Kniha kúziel pre malých a väčších tigrov – Kamila Kopsová

Kniha kúziel pre malých a väčších tigrov – Kamila Kopsová

Kniha kúziel pre malých a väčších tigrov – Kamila Kopsová, Petr Kops, Edika 2017

Kniha kúziel pre malých a väčších tigrov je súčasťou Tigrej série od Kamily Kopsovej a Petra Kopsa. Patria do nej knihy: Tiger robí uáá uáá… (Pracujeme s poruchou pozornosti a hyperaktivitou ADHD), Ako sa krotí tiger (Rýchle lekcie pre pokoj doma aj v škole), Ako sa dohovoriť s tigrom (alebo učíme sa po tigrijsky), Tigria kniha (Tigria triedna kniha pre 1. stupeň základnej školy) a tiež Kniha kúziel pre malých a väčších tigrov. Autori v nich vychádzajú najmä z praktických skúseností a na Slovensku aj v Čechách sa využívajú ich metódy v mnohých školách či škôlkach.

V najnovšej knihe vstúpime do sveta kúziel s malou Lucy Hamiltnovou, ktorá nemá kamarátov, rodičia na ňu majú veľmi málo času a často je veľmi smutná. Jedného dňa na povale objaví starú truhličku a v nej Knihu kúziel. Zaumieni si, že sa stane tou najlepšou čarodejnicou na svete a skutočne sa jej podarí vyrobiť si vlastnú kúzelnú paličku, nájde si kamarátku a dokáže vyčariť úsmev na mamičkinej tvári.

Príbeh je písaný veľmi jednoduchým spôsobom, takže sa deťom ľahko číta. Obsahuje taktiež poučné časti, kde sú popísané konkrétne stromy alebo bylinky, ako ich v prírode rozpoznáme, na čo sú nám užitočné a podobne. Všetky kúzla sú na báze „pozitívneho myslenia“, teda deti (alebo aj starší) si po prečítaní uvedomia, že sa niekedy stačí len nachvíľočku posadiť na slniečko a vnímať jeho teplé lúče a hneď nám je lepšie. Za nedostatok považujem množstvo typografických chýb, ktoré mi často narušili čítanie. Napríklad úvodzovky buď na nesprávnych miestach, alebo niekedy úplne vynechané, teda neukončená priama reč.

Najviac sa mi páčilo, že autori veľmi dobre vedia, ako zaujať čitateľa a upútala ma tiež básnička nachádzajúca sa hneď na úvodných stranách. Táto kratučká báseň nás vtiahne do deja a nielen deti, ale aj dospelí sa nad ňou môžu zamyslieť a každý si z nej vezme to, čo je preňho dôležité. Najmä starším pripomína, že hoci žijeme v reálnom svete, stále môžeme kedykoľvek čarovať a urobiť tým radosť či už sebe, alebo svojmu okoliu:

Kúzla a čary.
Svet na rozhraní fantázie a podivného sveta
dospelých.
Ktorý je pravdivý?
Ktorý je skutočný?
Skutočný je naozaj len svet kúziel.
To len dospelí zabudli,
že môžu čarovať,
že môžu kúzliť. (str. 5)

Knižku odporúčam mladším i starším deťom. Mladšie určite ohúri čarovný svet mladého dievčatka a pre tie staršie je pripravený aj iný kúzelný svet – svet vedomostí a nových informácií, ukrytých za nevšedným príbehom.


Autor: Dominika Remiášová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: