Jeffrey Archer – Splnené želanie

Jeffrey Archer – Splnené želanie, Motýľ 2016

Už v štvrtom pokračovaní kroniky Cliftonovcov sledujeme osudy dvoch rodín, ktoré sa v predchádzajúcich častiach medzi sebou previazali a vzniklo tak silné rodinné puto. Práve vďaka nemu rodiny prekonávajú rozličné nástrahy, ktoré im do cesty privial nielen život, ale mnohé z nich sú zámerne vykonštruované a ich jediným cieľom je dostať obe rodiny na kolená. V Splnenom želaní sledujeme úspešné napredovanie mladého Sebastiana, syna Harryho Cliftona a Emmy Barringtonovej, smerujúceho na jednu z prestížnych univerzít, ktorému životnú situáciu mu skomplikovala vážna dopravná nehoda. Bola to však iba nešťastná nehoda? Alebo sa niekto snažil zbaviť Sebastiana a pomstiť sa mu tak za predošlé činy?

Emma Cliftonová ako členka správnej rady rieši zložitú situáciu okolo pripravovanej stavby lode Buckingham. Stále nie je jasné, či táto investícia dokáže firme vrátiť vynaložené investície na stavbu lode. Najväčšie starosti jej však robia určití ľudia, ktorí stoja v úzadí a vyčkávajú na správny moment, aby zničili všetky veľkolepé plány firmy s vidinou priviesť firmu k bankrotu. V tomto ťažkom období podá Emme pomocnú ruku Cedric Hardcastl, úprimný Yorkshirčan, ktorý spozoruje nekalé úmysly Dona Pedra Martineza a vďaka svojej predvídavosti a zmyslu pre spravodlivosť zásadne ovplyvní celý priebeh výstavby vlajkovej lode.

Kto už čítal niektorú z Kroník rodu Cliftonovcov vie, že zhrnúť dej knižky do nejakého stručného obsahu je veľmi ťažké, priam až nereálne. Jeffrey Archer je naozaj talentovaný rozprávač, ktorý dokáže pracovať s čitateľom a predkladať mu len to, čo on uzná za vhodné.  Túto informáciu o výbornom rozprávačovi nájdete na obálke každej z jeho knižiek.  Nie je to však iba reklamný ťah vydavateľstva na zvýšenie predajnosti knižiek. Archer svojím rozprávaním naozaj dokáže čitateľa vtiahnuť priamo do deja. Miestami máte pocit, akoby ste sa ocitli v rodine Cliftonovcov, prežívate s nimi trápenie či malé víťazstvá často predznamenávajúce príchod ďalšej ťažkej situácie, ktorú budete spoločne prekonávať. Autor dokáže situáciu dokonale vyhrotiť a dodať jej toľko emócií, že vás to doslova núti čítať ďalej, otáčať jednu stranu za druhou, len aby ste sa dozvedeli, ako to celé dopadne. Stupňovanie napätia je tu zvládnuté na výbornú a v knižke nenájdete ani jeden „hluchý“ moment, ktorý by vás nebavil alebo nezaujal. Archerov štýl by som možno prirovnal k puzzle. Autor pred vás rozhodí jednu veľkú skladačku rozbitú na kúsky. Postupne vám jednotlivé časti poodhaľuje a vy si krok za krokom vyskladáte príbeh, ktorý odkrýva nové skutočnosti.

Keďže ide o kroniku, od prvej knižky postupne sledujete osudy viacerých pokolení. Môžete tak sledovať postupný rozvoj charakterov, ich vývoj, ba aj úplne nečakané zvraty. Možno si niekto pomyslí, že koho by už len bavilo čítať knihy o osudoch jednej rodiny. Budete milo prekvapení, ako to všetko Jeffrey Archer zvláda. Splnené želanie je štvrtou knihou zo série a napriek tomu som sa ani pri jednej stránke nenudil. Skôr naopak. Mám pocit, akoby sa autor pri písaní postupne zlepšoval alebo to robí zámerne, a tým dokáže čitateľa „vybičovať“, aby sa prepracoval k ďalšiemu pokračovaniu. Osudy rodín sa odohrávajú na pozadí významných svetových udalostí, ktoré buď priamo, alebo nepriamo ovplyvňujú  ich životy. Či už je to druhá svetová vojna spôsobujúca rodine nespočetné vrásky na tvárach, alebo prvý komerčný zaoceánsky let, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie o reálnom význame stavby zaoceánskej lode.

Ako som už spomínal, Jeffrey Archer je pán rozprávač a s čitateľom sa doslova hrá. Drží ho pri knižke od prvej strany až po poslednú. Dočítate knihu? Chcete ďalšiu! A presne takto som si predstavoval perfektne napísanú knižnú sériu. Ani na chvíľu vás neprestávajú zaujímať členovia súdržnej rodiny. Áno, sem-tam sa objaví aj nejaká tá „čierna ovca“, no stále čakáte, kto a akým spôsobom vstúpi do ich života, či ich konanie voči rodine bude zase problémové, alebo im nová postava bude pomáhať na neľahkej ceste, ktorú im život predostrel. Verím, že čitateľ, ktorému sa knižka dostane do rúk, nebude sklamaný, skôr naopak, zaradí si túto knižnú sériu do sekcie: Toto musím mať! U mňa k tomu došlo už po pár stranách pri prvej časti z kroniky a dúfam, že vydavateľstvo Motýľ už čoskoro prinesie na náš trh pokračovanie tohto nezabudnuteľného a silného príbehu. Príbehu, ktorého súčasťou sa môžete stať aj vy.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: