Jojo Moyesová

Ktorá zarytá milovníčka ľúbostných románov by nepoznala britskú spisovateľku, ktorá vdýchla život postavám Louise a Willovi v krásnom romantickom príbehu Predtým, ako som ťa poznala? Áno, je ňou Jojo Moyesová, vlastným menom Pauline Sara Jo Moyes Arthur, narodená 4. augusta 1969 v Anglicku. Určite ste o nej nevedeli, že sa popri štúdiu novinárstva na univerzite Royal Holloway v Londýne angažovala ako navrhovateľka brožúr pre cestovnú agentúru, dispečerka taxi služby či ako pisateľka vyhlásení v Braillovom písme pre zrakovo znevýhodnených klientov britskej banky.

Po získaní titulu sa jej naskytla príležitosť pracovať pre britský denník The Independent ako spravodajská reportérka a editorka. Rok dokonca pôsobila ako redaktorka pre anglicky písané noviny Sunday Morning Post v Hongkongu. Po desiatich rokoch však zavesila novinárčenie na klinec a od roku 2002 sa naplno venuje spisovateľskej tvorbe. A my musíme uznať, že to bol správny krok v jej živote, pretože vyčarovala neobyčajné príbehy neobyčajných postáv.

V rokoch 1995 až 2000 síce napísala tri romány, no ani jeden z nich nebol publikovaný. Po vydaní jej prvej knihy Sheltering Rain uzrelo svetlo sveta ešte jedenásť ďalších diel, no zožali, bohužiaľ, skôr len kritiku. Slávy sa dočkala až napísaním kníh Foreign Fruit v roku 2004 a The Last Letter From Your Lover v roku 2011, pretože získali ocenenie Romantický román roka, čím sa stala jednou z mála autoriek, ktoré sa môžu pochváliť takýmto dvojnásobným víťazstvom.

Jojo Moyesová, ktorá zatiaľ vydala 13 kníh, v súčasnosti žije so svojím manželom novinárom Charlesom Arthurom a tromi deťmi na farme v Essexe vo východnom Anglicku. Je totiž vášnivou milovníčkou koní a aktívnou jazdkyňou.

Vo vydavateľstve Ikar vyšli od spomínanej autorky tieto ľúbostné príbehy s hlbokými myšlienkovými odkazmi: Predtým, ako som ťa poznala (2013), Posledný list od milenca (2013, 2015, 2016), Dievča, ktoré si tu zanechal (2015), Strieborný záliv (2015), Jeden plus jeden (2015) a Čo bolo potom (2016). Jej diela, umiestňujúce sa v rebríčkoch európskych i amerických bestsellerov na vysokých priečkach, boli preložené do 11 jazykov.

Ako spomína samotná autorka, jej detstvo prežité v bohatej a umelecky založenej rodine, kde matka bola úspešná ilustrátorka a otec sochár, bolo pre ňu skvelou inšpiráciou k napísaniu príbehov z prostredia finančne zabezpečených rodín, ale zároveň aj diel, kde sú ústrednými postavami ľudia žijúci na okraji spoločnosti, či už kvôli zdravotným, ekonomickým alebo emocionálnym problémom. Pre autorku nie sú zaujímaví ľudia, ktorých život je naplnený, ale práve naopak, často vykresľuje neľahké osudy postáv, pretože vie, že mnoho ľudí sa tak skutočne cíti, a preto sa čitatelia s hlavnými protagonistami vedia ľahko stotožniť.

Určite vás budú zaujímať tipy na písanie priamo od úspešnej spisovateľky a scenáristky Jojo Moyesovej! Okrem odporúčania čítať novinové články, zaujímať sa o spravodajstvo a sledovať dianie vo svete, ktoré ponúka mnoho inšpirácií, navrhuje čítať veľa kníh, všímať si rôzne autorské štýly, písať každý deň a hlavne sa nevzdávať, ak je práve svet písmen to, čo chcete v budúcnosti robiť, čo vás napĺňa, čo vás robí šťastnými.


Použité zdroje:

  • MOYESOVÁ, Jojo. 2013. Posledný list od milenca. Bratislava: Ikar, 2013. 440 s. ISBN 978-80-551-3310-2.
  • MOYESOVÁ, Jojo. 2013. Predtým ako som ťa poznala. Bratislava: Ikar, 2013. 343 s. ISBN 978-80-551-3464-2.
  • MOYESOVÁ, Jojo. 2015. Strieborný záliv. Bratislava: Ikar, 2015. 304 s. ISBN 978-80-551-4220-3.

Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: http://www.jojomoyes.com

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: