Jakub a čarovná kolobežka – Zuzana Csontosová

Zuzana Csontosová – Jakub a čarovná kolobežka

Jakub a čarovná kolobežka – Zuzana Csontosová, Albatros 2017

Kniha pre deti s názvom Jakub a čarovná kolobežka ma príjemne prekvapila. Nesie v sebe veľa zaujímavých prvkov, ktoré sú celkom nenútene včlenené do textu a utvárajú tak nevšedný príbeh plný zábavy, napätia, fantázie, ale i smutných okolností, s ktorými sa niektoré deti a ich rodiny musia vyrovnať. A toto všetko sa zmestilo do necelých 100 strán.

Jakub býva v Bratislave so svojím otcom. Mama mu zomrela pri autonehode, a keďže jeho otec je lekár a trávi množstvo času v práci, Jakub je často doma sám a voľné chvíle trávi pri počítači. Jedného dňa však natrafí pri smetiakoch na rozbitú starú červenú kolobežku. Rozhodne sa ju vziať domov a opraviť. Keď sa jej ujme, stane sa niečo nečakané – kolobežka na neho prehovorí. To však nie je jediná vec, ktorá ho prekvapí. S kolobežkou totiž dokáže cestovať kade-tade po svete a to bez toho, aby si to ktokoľvek všimol, ak si dá, pravdaže, pozor.

Zuzana Csontosová sa s textom naozaj pekne vyhrala. Ako som už spomínala, v príbehu je niekoľko prvkov, až by sa mohlo zdať, že to môže byť na jednu tenkú knihu veľa, avšak nie je, pretože sú všetky načrtnuté len v jednoduchej rovine. Autorka napríklad otvára tému straty rodiča. Na Jakubovi ukazuje, ako sa dieťa môže cítiť, keď príde o rodiča a ako sa s celou situáciou vyrovnáva. Ďalšia z tém, ktorá je rovnako v popredí, je šikana. Keďže sa Jakub s otcom presťahovali, je v kolektíve nový a pre svoju miernu nadváhu sa stáva obeťou šikany. V novom prostredí nemá priateľov, a tak nie je v škole nikto, kto by sa ho zastal. Vďaka čarovnej kolobežke si nielenže nájde kamaráta, no tiež zistí, že čas sa dá tráviť aj inak, ako hraním počítačových hier.

Jedna z ďalších pozitívnych vecí na knihe je, že sa deti pri čítaní zoznámia s rôznymi miestami v zahraničí. Síce je to opäť iba veľmi jednoducho, no už sa môžu dozvedieť, kde sa nachádza Tádž Mahal, Eiffelova veža, ale i to, ako vyzerá Cambridge. A keďže je to kniha slovenská, dej sa odohráva aj u nás, a to priamo v hlavnom meste. Miesta, ktoré sa v knihe opisujú, sú väčšinou zachytené na farebných ilustráciách, ktorých autorom je Ľuboslav Paľo. Takto si deti vedia hneď predstaviť jednotlivé situácie a získajú tak akú-takú predstavu o miestach, aké napríklad ešte doteraz nevideli. Knižku teda môžem naozaj len odporučiť a verím, že sa stane jednou z obľúbených nielen pre svoj originálny a čarovný príbeh, ale i krásne kresby.


Autor: Silvia Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: