiť, že dnešní čitatelia sú vzdelaní, majú veľký rozhľad a nerobí im problém diskutovať na akúkoľvek tému, preto som veľmi rada, že sa moje knihy stretli s porozumením. Zároveň je to pre mňa veľká zodpovednosť a impulz k tomu, aby som k písaniu pristupovala s pokorou a neustále si rozširovala obzor.

Určite ako správny autor rada čítaš knihy. Je nejaké dielo, ktoré ťa v živote zásadne ovplyvnilo?
Jedno z tých najzásadnejších som už spomenula vyššie, ale pre objektívnosť musím dodať, že každá kniha, ktorú som prečítala, ma nejakým spôsobom ovplyvnila. Najviac, samozrejme, tie knihy, z ktorých som sa dozvedela niečo nové, nepoznané, ktoré mi umožnili pozrieť sa na svet z inej perspektívy a ich posolstvo si pamätám dodnes. Na druhej strane, knihy, ktoré tieto prvky v sebe nemali, mi ukázali smer, akým sa vo svojej literárnej tvorbe uberať nechcem. Je mi jasné, že čítanie kníh je v prvom rade jedna z možností oddychu, ale hovorím si, že život je príliš krátky, aby sme ho strávili nad činnosťami, ktoré nám nič nedajú a nikam nás neposunú. Našťastie, knižný svet je obrovský a rozmanitý, preto si v ňom každý môže nájsť knihu, ktorá ho nielen odpúta od bežných starostí, ale zároveň ho aj duševne obohatí.

Máš svojho obľúbeného knižného hrdinu?
Najobľúbenejšieho literárneho hrdinu nemám, ale najsilnejšie sympatie prechovávam k tým postavám, ktorým autor dovolí vyvíjať sa, prekonávať prekážky a prostredníctvom nich im umožní stať sa lepším človekom. Pre mňa je dôležité, aby som sa vedela s hlavným hrdinom identifikovať a mala by som nadobudnúť pocit, že s ním zdieľam rovnaké hodnoty a skúsenosti. Pritom vonkoncom nemusí mať ideálne vlastnosti, skôr sa mi páči, keď je v niečom originálny, a tak ako každý skutočný človek, aj on má svoje chyby a nedokonalosti. Zaručene ma odradia stereotypné postavy, lebo tie sú pre mňa hneď na začiatku signálom, že ma čaká nuda.

Musím sa priznať, že patríš medzi moje najobľúbenejšie autorky. Som veľmi zvedavá, či sa najbližšie môžeme tešiť na dielo z tvojho pera. Ak áno, o čom bude?
Ďakujem, Lucka. Vážim si to o to viac, že v súčasnosti máme veľa skvelých autorov. Takéto komplimenty sa počúvajú dobre, ale pre mňa je to v prvom rade obrovský záväzok, aby som očakávania čitateľov nesklamala. Naposledy som sa venovala poviedkovej tvorbe a veľmi ma teší, že po charitatívnych zbierkach V zajatí vášne a V zajatí strachu som mohla opäť spolupracovať na ďalšej knihe z tejto série. Čitateľom prezradím, že vyjde už čoskoro a že v nej nájdu dvanásť poviedok od dvanástich slovenských autoriek. Každá poviedka je jedinečná a originálna, preto verím, že sa nám podarí osloviť široký okruh čitateľov.

Plánuješ napísať aj ďalší román?
Pri písaní poviedky mi napadlo hneď niekoľko alternatívnych dejových liniek, ktoré by som chcela rozvinúť, z toho dôvodu ma láka prepracovať jej námet do románovej formy, hoci s inými postavami a v inej podobe. V každom prípade, svojmu štýlu by som chcela zostať verná, takže aj v mojej ďalšej knihe nájdete filozofický podtón, napätie, detektívnu zápletku, ale aj romantiku a vášeň.


Autor: Lucia Braunová
Zdroj obrázkov: Inéz Melichová
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: