Jóga nejen pro holky – Rachel Brathen

Jóga nejen pro holky – Rachel Brathen

Jóga nejen pro holky – Rachel Brathen, CPress 2018

Ak si myslíte, že muži jogu necvičia, ste na omyle. Ak si myslíte, že jogu cvičia len tí, čo majú od narodenia pokojný život, tiež ste na omyle. Ak sa nazdávate, že jogu cvičia len v ášramoch v Indii, tiež ste na omyle. A ak sa domnievate, že joga by vám určite nešla, tak áno, opäť sa mýlite. Vlastne je podivuhodné,  koľko presvedčení o joge dokáže kolovať len tak medzi ľuďmi, pričom väčšina z nich ani nie je pravdivá.

Na to, aby ste pochopili zmysel tejto knihy, nepotrebujete vôbec žiadne skúsenosti s jogou. Nemusíte vedieť, ako sa má správne dýchať, čo je to meditácia alebo ako vyzerá póza psa. Nemusíte vedieť absolútne nič, len mať záujem a pokojne počúvať autorkino rozprávanie. Možno práve jej príbeh vás presvedčí, že áno, joga je aj pre nás, pre tých, ktorí žijú celý život v západnom priemyselnom svete a ktorých nikto odmalička k joge neviedol. Veď napokon samotná autorka pochádza z chladného Švédska, z ktorého po strednej škole odišla a momentálne so svojím manželom a dieťaťom žije na ostrove Aruba. Ešte predtým, ako tak učinila, si prešla veľmi búrlivými tínedžerskými rokmi, keď veľa pila, fajčila aj napriek tomu, že mala astmu, stýkala sa s nesprávnymi ľuďmi a toľkokrát sa ocitla v extrémnych, ba až šialene vybičovaných situáciách, že jej rodičia si s ňou už naozaj nevedeli dať rady. Rachel Brathen bola pravdepodobne presne takým dievčaťom, na ktoré keby ste sa v jej búrlivých rokoch pozreli, asi by ste ju na prvý pohľad odsúdili, zavreli do škatuľky a nič s ňou nechceli mať.

„V bolesti, jakou jsem právě v té době prožívala, se začala rodit i hluboká moudrost.“ (s.104)

Joga však píše príbehy ľudí a prepísala aj ten Rachelin. Tá v joge a meditáciách našla svoje útočisko a svoje vlastné ja, čo jej umožnilo zmeniť sa na nepoznanie. Okrem životného príbehu v knihe môžete nájsť množstvo iných skvelých kapitol, napríklad o prepojení duše a tela, o stravovaní sa, prekonávaní strachu či rôznych radách pre hlbšie precítenie jogy. Po každej kapitole je v knihe zakomponovaná príloha s cvikmi a detailnými obrázkami (každá skupina cvikov sa zameriava na inú časť tela). Okrem toho je text doplnený množstvom krásnych fotografií, receptov či zoznamom hlavných myšlienok z danej kapitoly.

„Zlomové okamžiky přicházejí v tichu.“ (s. 19)

Rachel hovorí aj o tom, ako sa dostala k lektorstvu, aké boli jej začiatky a kde sa nachádza dnes. O joge hovorí s takou láskou a presvedčením, že okrem podčiarkovania si krásnych myšlienok dostanete chuť postaviť sa na jogamatku a zacvičiť si. Jogu vysvetľuje hlavne ako duchovný proces, ktorý síce vyzerá ako cvičenie, no ide hlavne o to, ako sa počas toho cítime.

„Jediné, na čem záleží, je to, jak moc v životě milujete.“ (s. 144)

Vďaka tomu, že má kniha množstvo obrázového materiálu, sa číta naozaj veľmi rýchlo a ľahko. Nenásilným spôsobom nás presviedča, že každý z nás má v sebe slniečko, ktoré dokážeme odkryť a úplne sa mu oddať. Rachelin príbeh je taký inšpiratívny a silný, že čitateľa dokáže dojať, ale takisto aj inšpirovať a dodať mu odvahu v jeho vlastnej ceste. Z textu cítiť, že ho napísal človek milujúci život a svoje telo. Hovorí o ťažkých začiatkoch, či už v zmene životného smeru alebo cvičenia, no aj o tom, kam sa za tie roky Rachel posunula. Vďaka tomu, že kniha obsahuje množstvo cvikov aj s popisom, nemusia mať začiatočníci strach, že by mali zlú techniku alebo že by si mohli počas cvičenia ublížiť.

„Vše se točí kolem lásky.“ (s. 120)

Túto knihu považujem za veľmi oddychové, ale skvelé čítanie, ktoré ma navodilo ešte viac k prehĺbeniu vzťahu k môjmu telu či joge. Kniha je nabitá optimizmom, láskavými myšlienkami a hodnotnými radami.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: