Jedného dňa – Maya Sinay

Jedného dňa – Maya Sinay

Jedného dňa – Maya Sinay, Agropema 2018

Jedného dňa… ráno vstanem, dám si na terase kávu, naraňajkujem sa a budem spokojná so svojím životom. Toto vo mne vyvolala najnovšia kniha od slovenskej autorky píšucej pod pseudonymom Maya Sinay. Druhý diel Bielej série je chytľavý od začiatku až po koniec a musím povedať, že pre mňa je neporovnateľný s prvým dielom.

Hoci aj ten bol veľmi dobrý, táto kniha prekračuje úroveň tej prvej dvojnásobne. Nie, nečakajte záhadnú zápletku, žiadnu detektívku či extrémny moment prekvapenia. ALE! Od začiatku dúfate, že to skončí tak, ako chcete, a nakoniec… veď sa dozviete. Autorka je očividne, alebo skôr čitateľne, vypísanejšia ako pri prvom diely, kniha sa opäť číta veľmi ľahko a ak si ľahnete do vane, do dvoch hodín ju môžete mať pokojne zhltnutú. To je ten správny výraz, pretože hoci bol titul Navždy fajn, tento bol, aspoň pre mňa, oveľa zaujímavejší.

Novinka nás zavedie do problematiky fyzického násilia, ktorého je hlavná hrdinka obeťou, no, našťastie, sa z toho za pomoci istých ľudí dostane aj so svojimi dvomi deťmi. S autorkou som robila rozhovor a už v ňom prezradila, že knihy budú istým spôsobom prepojené. A po pár stranách som zistila, aká súvislosť tam je. Spomínate si na Funny a úžasného tenistu, do ktorého sa zamilovala? Jakub Horňáček je synom Alex, našej hlavnej hrdinky v knihe Jedného dňa. Toto zistenie ma tak zaskočilo, že som chvíľu ostala pozerať do knihy a s úsmevom som sa pozerala stále na to jedno meno. Veru, bolo to tak! Autorka to prepojila bravúrne a musím priznať, že som neskutočne dúfala, že naša hlavná hrdinka nájde svoju pravú lásku. Tu sa dostávame k Mattovi. Spoznala ho pred rokmi na dovolenke, šialene sa zamilovala a vyzeralo to, že aj on. Až nakoniec, keď sa mali rozlúčiť, neprišiel. Nevedela prečo. Nevedela, či sa mu niečo stalo, či sa na ňu vykašľal alebo len zabudol. Nakoniec dospela k záveru, že mu jednoducho nestála za to, aby sa objavil. Prišiel ďalší turnus s novými dovolenkármi a on si našiel druhú obeť. Túto verziu si osvojila, a to až do momentu, keď sa Matt Klein objavil ako autor kníh, ktoré venoval svojej Siréne. Hádajte, o koho išlo?

Určite všetkých fanúšikov prvého dielu poteší aj tento, ale za veľké pozitívum považujem aj fakt, že knihu môžete čítať samostatne. Alex prežíva to, čo dievčatá a ženy v minulosti, ale aj v súčasnosti. Snívame o láske ako z románu a keď nechodí, zanevrieme na ňu. Maya Sinay krásne opísala myšlienkové pochody hlavnej hrdinky, vyznelo to tak dôveryhodne, akoby písala o sebe, vystihla totiž všetky emócie.

Oceňujem aj myšlienky, ktoré sú v knihe vyzdvihnuté. Už názov prezrádza jednu z nich. Matt napísal spomínané venovanie: „Venované mojej Siréne. Nech si kdekoľvek, verím, že jedného dňa nastane.“ A čo je toho jedného dňa? To zistíte po prečítaní knihy. Nemôžem sa dočkať pokračovania a tak trochu tuším, o kom bude. Asi som nespomínala, že Jakub Horňáček mal sestru Miu…


Autor: Annamária Mary Závodníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: