Itálie/National Geographic – Tim Jepson

Itálie/National Geographic – Tim Jepson, Cpress 2017

Cestovanie a spoznávanie nových kútov sveta je neoddeliteľnou súčasťou ľudstva už dlhé roky. Veď len ľudská zvedavosť môže za to, že človek postupne objavoval vzdialené krajiny a nepoznané diaľky. Ani po mnohých rokoch sa na tom nič nemení a väčšina ľudí si nevie predstaviť život bez spoznávania ďalekých alebo aj blízkych zákutí. A keďže možnosti na cestovanie sú v dnešnej dobe, dá sa povedať, neobmedzené, najťažšie je rozhodnúť sa, kde začať. Niektorí milujú dobrodružstvo a vyrazia do sveta bez akéhokoľvek plánovania či prípravy. Iní sú zase obozretnejší a svoje dobrodružstvo si radi rozvrhnú. A presne pre tento typ ľudí sú určené cestovateľské príručky alebo takzvaní sprievodcovia.

National Goegraphic je jednou z mnohých spoločností, ktorá sa zameriava aj na vydávanie takýchto zaujímavých knižiek. Na slovenský a český knižný trh prináša vydavateľstvo CPress aktualizovaného sprievodcu pre Taliansko pod názvom Itálie/National Geographic/Veľký průvodce. Taliansko je krajina, ktorá svojou prírodou a zaujímavými historickými mestami osloví nejedného cestovateľa, pretože každý si tú nájde to svoje. Či už sú to historické pamiatky v starom Ríme, či romantické zákutia v Benátkach, alebo nekonečné vinice Toskánska zaliate slnkom. A takto by som mohol pokračovať aj donekonečna. V knižke Itálie nájdete obrovské množstvo informácií o rôznych oblastiach Talianska. Každá oblasť tu je rozpísaná na samostatných kapitolách a autor publikácie Tim Jepson si dal záležať na tom, aby pokryl čo najširšie spektrum informácií. Nájdete tu opisy tých najpodstatnejších a najzaujímavejších miest, ktoré by ste určite nemali vynechať pri návšteve krajiny, kam a kedy sa pozrieť, aká je história, ako sa do danej destinácie dostať, či na koho sa obrátiť, ak hľadáte miesto na prenocovanie.

Hodnotiť turistického sprievodcu nie je ani zďaleka také jednoduché. Myslím si, že ten, kto má záujem cestovať, sa v tejto knižke určite nájde. Podstatné je však to, že publikácia od National Geographic vám poskytne viac ako len obyčajného sprievodcu. Táto knižka má pridanú hodnotu v tom, že do svojej knižnice si ju môžete zabezpečiť aj v prípade, že nie ste práve cestovateľskými maniakmi. Kniha ponúka veľa zaujímavých informácií, ktoré sú pre čitateľa prínosné aj v prípade, že sedí doma a s radosťou číta cestopisy. Veď prečo si nerozšíriť okruh vedomostí z geografie aj takouto zaujímavou cestou? Kniha vás prekvapí svojou rozsiahlosťou (a vidieť to aj na počte 400 strán), pútavými textami, históriou a zaujímavosťami konkrétnych miest, krásnymi fotografiami a čo ja veľmi oceňujem, sú nádherné ilustrácie, ako napríklad rez Bazilikou di San Marco. A to je iba jedna z mnohých predností tejto edície.

Cestovanie je možno pre niekoho finančne náročné a nemôže si dovoliť návštevu všetkých krajín, o ktorých sníva. Alternatívou, aj keď nie plnohodnotnou (veď priame zážitky a vlastné skúsenosti sú tie najkrajšie), sú cestovateľskí sprievodcovia od spoločnosti National Geographic. Pri týchto publikáciách sa môžete spoľahnúť na tú najvyššiu kvalitu a hlavne overené informácie, za ktorými cestovali samotní autori, takže sú vám poskytnuté z prvej ruky. A bonusom sú, samozrejme, neopakovateľné zábery krajín, vďaka ktorým sa budete aspoň na chvílu cítiť ako ten správny cestovateľ.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: