John Green

John Green

Green patrí medzi najvýznamnejších svetových spisovateľov, je blogerom, vlogerom, tvorcom interaktívnych online výučbových videí, filmovým producentom, manželom, otcom, a to nie je všetko! Nahliadnite spolu so mnou do aktívneho sveta Johna Greena a dozviete sa o ňom množstvo prekvapivých informácií a pikošiek!

Život známeho autora Johna Michaela Greena, bývajúceho v Indianopolise s manželkou, dvomi deťmi a domácim maznáčikom teriérom, nie je ani zďaleka stereotypný! Tento v súčasnosti štyridsaťročný spisovateľ, ktorý má na konte sedem fantastických kníh, získal za svoj debut Kam zmizla Aljaška (Slovart 2013) už v roku 2006 cenu za najlepšiu knihu pre mladých majúcu výraznú literárnu hodnotu. Jeho najvýznamnejší román Na vine sú hviezdy (Ikar 2013) sa dostal na zoznam bestsellerov New York Times. Okrem týchto kníh vyšli v slovenskom preklade aj tieto jeho diela: Papierové mestá (Ikar 2014), Nech sneží (Ikar 2015), Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín (Ikar 2015) a Will Grayson, Will Grayson (Ikar 2016). Jeho nový knižný prírastok nesie originálny názov Turtles All The Way Down.

Pre milovníkov štatistík – jeho knihy boli preložené do 55 jazykov, predalo sa ich viac ako 24 miliónov a na Twitteri má autor vyše 5 miliónov sledovateľov!

John Green, ktorý sa môže pochváliť viacerými literárnymi oceneniami, bol v roku 2014 podľa časopisu Times zaradený do zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Hoci sa narodil v Indianopolise, žil tiež v Michigane, Birminghame v Alabame i v Orlande na Floride. Určite ste však netušili, že sa túžil stať kňazom, lenže po skúsenostiach v detskej nemocnici, kde pracoval ako študentský kaplán, sa rozhodol pre inú životnú cestu. Okrem detí trpiacich na nevyliečiteľné choroby ho pri písaní najviac inšpiroval Jerome David Salinger, Francis Scott Fitzgerald a Walt Whitman.

O jeho produktivite a kreativite svedčí množstvo projektov, do ktorých je zapojený. Okrem toho, že písal do časopisu Mental Floss články o zaujímavých faktoch a bol scenáristom filmov Na vine sú hviezdy (2014) a Papierové mestá (2015), je súčasťou úspešného video blogu VlogBrothers, v ktorom spolu s bratom rozprávajú o svojom živote so snahou rozosmiať seba navzájom a hlavne svojich fanúšikov. Nechávajú sa unášať sloganom: Don´t forget be awesome (Nezabudnite byť úžasní). Okrem toho je Green každý rok zapojený do organizovania video konferencie s názvom VidCon, kde sa stretávajú fanúšikovia i tvorcovia videí na YouTube. O tom, že má skutočne veľké srdce, svedčí aj Project for Awesome spočívajúci v tom, že užívatelia YouTube tvoria videá na podporu charitatívnych organizácií. Ďalším zaujímavým Greenovým projektom je vzdelávací online kurz Crash Course, pomocou ktorého sa hravou a zábavnou formou žiaci môžu dozvedieť zaujímavé informácie z oblasti anatómie, astronómie, biológie, chémie, histórie, ekonomiky, literatúry a iných vied.

Vedeli ste však, že John Green trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou (nezmyselným vykonávaním určitých výkonov a chorobnou posadnutosťou)? Taktiež o ňom možno prezradiť, že je vášnivým fanúšikom Liverpoolu FC a zaujíma sa o anglický futbal. Dokonca je sponzorom anglického klubu AFC Wimbledon.

Verím, že spolu so mnou uznáte, že tento talentovaný autor, ktorého každá jedna kniha je výnimočná a literárne výrazná, je podnikavým človekom nielen zo spisovateľského hľadiska. Myslím, že dal literárnemu svetu mnoho skvostných diel, a dúfam, že takých napíše ešte mnoho!


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: facebook John Green, foto: © Marina Waters

Facebook: www.facebook.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: