Jurij Gagarin: utajená pravda – Vladimír Liška

Jurij Gagarin: utajená pravda

Jurij Gagarin: utajená pravda – Vladimír Liška, XYZ 2018

Očakávanie verzus realita. Gagarina je v novej knihe o Gagarinovi naozaj málo.

Očakávala som čosi iné. Touto jednou vetou by som celkom dobre mohla zhrnúť všetky dojmy po prečítaní novej knihy Vladimíra Lišku Jurij Gagarin: utajená pravda. Keďže však mám pochopenie pre knihomoľov, ktorí po tejto knihe možno už dlhšie poškuľujú, prezradím vám podrobnosti.

Kniha nazvaná menom prvého človeka vo vesmíre nabáda čitateľov k tomu, aby od nej očakávali príbeh, zameraný predovšetkým na túto jednu osobu. Aj ja som si myslela, že to tak bude, a keďže mám rada životopisy slávnych, respektíve výnimočných osobností, dúfala som, že mi táto kniha povie čosi viac o Gagarinovi ako človekovi. Čakala som trocha patetické, no stále hodnoverné a na faktoch založené rozprávanie, ktoré by sa začínalo tým, ako si malý Juraj púšťal pred panelákom rakety a sníval o tom, že raz uzrie zem „zvrchu“.

Nebolo to tak, autor nás titulom knihy trochu zmiatol.

Kniha totiž nie je životopisným rozprávaním, ale opisom „kozmických pretekov“ medzi Spojenými štátmi americkými a Sovietskym zväzom. Už na prvých stranách sa dozvedáme o pokusoch „vyletieť do vesmíru“, ktoré siahajú ešte do čias druhej svetovej vojny, a je tu naznačené aj rodiace sa nepriateľstvo dvoch superveľmocí na poli kozmonautiky. Medzi stručnou charakterizáciou úspechov, ktoré USA a ZSSR dosiahli, sa z ničoho nič objavilo meno Gagarina, na ktorom by mala byť, aspoň podľa môjho očakávania, kniha postavená. Podrobnejšie sa o ňom však dozvedáme až neskôr. V piatej kapitole sa autor „konečne“ venuje aj osobe, o ktorej som sa tak veľa túžila dozvedieť a podáva nám obstojne spracovaný životopis. A potom sa už autor opäť venuje pokrokom na poli kozmonautiky v dejinách oboch superveľmocí.

Na záver treba povedať, že do čítania tejto knihy by ste mali ísť s tým, že v nej osoba Gagarina naozaj nebude tou nosnou časťou a že je skôr pohltená informáciami, číslami či vedeckými termínmi, ktoré laikovi v tomto odbore môžu čítanie naozaj znechutiť. Taktiež som celkom nepochopila, čo chcel autor tou „utajenou pravdou“ v názve povedať. Skôr mi to prišlo len ako marketingový ťah pre čitateľov. Nič extra utajované som tam totiž nepostrehla.

Ale chápem. Napísať knihu o osobnosti, ktorá pochádza z cudzej krajiny si vyžaduje veľa trpezlivosti pri vyhľadávaní informácií. Autor zrejme nemal príležitosť nahliadnuť do dobových prameňov zo šesťdesiatych rokov a musel pracovať len s informáciami, ktoré vyhľadal v iných zverejnených zdrojoch. Zároveň ich musel správne poskladať a upraviť do svojej knižnej podoby. Tu sa mi natíska poznanie, že táto kniha bola fajn ako zhrnutie či systematizovanie informácií, no aj tak nenaplnila moje očakávania z obsahu.

Čo na záver? Kniha je dobrá, ale nie je ničím extra. Rozhodne čitateľa neohúri „utajenou pravdou“ a dokonca ho môže sklamať. Ak kniha už názvom pôsobí ako životopis, tak to potom od nej čitateľ oprávnene očakáva. Ja osobne by som totiž dala určite prednosť životu jednej z významných osobností svetových dejín ako skrátenej histórii „kozmických pretekov“ medzi USA a ZSSR, a preto si už dám nabudúce trocha viac pozor pri výbere knihy, aby ma autor zase názvom nezmiatol.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: