Ja zloduch 3: Filmový príbeh

Ja zloduch 3: Filmový príbeh – Adaptácia Sadie Chesterfieldovej, CPress 2017 

Všetci milovníci roztomilých chutných žltých potvoriek – Mimoňov – určite zatúžia mať doma knižku Ja zloduch 3 prinášajúcu na 144 stranách dobrodružný filmový príbeh zo zákulisia života Grua, jeho manželky Lucy a ich rozkošných adoptívnych dcér Agnes, Edith a Margo.

Z deja možno v stručnosti prezradiť, že jednoducho „keď ste zloduch, je život všetko, len nie nuda“, ako sa píše v samotnej anotácii na zadnom obale knihy. A s tým výrokom môžem len súhlasiť. Príbeh začínajúci sklamaním Grua a Lucy kvôli ich vyhodeniu z Antizlodušskej ligy (AZL) z dôvodu úniku superzloducha, Balthazara Bratta s diamantovým prsteňom, pokračuje stratou Mimoňov, ktorí sa nemôžu zmieriť s Gruovým odmietnutím vrátiť sa k zločineckému životu, zoznámením sa Grua so svojím bratom – dvojčaťom vo Freedonii, túžbou Agnes stretnúť sa so živým nosorožcom a završuje sa… ako inak, šťastným rozprávkovým koncom.

Knihu odporúčam detským čitateľom od 5 rokov (a ich rodičom) uprednostňujúcim svet písmen pred filmovým spracovaním. Môžu si v nej zalistovať a ponoriť sa do napínavých akcií hlavných protagonistov, s ktorými zažijú nečakané zážitky, problémy, trápenia, ale hlavne radosť a humor. Jej výnimočnosť spočíva práve v tom, že necháva pracovať detskú fantáziu, vďaka ktorej si môže dieťa všetky dobrodružstvá podľa seba v hlave zinscenovať, zveličiť, pretransformovať, a stať sa takým malým-veľkým scenáristom.

Kniha prináša deťom nielen základné hodnotové hľadisko, že práve dobro je vždy odmenené, ale do popredia sa hlási sila vzájomnej pomoci, podpory, priateľstva, súdržnosti, rodiny, lásky a toho, že vždy je tu niekto, kto je tu pre nás. A prichádza uvedomenie si toho, na čom v živote skutočne záleží. I keď by nám každý správny zloduch mohol imponovať a tvrdiť: „Je dobré byť zlý“, však práve vďaka tejto ich charakterovej črte čelia rôznym zaujímavým príhodám.

Za pozitíva knihy pokladám živý jazyk, ktorý sa deťom určite bude páčiť a dobre čítať, jednoducho podanú zápletku, krásne farebné obrázky v strede publikácie, a, samozrejme, milý mimoňovský príbeh osviežený ich vlastnou roztomilou mimončinou.

Musím sa priznať, že som čakala premyslenejšie a kvalitnejšie grafické spracovanie, hoci je obálka zobrazujúca Gruovu rodinku s chutne urazeným Mimoňom veľmi príťažlivá. Viac farebných obrázkov by z nej však spravilo ešte úžasnejšiu knižočku.

Táto hodinu a pol trvajúca animovaná komédia, ktorej režisérmi sú Pierre Coffin a Kyle Balda, aktuálne letí aj v kinách. Tak šup-šup užiť si netradičný kultúrny zážitok!

Alebo… hltať písmenká plné mimoňských a zlodušských šibalstiev a huncútstiev.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: