Jedno po druhom – Anne Lamottová

Jedno po druhom (Príručka tvorivého písania a žitia) – Anne Lamottová, Citadella 2017

Jedno po druhom (Príručka tvorivého písania a žitia) – Anne Lamottová, Citadella 2017

Píšeš? Alebo ešte len hľadáš motiváciu, čo ťa nakopne, povzbudí, inšpiruje a pomôže ti preniesť všetko z tvojej hlavy na klávesnicu? Potrebuješ pomoc o čom a ako písať? Tak si na správnej adrese. Presne tu sa dozvieš, čo ťa naladí na tú správnu literárnu vlnu!

Na základe vlastných skúsenosti viem, aké je úžasné natrafiť na niečo, čo človek stále hľadá. Preto sa mi Bibliotéka 2017 stala osudnou. S malou dušičkou som hľadala medzi regálmi knihu ušitú mi na mieru – motivačnú literatúru o písaní. A zrazu sedela na pulte kníhkupectva Citadella príručka tvorivého písania a žitia s názvom Jedno po druhom. A ja som vedela, že to je presne ono.

Oceňujem, že sa vydavateľstvo Citadella snaží o to, „aby bol život čitateľnejší“, a že siahlo po preklade tejto zaujímavej knihy pre kreatívnych pisateľov, zaradenej do kategórie motivačná literatúra/osobný rozvoj.

Autorka Anne Lamottová má totiž s milovníkmi písaného slova bohaté skúsenosti z praxe. Vedie kurz tvorivého písania na Kalifornskej univerzite a angažuje sa na literárnych konferenciách v Amerike.

Názov Jeden po druhom odzrkadľuje aj kompozíciu knihy, poukazujúcu na postup pri tvorivom písaní od prvého slova až po finálne veľdielo. Je zostavená z piatich častí, pričom sa prvá venuje samotnému písaniu (ako začať, aké majú byť postavy, ako napísať správny dialóg, ako rozviť dej), druhá popisuje problémy každého začínajúceho spisovateľa (o čom písať a prečo nie je dôvod žiarliť na iných úspešných autorov), tretia sa zameriava na to, čo všetko nám môže pomôcť pri písaní, štvrtá sa zaoberá vydávaním kníh a posledná piata kapitola predkladá ďalšie spisovateľské tipy a rady. Autorka spomína najlepšiu myšlienku o písaní:

„,Písanie románu sa podobá nočnému šoférovaniu. Vidíte iba potiaľ, pokiaľ predné svetlá vášho auta, ale napriek tomu ste schopní precestovať veľké vzdialenosti.‘ Nepotrebujete vidieť, kam idete, nepotrebujete vidieť svoj cieľ a už vôbec nepotrebujete vidieť všetko, čo na ceste míňate. Stačí ak vidíte zopár metrov pred seba.“

Text knihy sa dobre číta, lebo je bravúrne napísaný a preložený (mnohé preklepy mu však treba odpustiť), a s ľahkosťou predostiera radosti i strasti spisovateľského života. Autorka kapitoly osviežuje pridávaním zaujímavých citátov a hlavne skutočných príbehov zo života. Na vyše 200 stranách predkladá klady a zápory náročnej cesty, na ktorú sa pisateľ dobrovoľne vydáva. Pomôže mu zistiť, čo pri písaní pomáha, ako sa vyhnúť tvorivému bloku a ako zaujať čitateľov inovatívnym spôsobom.

Chcem sa s radosťou spojenou s vydaním tejto knihy podeliť aj s vami, preto vám ju všetkými desiatimi vrelo odporúčam. Vo vašej knižnici zaručene nesmie tento kúsok chýbať.

Dopísania, priatelia!


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: