Ja, Leonardo – Remi Kloos

Ja, Leonardo – Remi Kloos

Ja, Leonardo – Remi Kloos, Artis Omnis 2018

Profesor anglistiky Thomas C. Foster vo svojej vynikajúcej a zábavnej knihe Čítaj literatúru ako profesor (Tatran 2018) napísal, že v literatúre „irónia všetko stavia na hlavu“. A na inom mieste: „Irónia? Áno, vo viacerých rovinách“. Zdá sa, že tieto slová dokonale vystihujú knihu Ja, Leonardo od autora Remiho Kloosa, od ktorého sme si mohli prečítať už viacero próz, napríklad Minule, keď som výnimočne fajčil (prvý a druhý diel) alebo Kiwipédia. Kto sa ukrýva pod pseudonymom? Na tom vlastne nezáleží, pristúpme na autorovu hru a užívajme si samotnú literatúru. Radosti nás totiž čaká v knihe Ja, Leonardo pomerne dosť a na tomto mieste je potrebné povedať, že v slovenskej literatúre nebýva zvykom, že sa podarí napísať dobrú komédiu, o to viac poteší, koľkokrát sa dobre nasmejete pri nápadoch, zážitkoch a vzťahoch renesančného maliara, vynálezcu a všestranného génia Leonarda da Vinciho.

Počas čítania ma najviac zo všetkého zaujalo, ako rôznorodo sa dá uchopiť text, koľko literárnych hier možno vložiť do krátkeho rozsahu jednotlivých kapitol. Sloboda vtipu spočíva v schopnosti vymýšľať si a zvádzať druhých k presvedčeniu, že ide o pravdu. Kloos fabuluje tak, že sa na niektorých miestach pristihnete, že ich čítate opakovane a neveríte, ako dokázal pomiešať digitálnu súčasnosť so storočiami starými udalosťami. Fikcia a realita sa miešajú úplne prirodzene a ako sa na dobrú komédiu patrí, nespochybňujete ani slovo, lebo to by len znamenalo nepochopenie diela. Navyše pristupuje k samotnému textu pomerne inovatívne: nájdeme tu napr. úryvky cudzojazyčného textu preloženého cez internetový slovník so všetkými absurditami, ktoré to so sebou prináša.

Kniha Ja, Leonardo je rozdelená na dve časti: prvá s názvom Neskutočné príbehy skutočného Leonarda opisuje, čo všetko zažil génius od svojej mladosti ako učeň, uznávaný tvorca a neskôr žijúca legenda. Druhá časť sa volá Neskutočná korešpondencia skutočného Leonarda. Obidve časti hojne sprevádzajú ilustrácie, resp. obrázky skutočných Leonardových malieb, ale pri niektorých opäť vyniká vtip a deformovanie niekedy tvaru, inokedy významu prostredníctvom popisov k nim.

V literatúre je príliš veľa vážnych tém a ak si od nich chcete oddýchnuť, Ja, Leonardo vás nielen pobaví, ale snáď aj inšpiruje, aby ste si niektoré informácie o renesančnom géniovi vyhľadali a ostali v tichom údive nad tým, čo všetko dokázal počas svojho života vytvoriť.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: