Ja, Simon – Becky Albertalli, Slovart 2018

Ja, Simon – Becky Albertalli, Slovart 2018

Ja, Simon – Becky Albertalli, Slovart 2018

Tak ako to u nás býva zvykom, aj táto knižka, aj napriek tomu, že v zahraničí mala ohlas, u nás vyšla ako predohra k filmovému spracovaniu s už filmovou obálkou. S knihami s LGBT tematikou sa akoby roztrhlo vrece, špeciálne teda v kategórii YA literatúry. Tú síce poslednú dobu nečítam vôbec, ale ak áno, väčšinou ide o knihy práve z dielne vydavateľstva Slovart.

Okolo tejto knihy a filmu bol naozaj veľký ohlas zväčša pozitívnych recenzií. Možnože presne preto zo mňa nadšenie tesne pred prvou kapitolou akosi opadlo a nevedela som, čo mám od knihy očakávať. Dejová línia je v podstate veľmi jednoduchá. Hlavný hrdina Simon sa zamiluje do svojho internetového priateľa, chlapca, s ktorým dokonca chodí na tú istú strednú. Ani jeden z nich však nevie, kto je ten druhý v reálnom svete. Kniha nemá iba romantickú líniu príbehu, ale takisto predostiera myšlienky o homosexualite a zamýšľa sa nad štandardmi, ktoré si spoločnosť vybudovala.

V prvom rade by som rada zdôraznila, že aj napriek tomu, že sa kniha zaoberá vážnym problémom dnešnej doby, teda akceptovaním homosexuality (okrem iného), tak ide o naozaj jednoduché a ľahké čítanie. Dokonca by som povedala, že je to dokonalá jednohubka na leto. Vďaka tomu, že kniha je z väčšej časti prepis emailov medzi Simonom a jeho priateľom Blueom, sa to číta samo.

„Prečo je heterosexualita považovaná za štandard?“ (s. 143)

Priznám sa, že som voči tejto knihe mala isté predsudky. Obávala som sa, že to bude strašne klišé, napísané v typicky americkom štýle, ktorého som prejedená. Našťastie, nestalo sa. Vlastne je to naozaj ľahké a pohodové čítanie, pri ktorom si oddýchnete a zasmejete sa. Albertalli má naozaj veľmi jednoduchý štýl písania, no práve vďaka tomu sa do knižky rýchlo zahĺbite. Miestami som dokonca vybuchla do smiechu, pretože vedela dokonale napodobniť myšlienky a vnútorný svet tínedžera dnešnej doby. Kniha sa ma nejako extra nedotkla, dokonca sa mi nezdala ani veľmi hĺbavá, no perfektne som si pri nej oddýchla a prišla na iné myšlienky.

„Mám pocit, akoby sa mohlo stať čokoľvek.“ (s. 73)

Miestami mi však vadil autorkin až príliš jednoduchý rozprávačský štýl. Napríklad ten koniec mi pripadal, akoby ho rýchlo musela naťukať na zastávke autobusu. Aj napriek všetkému som však rada, že som knižke dala šancu, pretože mi s ňou rýchlo ubehol čas a koniec koncov hovorí o téme, o ktorej by sa malo rozprávať. Špeciálne medzi mladými, podotýkam. Vážim si, že autorka sa rozhodla dať priestor tabu téme a sprostredkovala nám pohľad chlapca-gaya, ktorý sa sám bál priznať pred ostatnými, kto v skutočnosti je. V našej spoločnosti by to takto fungovať nemalo. Každý by mal byť sám sebou bez strachu z toho, čo povie okolie. Verím, že tento príbeh, kniha alebo film, niečo odovzdá mladším či nesmelším čitateľom alebo divákom, možno im pomôže pochopiť samých seba a istým spôsobom ich postrčí k tomu, aby sa nebáli byť úprimní voči sebe a svetu naokolo.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: