Jon Fosse – profil autora

Jon Fosse – profil autora

Ešte ste nepočuli o famóznom nórskom spisovateľovi Jonovi Fossem? Tak mi dovoľte predstaviť vám túto významnú literárnu osobnosť kúsok po kúsku v medailóniku.

Jon Fosse, narodený 29. septembra 1959 (59 rokov) v Nórsku, je básnikom, prozaikom, ale hlavne dramatikom. O jeho aktívnej literárnej tvorbe svedčí 40 vydaných kníh, medzi ktorými nájdete diela aj pre  zvedavých detských čitateľov – vo vydavateľstve Modrý Peter vyšla jeho knižka pre deti s filozofickými obrázkovými príbehmi o vesmíre s názvom Kant.

Bol trikrát ženatý, no prekvapí vás, že momentálne žije so svojou manželkou slovenského pôvodu Annou Fosse v meste Hainburg an der Donau v Rakúsku. Anna Fosse, s ktorou má dcérku, sa venuje prekladaniu jeho diel z menšinového nórskeho jazyka, novonórčiny, inak nazývanej aj nynorsk, do slovenčiny, pričom ho ovláda bezchybne.

O tom, že to Fossemu myslí, svedčí aj jeho meno žiariace na 83. priečke v zozname Top 100 žijúcich géniov podľa The Daily Telegraph. Nemožno nespomenúť česť, ktorú mu vzdal nórsky kráľ Harald V. – za svoj spisovateľský talent získal Fosse na doživotné užívanie rezidenciu Grotten, kde prebývajú vždy najvýznamnejšie nórske osobnosti.

A čo možno prezradiť o jeho tvorbe? Ako vraví on sám, „keď píšem, pripadá mi to, ako keby za mňa písal a tvoril jazyk. Je to asi klišé, ale svojím spôsobom pre mňa jazyk a krajina súvisia. Takže prostredníctvom jazyka akoby písala aj samotná krajina“. Silná subjektívnosť jeho básní bola jasne citeľná pri čítaní Básní 1986 2013, pretože som si vedela živo predstaviť krásnu krajinu predo mnou, oslňujúcu prírodu i fjordy berúce dych, pričom z básní sršala obdivuhodná láska k rodnému domovu.

Román Lodenica, ktorý sa mi dostal do rúk, oplýval originálnosťou spočívajúcou v prostom deji rozprávajúcom o milostnom trojuholníku, pričom nápaditosť spočíva v opakujúcich sa replikách zdôrazňujúcich isté skutočnosti. Zredukovaný príbeh s dávkou retrospektívy aj na malom priestore poskytol záber do duše jednotlivca a presvedčivo zaznamenal všetky jeho pohnútky. Dielo bolo dokonca v roku 1997 sfilmované.

Jon Fosse je pre svoj prínos do literatúry nazývaný ako „Nový Ibsen“ či „Becket 21. storočia“. Je držiteľom mnohých ocenení, za Trilógiu (Bdenie, Sny Olavove, Na sklonku dňa) získal najvyššie literárne ocenenie, a to Cenu Severskej rady za literatúru. Medzi jeho ďalšie tituly vydané u nás patria Eseje, lyrický román Ráno a večer, zozbierané divadelné hry Niekto príde, Dieťa, Noc spieva svoje piesne, Variácie na smrť, Sloboda, Žiť v utajení a More pod súhrnným názvom Hry.

Práve dráma je pre jeho tvorbu príznačná. V nej sa prejavuje ako majster zobrazenia partnerských či rodinných konfliktov, nefungujúcej medziľudskej komunikácie či škrípajúcich vzťahov, pričom sú v popredí jedinci pociťujúci existenciálnu úzkosť a psychickú i sociálnu dispozíciu prijať svoj osud – mladá dvojica čakajúca na príchod ich prvého spoločného potomka v divadelnej hre Meno, dvojica bývajúca v opustenom dome v divadelnej hre Niekto príde, rozchod partnerov v diele Noc spieva svoje piesne či život viacerých párov žijúcich postupne v jednom dome v diele Spánok. Zaujímavé sú jeho postavy – ženy bývajú veľmi často kladnými postavami (alebo obeťami) a muži zohrávajú negatívne úlohy.

V súčasnosti sa tento škandinávsky autor venuje písaniu „pomalej prózy“, ako ju pomenoval on sám, čo predstavuje dlhé a navzájom na seba vplývajúce prozaické texty. Keďže sa vo svojej tvorbe uchyľuje k uchopeniu existenciálnych tém („Píšem o ničom. Ak človek píše o ničom, existujú len dve témy: láska a smrť“), ktoré sú blízke každému človeku, čitateľov vediacich sa presne stotožniť s postavami nenecháva chladnými. Jeho tvorba určite zaujme aj vás!


Použité zdroje:

  • FOSSE, Jon. 2017. Lodenica. Levoča: Modrý Peter, 2017. 133 s. ISBN 978-80-89545-56-8.
  • FOSSE, Jon. 2018. Básne 1986 – 2013. Modrý Peter, 2018. 91 s. ISBN 978-80-89545-65-0.
  • <http://www.martinus.sk/>
  • <http://www.litcentrum.sk/rozhovory/pise-za-mna-jazyk-rozhovor-s-norskym-autorom-jonom-fossem>
  • <https://www.tyzden.sk/casopis/17357/len-dve-temy-laska-a-smrt/>

Autor: Daniela Lysá
Zdroj foto: http://www.deutvalgte.no/kort-intervju-med-jon-fosse-om-skuggar-the-ming-pao-weekly-hong-kong/
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: