Jana H. Hoffstädter: Kvalita knižky je pre mňa prvoradá vec

Jana H. Hoffstädter

Dnes sme si pre vás pripravili rozhovor s vydavateľkou, autorkou, prekladateľkou a lektorkou Janou Hoffstädter, ktorá založila vydavateľstvo E. J. Publishing. Toto vydavateľstvo chce prinášať na trh kvalitné knižky po obsahovej stránke, nevynímajúc však ani dizajn a kvalitu knihy po materiálovej stránke. Vydavateľstvo má zatiaľ na konte tri knižky, avšak plány do budúcnosti sú veľké a zaujímavé!

Dobrý deň, Janka! Prosím, predstavte sa nám trochu. Kto ste a čomu sa venujete…
Dobrý deň, vďaka za pozvanie na rozhovor. Momentálne sa venujem vydávaniu knižiek, prekladu a písaniu. Zároveň vyučujem nemčinu, učím dospelých a baví ma to. Okrem toho som mama desaťročného chlapca.

Ako a kedy vznikol nápad založiť vydavateľstvo E. J. Publishing? Podľa čoho vznikol jeho názov?
Nápad prišiel koncom minulého roka, podnikla som vtedy hneď prvé úradné kroky, ale reálne som sa pustila do práce začiatkom roka 2018. Okolo knižiek som sa motala už dlhšie, jednu som aj napísala. Môj muž je dizajnér, najviac sa venuje práve knižnému dizajnu a okrem toho s otcom z času na čas niečo vydali, zväčša publikácie z umeleckej oblasti. Riešili sme teda, či sa do vydávania pustíme spolu, ako i ďalšie možnosti, ale napokon z toho celého vyšlo moje vlastné vydavateľstvo. Robí mi veľkú radosť. A názov, to nie je žiadna veda, naopak, je to veľmi jednoduché. Sú to iniciály synovho a môjho krstného mena.

Vydavateľstvo, ktoré však nie je úplne bežné… Vydávate trochu iné knižky, na aké slovenský trh nie je ešte úplne zvyknutý. Prezraďte nám, o aké tituly ide a prečo ste sa rozhodli venovať sa práve takejto tvorbe?
Netrúfam si tvrdiť, že je to celkom tak. Ale ak áno, je to zrejme mojím vnútorným nastavením. Nechceme sa však nijako špecializovať na okrajové témy a chceme vydávať aj obyčajné pekné príbehy pre radosť.

Niektoré veci sú však dôležité a myslím si, že by tu mali byť. V týchto dňoch púšťame na trh knižku Lebo mi veľmi chýbaš o smútení pre deti, ktoré niekoho stratili. Je to pomôcka pri smútení, lebo smútiť je dôležité. Zároveň je to taký zakladač spomienok.

S antropologičkou Soňou Gyarfas Lutherovou zase chystáme knižku o inakosti. Alebo skôr o rovnosti. Je úplne v poriadku, že nie sme všetci rovnakí a pokojne o tom môžeme hovoriť nahlas. Dôležité však je, že sme si rovní. Nikto nie je lepší alebo horší len preto, ako vyzerá či kým je. Veľmi sa už teším na výsledok, ale čaká nás ešte veľa práce.

Na tvorbe kníh spolupracujete so zvučnými menami ako napríklad Broňa Schragge, Petra Lukovicsová či Boris Meluš. Podľa čoho vyberáte tím ľudí, ktorý sa bude podieľať na vzniku knihy?
Boris Meluš je môj manžel. Zároveň ho považujem za jedného z najlepších dizajnérov na Slovensku. Robíme však spolu len zopár vecí. Momentálne veľa spolupracujem s Peťom Gálom, ozaj sme si sadli a jednu knižku chystáme aj s Jankou Bálik, na čo sa veľmi teším. Logo mi robili mladí ľudia zo štúdia Hungry, ktorí sú tiež úžasní. A vôbec, je to radosť pozývať niekoho do spolupráce, máme tu skvelých dizajnérov. To isté platí aj pre ilustrátorov, na Slovensku je kopa talentovaných výtvarníkov. Broňa Schragge kreslila prvú knižku, ktorú sme vydali – Tri životy Maxi – a to je navždy srdcovka. S Petrou Lukovicsovou som sa zoznámila pri práci na mojej vlastnej knihe Cesta na svet a odvtedy sme spolu vytvorili už veľa vecí. Nedávno jej u nás vyšla autorská publikácia City v city, skvelá a zábavná vec. Najbližšie ma však čakajú aj medzinárodné spolupráce, naše chystané knižky ilustrujú v Česku a v Mexiku.

Páni, až v ďalekom Mexiku! Ako ste sa k takejto spolupráci dostali? Môžete načrtnúť niečo o pripravovaných knihách?
Český ilustrátor Martin Krkošek ilustruje spomínanú knižku o inakosti a v Mexiku sa rodia ilustrácie k mojej autorskej knižke. Tá vzniká na základe jednej kreslenej pohľadnice, ktorú som dostala od mojich mexických priateľov. Jej autorku som si vygooglila, zoznámili sme sa, ponúkla som jej spoluprácu a ona s potešením súhlasila. Na pohľadnici bol Teporingo, endemit, ktorý žije len na sopkách v okolí Mexico City. Bude to jeho príbeh.

Ste pomerne malé vydavateľstvo, no napriek tomu robíte krásne knihy, ktorých výroba iste nie je lacnou záležitosťou. Ako riešite financovanie? Využívate aj nejaké z možností podpory vydávania?
Kvalita knižky je pre mňa prvoradá vec. Rovnako ako obsah, tak aj dizajn a papier. Samozrejme je to subjektívne, ale určité veci sú jednoducho dané a tie podliezať nikdy nebudem. Radšej knižku nevydám, ako by mala vyjsť jej lacná a nekvalitná verzia.

Zároveň, samozrejme, viem, že by som mohla robiť oveľa viac, ale zase pôdu pod nohami úplne nestrácam. Mám totiž nový, vydavateľský pohľad na svet, ktorého sú financie veľkou súčasťou a nedovolia mi ulietať až na Mesiac. Na rozbeh vydavateľstva som si zobrala pôžičku. Čo sa týka grantov, nie som v tom dobrá a mám čo doháňať. Je to, samozrejme, úžasná pomoc. Tento rok som podala na Fond pre podporu umenia len jeden, pretože výzva bola skôr, ako existoval akýkoľvek edičný plán môjho vydavateľstva.

Máte v súvislosti s vydávaním kníh ešte aj nejaký iný cieľ?
Chcela by som ľuďom ukazovať, čo všetko sa skrýva za výrobou dobrej knižky. Aké množstvo ľudí za tým stojí, koľko je za tým hodín práce. Mám takú misiu vysvetľovať ľuďom, dospelým aj deťom, prečo knižka stojí toľko, koľko stojí, a že dnešné ceny kníh sú vlastne nízke, napriek tomu, že sa nám to javí opačne. Trh je, samozrejme, zaplavený množstvom titulov, mnoho z nich je lacných a nie veľmi kvalitných a ťažko sa v tom orientuje. Oplatí sa však hľadať a investovať do krásnych kníh, ktorých je tu, našťastie, stále viac. 

Zatiaľ sa vám podarilo vydať tri krásne a zaujímavé knihy v slovenskom jazyku, dve z toho pre deti, ale do vášho portfólia patrí aj vaša vlastná kniha – Cesta na svet. Ako to s ňou vlastne je? Mali ste k písaniu vždy blízko alebo to prišlo neskôr?
Áno, Cesta na svet je teraz v našom portfóliu, ale vyšla vo vydavateľstve O. K. O. v spolupráci so Slovartom pred takmer tromi rokmi. Čo sa písania týka, ešte pred narodením nášho syna som pracovala v redakcii Sme na zahraničnom oddelení, teraz občas píšem stĺpčeky pre online magazín Kurník a mám rozpísanú ďalšiu detskú knihu. Áno, k písaniu mám blízko, ale lezie to zo mňa príliš pomaly, ak vôbec.

Jana H. HoffstädterČo vás inšpirovalo k napísaniu knižky Cesta na svet? Vnímali ste potrebu prinášať deťom prostredníctvom kníh aj takého témy? Vidíte na slovenskom trhu nejakú dieru, čo sa detskej literatúry týka?
Ako som už viackrát niekde spomínala, ku knižke ma inšpiroval môj syn a jeho otázky. To, akým spôsobom je napísaná, vyšlo z mojej potreby o týchto témach hovoriť nahlas, hovoriť o nich s deťmi. Sú to predsa tie najprirodzenejšie veci na svete. Rozprávať pravdivo o tele, zdraví, láske i vzniku života by nemalo byť tabu. Treba len hľadať spôsob.

A diera na trhu? Komiksy! Komiksy pre deti v slovenčine. Mám smelý plán túto dieru plátať.

Prečo a v čom je podľa vás detská literatúra dôležitá? Mnohí rodičia totiž čítanie deťom zanedbávajú, možno ich vaša odpoveď, ako aj knihy, ktoré vydávate, motivuje k tomu, aby to zmenili.
Čítať s deťmi je dôležité najmä pre dávno známe pravdy. Čítanie deťom rozširuje slovnú zásobu, začnú skôr rozprávať, a teda sa vedia lepšie dorozumieť s rodičmi, úžasne im to prehlbuje fantáziu a predstavivosť. Veľmi dôležitý aspekt čítania s deťmi je však aj blízkosť a špeciálny vzťah, ktoré vznikajú, keď si rodičia s deťmi čítajú. To je na nezaplatenie.

Okrem toho deti, ktoré čítajú s rodičmi alebo neskôr aj samy, majú v škole menšie problémy s porozumením textu, ľahšie sa učia. Pravopis im tiež ide ľahšie, lebo majú niekde v podvedomí veľa načítané a chybu rýchlejšie uvidia. Čítanie umožňuje väčším deťom a mladým ľuďom cestovať v čase a priestore, skúmať, nachádzať nové horizonty a pohľady na svet. Zároveň, naopak, často nájdu v knihách spriaznené duše s rovnakými pocitmi a problémami, s ktorými sa dokážu stotožniť a sú radi, že v tom či onom nie sú sami.

Vizuálna časť knižky deťom formuje vkus, ilustrácie pomáhajú s príbehom alebo si vďaka nim vymyslia svoj vlastný. Pekná knižka a navyše príjemná na dotyk zaujme hneď a o to radšej ju potom chcú aj čítať.

O tom, prečo čítať s deťmi, je veľmi veľa zaujímavých informácií aj na blogu citajmesispolu.sk – odporúčam!


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Jana H. Hoffstädter, portrét: Daša Šimeková
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: