Itcho Pčelár: Myslím si, že Sofie bude projekt na celý život

Hudobník Itcho Pčelár okrem piesní píše už aj knihy. Vyspovedali sme ho, aby nám priblížil vznik jeho knižnej prvotiny Sofie.

Píšeš piesne, bolo pre teba napísanie knihy teda niečo úplne prirodzené alebo ani nie? Ako sa cítiš v role spisovateľa?
Nedávno som si spomenul, že už ako dieťa som prerábal Smelého zajka v Afrike. Potom moje nadšenie pre písanie utíchlo a prišli texty. Teraz mám pocit, že sa vraciam domov. Mám veľmi rád príbehy.

Ako a kedy vznikol námet na knižku Sofie? Čo ťa inšpirovalo?
Pôvodne to bol príbehový koncert Sofie. Akési spojenie našich pesničiek (s mojou kapelou Jamestown) a príbehu o Sofie. Bol to ten istý príbeh, ako je teraz v knižke, len oveľa kratší a s jednoduchším dejom. Potom prišla myšlienka: „Čo tak rozšíriť tento príbeh a napísať knižku?“ Prešli dva roky a stalo sa. 🙂

Predpokladám, že si chcel touto knihou niečo vyjadriť. Prečo v tebe vznikla táto potreba?
Každý človek na tejto zemi túži byť šťastný a zažívať príjemné veci. Sofie vie, že existuje cesta, ktorá k nemu vedie a je pre každého. Sofie má za úlohu svietiť na cestu tým, ktorí sa na ňu rozhodnú vydať, vrátane mňa…

Ako ste sa dali dokopy s ilustrátorkou? Bola to náhoda alebo sa poznáte?
S Dominikou Lehockou sme spolupracovali už predtým na našom albume Divadlo Bláznov (ilustrovala nám obal aj vnútro) a hneď sme si sadli. Dominika vedela veľmi dobre preniesť to, čo som mal v hlave na papier a dať tomu podobu. Väčšina ilustrácií do knižky bola vytvorená na prvý raz. Nemusela takmer nič prerábať, bolo to super.

Knihu si si vydal pomocou crowdfundingu. Prečo si sa rozhodol ísť touto cestou a nie napr. cez vydavateľstvo?
Najskôr som si knižku vydal (200 ks) na vlastné náklady ešte minulé Vianoce. To bola taká testovacia várka. Keďže išli Vianoce a veľmi rýchlo sa minuli, premýšľal som, ako by som mohol dať vytlačiť väčšiu várku, keďže tlačiť viac kusov je finančne náročnejšie. Napadol mi crowdfunding. Je to skvelá cesta, ako financovať svoje projekty. Ľudia si dopredu objednajú to, čo ponúkate, vy získate financie a potom, keď sa všetko zrealizuje, pošlete im, čo ste sľúbili. Ja som okrem knižky ponúkal aj audiopríbeh, e-knihu, ilustrácie od Dominiky alebo príbehový koncert s kapelou. Fantázii sa medze nekladú.

Knižka skončila otvoreným koncom, plánuješ pokračovanie?
Pokračovanie určite plánujem. Už teraz sa to nekončí iba pri knižke (máme spomínané predstavenie Sofie), plánujem veľa vecí a myslím si, že to bude projekt na celý život.

O knižke sme písali TU: http://vinlit.sk/sofie-stefan-itcho-pcelar/


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: FB Itcho Pčelár, tomanrobert.com
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: