Ivy Pocket: Zastavte ju niekto! – Caleb Krisp

Ivy Pocket: Zastavte ju niekto! – Caleb Krisp, Fragment 2018

Ivy Pocket: Zastavte ju niekto! – Caleb Krisp, Fragment 2018

Tretia časť knihy o malom dievčati Ivy Pocketovej nás opäť zavedie do sveta kúziel a čarov. Problémy okolo hlavnej hrdinky treba riešiť už akútne, keďže hrozí nielen smrť priateľky, ale taktiež zánik jedného sveta. Ivy čakajú neľahké úlohy, ktoré nemá šancu zvládnuť sama. Vždy však má vôkol seba takých priateľov, ktorí sú jej ochotní pomôcť. Avšak sila stojaca pred nimi sa každým dňom zväčšuje. Nejde len o záchranu jedného dievčaťa, ale celého sveta, ktorý je napadnutý zvláštnou chorobou. Okrem toho mu panuje zlá samozvaná kráľovná a tá veru nemá zľutovania s nikým, ani so svojou rodinou. Všetky tajomstvá už musia byť odhalené.

Kto už má skúsenosť s Ivy z predchádzajúcich dvoch častí, tak ho zrejme neprekvapí jej správanie. To sa nijako nemení, stále je to namyslené, všetkovediace najlepšie dievča, ktoré rado poučuje druhých a neprejavuje žiadny rešpekt voči autoritám. Jej správanie je hrozné, až na pár svetlých výnimiek, ktoré sú však taktiež okorenené cynizmom. Tým táto kniha teda neočarí. Ak by mala byť príručkou, ako sa správať, tak by sme veru ako spoločnosť dopadli veľmi zle.

No keď sa viac zameriame na dej, je zjavné, že autor vie vytvoriť príjemne dynamické prostredie. Neustále sa niečo deje, niečo sa rieši, alebo sa niekde bojuje či niečo sa plánuje… Detskému čitateľovi nedovolí, aby sa oddialil od knihy. Jeho dva svety sú plné rôznych nadprirodzených bytostí – či už dobrých, alebo zlých –, ale aj neobyčajných a prekvapivých zvratov, akčného nasadenia hrdinky, ktorá sa nebojí riskovať vlastný život a ani životy svojich priateľov, a niekedy aj emočného ladenia, ktoré vyvrcholí v samom závere knihy. Nemôžem však povedať, že by som sa nejakým spôsobom stotožnila s hlavnou hrdinkou. Skôr som celý dej sledovala zo zákulisia. Jej správanie mi liezlo na nervy rovnako ako neustále náhody, ktoré jej pomáhali doriešiť domotané spleti otázok. Akoby sa ju autor v samom závere snažil aj ospravedlniť, nuž ale u mňa to nezabralo.

Ak pre niečo siahnuť po tejto knihe, tak je to kúzelný svet, ktorý sa podarilo autorovi vytvoriť, a dynamika, ktorú doň vložil. Za spomenutie stojí aj ilustračná stránka – tá je rovnako ako v predchádzajúcom diely na jednotku. No ak neholdujete namysleným hlavným hrdinkám, ktorým sa neustále všetko darí, tak si to možno s čítaním tejto série ešte premyslite.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: