Jediný muž – Andrew Gross

Jediný muž – Andrew Gross

Jediný muž – Andrew Gross, Plus 2018

História ľudstva poukazuje na veľa dobrých skutkov, no, žiaľ, aj tých zlých, takých, pred ktorými mnohí zatvorili oči. Téma holokaustu je silná. Prečítala som už mnoho kníh s touto tematikou a po dočítaní sa vo mne objavovali pocity a dochádzali mi slová. Kniha Jediný muž od Andrewa Grossa poodkrýva príbeh o mužovi, ktorý sa rozhodol ocitnúť na mieste plnom hrôzy, aby mohol pomôcť zachrániť svet.

Nathana Bluma zasiahne druhá svetová vojna v plnej sile. S rodinou v krakovskom gete, no stále s malou kvapkou nádeje. Opustí Poľsko, jeho rodinu v gete popravia a on sa dostáva do Ameriky, kde z obsadeného Poľska dekóduje správy. Jeden deň dostane ponuku, ktorá je šialená. Vrátiť sa do Poľska, konkrétne do Osvienčimu, a zachrániť profesora Alfreda Mendla, uznávaného fyzika, ktorý by mohol zvíťaziť nad nezmyselnosťou ničivej a skľučujúcej vojny.

Po výcviku sa odhodlaný Nathan zúčastňuje nebezpečného plánu a preniká na miesto nasiaknuté smrťou. Podarí sa mu nájsť viac ako len profesora Alfreda. Svoju sestru Leisu. Emotívne stretnutie na mieste bez nádeje na mňa osobne pôsobilo ako sila, ktorá vás zasiahne vtedy, keď už prestávate veriť.

A práve tu mi došli slová. Kniha Jediný muž je silnou knihou, ktorá vaše myšlienky podnecuje k tomu, aby ste rozmýšľali nad významom vojny, silou života, aby ste boli pokorní. Každé posolstvo, každá myšlienka je plná života a paradoxne ich objavujete pri čítaní o poprave, čistkách alebo vraždách. Vo svojej recenzii nechcem prezradiť, ako tento príbeh skončí, pretože si myslím, že je dôležitejšie poukázať na jeho silu opísanú cez slabosť hlavných postáv. Autor pracuje s veľmi citlivou témou opatrne a vy ako čitateľ s napätím obraciate stranu za stranou. Obrazy a udalosti, ktoré sa odohrávali v Osvienčime, nie sú ľahké. Ani táto kniha nepatrí medzi „oddychové“, no pri spracovaní ťažkej témy je to logické.

Kniha sa opiera sa o reálne skutočnosti úteku Wetzlera a Vrbu z Osvienčimu a prináša skutočný pohľad na hrôzy z koncentračného tábora. Zaujala ma postava mladého chlapca Lea, ktorý hrával šach s manželkou veliteľa Osvienčimu, pani Ackermannou. Šachové partie v teple domova len pár desiatok metrov od hrôz, ktoré sa vykonávali v tábore, aj tento príbeh objavíte v knihe Jediný muž.

Smútok, hrôzy koncentračného tábora, ale aj veľká nádej. Emócie z každej strany, nové a nové otázky, a tá najťažšia: „Prečo?“ Kniha Jediný muž je veľmi silná, a preto ju odporúčam všetkým, ktorí chcú v sebe túto silu nájsť a s nádejou vyhrávať vlastné boje.


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: