Jonas Jonasson

S menom Jonas Jonasson sa už zrejme stretol každý milovník kníh. Buď ako jeho dychtivý čitateľ, alebo len ako pasívny pozorovateľ jeho troch svetoznámych kníh, ktoré vykúkajú z regálu kníhkupectva s výraznou pečaťou s nápisom Edícia svetový bestseller.

Tento známy spisovateľ a novinár, ktorého celé meno znie Pär-Ola Jonas Jonasson, sa narodil 6. júla 1961 v meste Växjö (juhovýchodne od Göteborgu) vo Švédsku. Jeho diela – Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (Ikar 2013), Analfabetka, ktorá vedela počítať (Ikar 2014) a Zabijak Anders a jeho priatelia (a sem-tam nejaký nepriateľ) (Ikar 2016) poskytujú originálny čitateľský zážitok, pri ktorom môžete „vyliezť z okna svojej fantázie“.

Jonas Jonasson bol najmladším z troch bratov. Jeho matka pracovala ako zdravotná sestra a otec bol vodičom sanitky. Študoval švédčinu a španielčinu na Univerzite v Göteborgu. Keďže odmalička miloval písanie, veľmi ho potešila možnosť pracovať ako novinár pre najväčšie švédske denníky Expressen a Smålandsposten. Neskôr pôsobil ako producent švédskej televízie a založil vlastnú mediálnu spoločnosť OTW. Po dvadsiatich rokoch strávených v mediálnom priemysle sa rozhodol kvôli každodennému stresu z práce, vyčerpanosti a nervozite odísť. Potreboval radikálnu životnú zmenu, a tak predal svoju mediálnu spoločnosť a s manželkou sa presťahoval do odľahlej časti Södermanland na juhovýchodnom pobreží Švédska.

Neskôr sa kvôli rodinným súdnym sporom presťahoval do švajčiarskeho kantónu Ticino, kde sa začal venovať písaniu. Keď napísal svoj prvý román, poslal ho do šiestich vydavateľstiev. Päť vydavateľstiev ho odmietlo, no šieste bolo z jeho textu, ktorý si prečítalo hoci len do polovice, veľmi nadšené a rozhodlo sa knihu vydať. Toto rozhodnutie mu prinieslo úspech a mnoho významných knižných ocenení.

Jeho debutový román Storočný starček, ktorý vyšiel z okna a zmizol, ktorý sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do 40 jazykov a predalo sa z neho 8 miliónov výtlačkov. Dokonca vyšiel podľa knihy aj rovnomenný film v roku 2013.

V súčasnosti žije Jonas Jonasson na najslnečnejšom švédskom ostrove Gotland v Baltskom mori v lone prírody so svojím synom, mačkou a sliepkami. Venuje sa písaniu svojho štvrtého románu, ktorý vyjde v roku 2018. Prezradil o ňom zatiaľ len to, že: „It will be a global odyssey in present time. As I use to say: Same, same, but different. Joking about the world is a never ending story.“ („Bude to globálna odysea zasadená do prítomnosti. Ako zvyknem vždy tvrdiť: Rovnaká, ale zároveň odlišná, keďže je svet nevyčerpateľným zdrojom zábavy.“)

Autorov štýl je originálny, chytľavý, prvotriedny. Každú, i tú najvážnejšiu situáciu, dokáže opísať humorne a zo všetkého i zo všetkých si vystreliť. Dokonca aj pri kritike vojny, náboženstiev či spoločnosti vždy nájde vo svojich textoch priestor pre smiech. V jednom interview prezradil, že čo sa týka jeho protagonistov v knihách, inšpiruje sa ľuďmi z reálneho života, číta o nich alebo ich vidí v televízii. Vyjadril sa tiež k tomu, že mnoho literatúry šíri beznádej, zúfalstvo a tragédie, a práve preto jeho úspech spočíva v tom, že on sa knihami rozhodol šíriť nádej. Jeho príbehy čitateľov rozosmejú a privedú k hlbšiemu vnímaniu sveta, aby mali vždy viac dôvodov sa smiať než plakať.


Použité zdroje:

  • JONASSON, Jonas. 2013. Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Bratislava: Ikar, 2013. 324 s. ISBN 978-80-551-3508-3.
  • JONASSON, Jonas. 2014. Analfabetka, ktorá vedela počítať. Bratislava: Ikar, 2014. 349 s. ISBN 978-80-551-3820-6.
  • JONASSON, Jonas. 2016. Zabijak Anders a jeho priatelia (a sem-tam nejaký nepriateľ). Bratislava : Ikar, 2016. 304 s. ISBN 978-80-551-4751-2.
  • http://www.martinus.sk
  • http://www.jonasjonasson.com
  • http://www.telegraph.co.uk/lifestyle/9386562/Jonas-Jonasson-My-100-year-old-hero-and-the-secret-of-happiness.html
  • https://www.theguardian.com/books/2016/may/01/jonas-jonasson-my-success-is-that-i-spread-hope-meet-the-author-hitman-anders

Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: jonasjonasson.com

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: