Kniha o tebe – Claire Kendalová

Kniha o tebe – Claire Kendalová, Ikar 2015

Strhujúci psychologický triler Kniha o tebe s podtitulom Kam až môže zájsť posadnutosť a túžba ovládať druhých? prináša príbeh Clarissy, ktorá sa stala obeťou ňou posadnutého muža.

„Viete, kto vám dýcha na krk? Si to ty. Samozrejme, že si to ty. Vždy je to tak.“

Tento román, ktorý sa stal svetovým bestsellerom a vyšiel v dvadsiatich piatich krajinách, sľubuje desivý opis každým dňom sa stupňujúcej nepríčetnosti psychopatického manipulátora, psychologických útokov na zraniteľnú ženu, strachu o život, zastrašovania a výkrikov do prázdna… Pretože bez dôkazov sa nezmôžete na nič.

Všade, kde sa Clarissa, pracujúca ako členka poroty v súdnej sieni, pohne, je on… Rafe. Sleduje každý jej krok. Stojí pred jej bytom, prácou, čaká na ňu v parku či na železničnej stanici. Posiela jej nepodpísané obálky, listy, časopis s fotografiami sexuálne zneužitých dievčat, fotografie, na ktorých ju zaznamenal nahú, a čierne kvety, kvety smrti hádžuce sa na rakvy mŕtvych… Čo jej tým chce naznačiť? Clarissa si však pohotovo všetky detaily o ich stretnutiach zaznamenáva do denníka a hmotné dôkazy zbiera, aby ich potom využila ako jasné a do oči bijúce svedectvá, že sa voči nej deje niečo nekalé.

Tento silný príbeh, ktorý je autorkiným debutom, ma dostal (a určite si chcem prečítať aj ďalšie jej knihy). Nielen po obsahovej stránke (ide o načrtnutie smutnej témy, no aj o takej treba písať, keďže sa to vo svete deje a netreba si pred tým zakrývať oči), ale hlavne striedaním denníkových zápiskov prihovárajúcich sa v nich priamo Rafovi s textami písanými z pohľadu rozprávača, šťavnatým jazykom, zaujímavými dialógmi a psychologickými vykresleniami duševného stavu hlavnej hrdinky. V knihe som nezaznamenala žiadne slabé miesta – nudné časti či zbytočne rozsiahle opisy.

Možno jej vytknúť iba jedno, a síce, je to dosť dôležitý bod, že milovníci psychologických trilerov zostanú sklamaní, hoci obálka sľubuje množstvo zdesenia a tajomna. Aj ja som očakávala hrozivý záver, zimomriavky, obavy, hrôzu, úzkosť… No nič z toho neprišlo. Príbeh síce neskončil najlepšie, ale autorka sa mohla omnoho viac vyhrať s vyvrcholením deja a napätím. A všetko opísať hrôzostrašnejšie. I keď… mne to takto vyhovovalo. Aspoň sa z toho nevykľul horor, ale príbeh odhaľujúci to, ako to v policajnom a súdnom svete funguje (čo je dosť smutné) – pokým sa skutočne nestane niečo zlé, všetci sa budú rastúcemu zlu len prizerať.

Knihu odporúčam všetkým tým, ktorí radi čítajú psychologické romány a chcú nahliadnuť do vnútra znásilnenej ženy a prežívať s ňou boj so svetom i so sebou samou.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: vydavateľstvo
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: