Jáma a kyvadlo a jiné povídky – Edgar Allan Poe

Jáma a kyvadlo a jiné povídky – Edgar Allan Poe, XYZ 2017

Jáma a kyvadlo a jiné povídky – Edgar Allan Poe, XYZ 2017

Sú knižky, ku ktorým si sadnete a jedným dychom ich prečítate, pretože ich dej vás vtiahne priamo do centra rozprávania a k iným sa zase vraciate po častiach či kapitolách, pretože dejová línia vás možno až tak nenadchla, no aj napriek tomu sa chcete dopracovať k rozuzleniu zápletky, alebo sa vám knižka nečíta ľahko.

Edgar Allan Poe bol americký prozaik, ktorý sa venoval písaniu fantastických, mystických, hororových, tragikomických či detektívnych príbehov. Stále je považovaný za majstra hororu, vďaku tomu, že dokázal bravúrne zachytiť napätú atmosféru a hlavne vnútorné rozpoloženie postáv, ich myšlienkové pochody, ktoré čitateľa neraz privádzali do úžasu a pri mnohých naskakovala husia koža. Knižka Jáma a kyvadlo a jíné povídky obsahuje výber 27 napínavých príbehov, ktoré vás zavedú na rozličné miesta a nazriete do myšlienok zaujímavých a nevšedných postáv. Prečo milovník zvierat, ktorý od malička túžil vlastniť domáceho maznáčik a neskôr v dospelosti si svoju túžbu aj splní, odrazu znenávidí svojho kocúra? Prečo ho tak často týra a spôsobuje mu muky? Alebo čo má v úmysle tajomný muž, prechádzajúci sa po ulici v tmavom plášti a bezcieľne nasledujúci svoju intuíciu? Ako je možné, že muž v hypnóze dokáže s úsmevom na tvári hovoriť o smrti a okolnostiach, ktoré k nej vedú? To je iba zlomok z mnohých otázok, ktoré si pri čítaní jednotlivých poviedok budete dookola klásť a často sa pozastavíte nad tým, ako je možné, že autor dokázal tak skvele zachytiť celkovú atmosféru daného okamihu. Toho okamihu, ktorý sa nikdy nezopakuje a zároveň podnecuje postavy k ich činom. Okamihu, ktorý čitateľa desí a snaží sa akosi poskladať rozbité úlomky a odhaliť dôvody ich konania.

Poviedky sú písané svojským štýlom, predsa len Edgar Allan Poe žil do roku 1849 a vtedajšie vyjadrovacie schopnosti sa nedajú porovnávať s tými súčasnými. A tu sa dostávam k podstate, ktorú som načrtol v úvode článku. Táto kniha poviedok určite nie je vhodná pre čitateľa hľadajúceho jednoduché dejové línie či oddychovú literatúru k voľným večerom. Často sa mi stávalo, že pri dlhších opisoch myšlienkových pochodov postáv som sa strácal v deji. To, na čo myslí postava, čo ju trápi, prečo sa rozhodla vykonať svoj čin, je uprednostňované pred kriminálnou zápletkou. Narazil som dokonca na poviedku, v ktorej sa neudialo takmer nič, no na niekoľkých stranách hlavný hrdina sledoval chodca kráčajúceho rušným davom a akosi pre seba analyzoval jeho chovanie. Na druhej strane, mne sa možno dej zdal príliš chudobný, ale Poe s vnútornými pocitmi svojich postáv vedel zaujímavo pracovať a práve to dodávalo týmto poviedkam odlišnosť a niečo, čo ich radí nad bežnú detektívku.

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné povídky je svojím spracovaním oku lahodiace umelecké dielo. Knižný obal sa nesie v červenom nádychu a vnútorné strany obsahujú abstraktné ilustrácie od známeho umelca Lukáša Musila. Jednotlivé poviedky sú od seba oddelené dvojstránkou, ktorá obsahuje práve jeho ilustrácie na krásnom striebornom podklade. Kniha tak vytvára pocit exkluzivity a verte mi, zaujme nejedného čitateľa. A pre koho je vlastne táto zbierka poviedok určená? Určite sem patria všetci milovníci napätia, ktorých už nebavia jednotvárne detektívky či nezáživné, stále sa opakujúce formy niektorých napínavých románov. Edgar Allan Poe nám dokazuje, že dej sa nemusí odohrávať iba okolo nás. Často sa tie najzáhadnejšie veci dejú v našich hlavách.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: