Jóga – sestavování lekcí – Mark Stephens

Jóga – sestavování lekcí – Mark Stephens

Jóga – sestavování lekcí (Příručka instruktora jógy) – Mark Stephens, CPress 2017

Cvičíte jogu či sa na to ešte len chystáte, no chcete o nej vedieť viac? Ste inštruktor jogy, ktorý sa chce zdokonaľovať v tom, čo robí? Tak potom je táto kniha pre vás viac ako vhodná. Hoci je primárne určená inštruktorom jogy, určite bude prínosná pre každého, kto s jogou koketuje. Obsahuje totiž veľmi podrobné informácie, ktoré v mnohých, hoci krásne farebných knihách s hŕbou fotografií absentujú (niežeby v tejto knihe fotografie neboli, avšak nemožno hovoriť o jeden z tých kníh, ktoré nás lákajú predovšetkým svojím dizajnom).

Autor publikácie Mark Stephens sa joge venuje už takmer 30 rokov a vyškolil niekoľko stoviek inštruktorov. O joge si toho naštudoval už skutočne veľa, mnohé aj odprednášal a dokonca vyučoval jogu v rozličných prostrediach (klobúk dolu!), preto si môžete byť istí, že keď siahnete po tejto knihe, dostanú sa k vám relevantné informácie.

Ale prečo táto kniha vznikla? Je vôbec potrebné vedieť toho o joge toľko, ak si chcem len dva či trikrát do týždňa zacvičiť niekde vo fitku? Okrem toho, že stále pribúdajú študenti jogy, lebo dnes je už cvičenie jogy niečo ako módny trend, prirodzene pribúdajú aj lektori, ktorí začiatočníkov vedú a usmerňujú. Niekomu síce stačí video na internete, no nie je lepšie začať s jogou pod dohľadom odborníka? Lenže kde ho nájsť…

Ak ste už o jogu zakopli a aj ste pri nej zotrvali (rozumej nevzdali ste to po troch hodinách), tak viete, že na trhu síce sú publikácie o joge, jej vyučovaní, ba dokonca o jej filozofii, avšak napriek tomu chýba akýsi knižný sprievodca zostavovaním lekcií, pretože jednotlivé zostavy nie sú len o tom, či ste začiatočník alebo pokročilý, zvlášť, ak sa chcete joge venovať celé roky a nie je to pre vás len chvíľková záležitosť.

Sprievodca Jóga – sestavování lekcí je dôležitý preto, aby lektori vedeli správne zostavovať lekcie na základe úrovne študenta, ale aj podmienok na praktikovanie jogy či prostredia; joga sa totižto vo svete nevyučuje len vo fitkách, ale dokonca aj vo väzniciach, nápravných zariadeniach či centrách pre drogovo závislých, z čoho plynie prirodzený záver, že všetko si vyžaduje individuálny prístup.

„Pokud je student labilní, padá, cítí bolest či je rušen nepohodlím, bude tíhnout zpátky ke své analytické či rozrušené mysli. Sthira a sukham – stálost a lehkost – dávají ásanám jejich transformativní potenciál. Být stabilní neznamená být absolutně nehybný po dlouhou dobu dobu v nějaké pozici. Ásany jsou naopak živým a v každém momentě unikátním vyjádřením člověka, který je provádí.“ (s. 40)

Pre študentov jogy je táto kniha prínosná najmä v tom, že sa dozvedia veľa o jednotlivých pozíciách a o tom, ako ich správne vykonávať, čím si tiež môžu „overiť“ svojich inštruktorov jogy. Osobne sa mi napríklad stalo, že som začala cvičiť podľa DVD od nemenovanej Slovenky, no keď som sa pustila do videí od zahraničných inštruktoriek, rýchlo som zistila, že daná osoba na DVD nielenže precvičuje nesprávne, ale ani sama jednotlivé cviky poriadne neovláda, hoci zostava nebola najhoršia. Odborné publikácie moje domnienky len potvrdili. Žijeme v konzumnej spoločnosti a joga a jej „módnosť“ je jednou z príležitostí na zárobkovú činnosť, a práve preto je dobré overiť si, kto tomu, čo vyučuje, aj skutočne rozumie, a kto sa len snaží „privyrobiť si“. Ak to s jogou myslíte vážne, iste vám nie je jedno, ako ju budete praktizovať/vyučovať.

Joga je prínosná, ak ju robíte správne a ak viete, ako na to. Vedeli ste napríklad, že existuje aj zostava pre zdravé zápästia? Mnohým sa totiž stáva, že práve v zápästiach pociťujú pri cvičení jogy bolesť. Aj tipy, ako bolesti predísť, nájdete v knihe.

Ak mám byť úprimná, povedať, že ma táto kniha milo prekvapila, by bolo slabé, ona ma totižto šokovala. Mám už zopár kníh o joge – áno, priznávam, tiež som sa väčšinou pozerala po tých krásnych farebných, v ktorých bolo viac úžasných fotografií z pláže ako textu a som rada, že ich mám vo svojej knižnici – a ani jedna z nich mi neponúkla také síce odborné, no zrozumiteľne podané informácie o joge a jej pozíciách. Veľmi oceňujem nielen vysvetlenie, na čo je ktorá asána dobrá, ale aj hotové zostavy s obrazovou, resp. foto prílohou. Nájdete tu zostavu pre začiatočníkov – základný úvod do lekcií jogy, ale aj zostavy pre mamičky v očakávaní, napr. jogu v prvom trimestri či dokonca zostavovanie lekcií pre seniorov atď. Všetky zostavy sú, ako som už spomenula, zobrazené malými fotografiami.

V knihe taktiež nájdete prílohy, napríklad slovník či stavebné prvky asán, ale aj pracovné listy pre inštruktorov a ich zostavovanie lekcií. Nechýba ani dlhočizný zoznam bibliografie, ktorá len dokazuje, ako si dal autor na knihe záležať.

Ak sa o jogu naozaj zaujímate a chcete o nej vedieť viac, teda oveľa viac, určite si túto knihu prečítajte. Máme ju síce len v českom jazyku, ale veď nám Slovákom to neprekáža, čeština v tomto prípade totižto dobrému porozumeniu určite nebráni.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: