Janka a Tomáš: Nápady a recepty zo Zázračného ateliéru

Janka a Tomáš: Nápady a recepty zo Zázračného ateliéru – Jana Šebová a Tomáš Šebo, Albatros 2017

Nápady a recepty zo Zázračného ateliéru – to je kniha, ktorá svojou originálnosťou, živosťou farieb, pestrosťou netradičných nápadov a vynikajúcim dizajnom zaujme na prvý pohľad! Z prednej strany sa milo usmievajú Janka a Tomáš, deťom známi z televíznej obrazovky, ktorým sa podarilo zmenšiť ich televízny ateliér do knihy, aby malým šikovníkom a kuchtíkom od 5 rokov ponúkli ešte viac unikátnych a neobyčajných inšpirácií.

Táto nápaditá kniha pre šikovné tvory totiž vznikla podľa známeho zábavného a kreatívneho programu Zázračný ateliér, ktorý vysiela Rozhlas a televízia Slovenska pre deti staršieho predškolského veku a mladšieho školského veku každú nedeľu predpoludním. Vďaka nej si deťúrence môžu vytvoriť svoju vlastnú tvorivú chvíľku kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí len knihu otvoriť, inšpirovať sa a sršať vlastnými nápadmi.

Kompozične je prepracovaná na jednotku. Na začiatku sa deťom milými slovami prihovárajú Janka s Tomášom a ponúkajú im priestor s názvom Certifikát na nalepenie si ich vlastnej fotky priamo do knihy pod rýmovačku: „Vítame v zázračnom ateliéri šikovníčka, ktorému patrí táto knižka!“ No ktoré dieťa by nechcelo získať takýto certifikát z praktických zručností?

Kniha je rozdelená do troch prehľadných kapitol, a to na výtvarné nápady a inšpirácie, recepty na maškrty a nápady z prírody. Každý nápad či recept sa nachádza na dvojstrane. Na jednej strane je farebný nadpis s fotografiami výsledného diela a popis materiálu a pomôcok potrebných pri majstrovaní, pečení či varení. Na druhej strane je krátky text korešpondujúci s tým, čo sa ide vyrábať. Deti sa v týchto lahodne napísaných textíkoch dozvedia napríklad o vzniku nanukov, o potrebe domčekov pre vtáčiky, o tajomstve zdravej ryže, čím autori umožnia drobcom nielen lepšie spoznať a zlepšiť svet vôkol seba, ale ich aj navnadiť k jedeniu zdravých jedál. Pomocou dobre zvoleného spôsobu im ponúkajú ovocie a zeleninu v tvare farebného vláčika, domčeka či zvieratka. Pod každým postupom práce napísanom prehľadne v bodoch sú ďalšie špeciálne nápady, rady, tipy a triky.

Cieľom knihy nie je viesť deti k vytvoreniu presne takého istého výtvoru, ako je na obrázku, ale práve naopak, vyvolať v ňom chuť niečo vyrábať, rozviť v ňom jeho vlastnú fantáziu, aby vďaka nej mohol tvoriť nové, svojské a jedinečné produkty – ozdoby, dekorácie či maškrty.

Odlišnosť knihy od ostatných podobného zamerania sa prejavuje hlavne v jej grafickej prepracovanosti, za ktorým stojí talentovaná slovenská grafička Mária Rojko. Taktiež texty sú písané ľahko, zrozumiteľne a pútavo. Autori knihy Jana a Tomáš Šebovci sa dokonalo pohrali s jazykom a vytvorili dielko, ktoré je originálne po každej stránke – veselé riadky, prehľadná kompozícia, prepracovaný foodstyling a decorstyling.

Názov publikácie pekne vysvetľujú samotní autori knihy: „Najväčšiu radosť však máme, ak sa doma pri kuchynskom stole stretnú deti, maminy a otcovia a spolu strihajú, miešajú a rozprávajú sa. Vzájomne si tak darujú zážitok spoločnej tvorivej chvíľky ako rodina – a to je ten najozajstnejší Zázračný ateliér.“

A ja musím uznať, a určite my dáte všetci po prelistovaní za pravdu, že táto tvorivá kniha v sebe nesie posolstvo o šikovnosti každého z nás. Stačí len nápad chytiť za pačesy a premeniť ho na výnimočné a nenapodobiteľné dielo.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: