Knižný kútik – sen každého knihomoľa!

Každý knihomoľ to veľmi dobre pozná – knihy nielenže číta, ale si ich aj kupuje či požičiava, (v tom lepšom prípade) dostáva, a potom ich ukladá a prekladá, až kým nepribudnú nové a celý ten kolotoč sa začne odznovu, lebo každý správny knihomaniak chce mať svoj obľúbený knižný kútik v top stave. Ja väčšinou knihy ukladám podľa vydavateľstva či veľkosti knižiek, ale videla som už aj knihy uložené podľa farby, čo sa mi tiež celkom zapáčilo, takže je možné, že sa čoskoro znovu pustím do reorganizácie svojej domácej knižnice (a potom pribudne nová kniha a môžem začať odznovu).

Problémom ale je, že hoci kníh pribúda, miesta stále viac a viac ubúda, a to akosi záhadne rýchlo… Už dlhšie sa preto pohrávam s myšlienkou, že si kúpim novú knižnicu, ideálne čo najväčšiu, aby som svoje knižné poklady nemusela mať poukladané kade-tade po celom byte. No a k tej novej knižnici by sa hodilo aj nejaké to pohodlné kreslo a k nemu ešte super lampa, ktorá by mi umožnila čítať aj počas večerov. Aj preto som sa rozhodla zapojiť sa do súťaže o vysnívaný čítací kútik, ktorú organizuje Biano.sk, a nielen seba, ale aj vás inšpirovať k vytvoreniu akéhosi osobného miestečka na čítanie, ktoré bude oázou pokoja, kde si po ťažkom dni sadnete, vyložíte nohy a začítate sa do skvelej knihy. Toto miesto bude len a len vaše a bude odrážať nielen váš vkus, ale vám ponúkne najmä priestor pre seba.

Každý má iné čítacie rituály, preto vám ja ukážem tie svoje a možno sa medzi vami nájde niekto podobný. Najradšej čítam s vyloženými nohami, pohodlne opretá a na tichom mieste. K tomu je potrebné najmä dobré kreslo, ktoré umožňuje si tie nožičky naozaj aj vyložiť (skvelé má moja pedikérka, ale to by som si do bytu ozaj dovoliť nemohla). Keďže sa mi v poslednej dobe páči najmä škandinávsky štýl, môj výber by ním bol ovplyvnený. Jednoduché a praktické veci, ktoré nezaberajú zbytočne miesto a okrem pohodlia ponúkajú aj skvelý dizajn, to je asi tá najlepšia kombinácia (a ešte je super, keď sa ľahko upratujú). A práve to je táto zostava kresla a taburetky či podnožky, na ktorej si viem predstaviť leňošenie s knihou.

Sivá patrí medzi moje obľúbené farby a v kombinácii so svetlým drevom je kreslo neodolateľné. Oceňujem aj stolček, ktorý sa dá s kreslom zladiť, keďže ten tiež vo svojom kútiku určite potrebujem. Na stolčeku musí byť priestor pre niekoľko vecí, ktoré sú súčasťou môjho čítacieho rituálu. Jednak sa tam musí zmestiť skvelá kniha, napríklad Temný priestor lesný – novinka od Nicole Krauss, ktorá nedávno vyšla v novej edícii –klad vydavateľstva Artforum a po ktorej odvtedy poškuľujem, k tomu teplý čaj a poznámkový blok s perom, keďže si počas čítania rada zapisujem pekné myšlienky či citáty z kníh.

Ďalšou súčasťou vysnívaného čítacieho kútika musí byť jednoznačne knižnica, pretože bez nej to proste nejde. Veľmi ma zaujala práca nemeckých remeselníkov Jensa, Mareka a Kaia, ktorí vytvorili knižnicu pôsobiacu, akoby sa knihy poukladané v nej vznášali vo vzduchu.

Okrem toho sa mi na týchto poličkách páči ich variabilnosť. Keďže knižný kútik je väčšinou v kúte, je super mať rohové poličky a možnosť vyskladať si ich podľa svojich predstáv aj podľa toho, koľko miesta na knihy v čítacom kútiku potrebujem a neskôr ich prípadne spolu s pribúdajúcimi knihami dopĺňať. Opäť sa tu raz spája jednoduchosť, originalita a praktickosť – klobúk dolu, chlapci!

Posledná vec, ktorú v čítacom kútiku musím mať, je lampa. Ku kreslu, stolíku a knižnici sa mi hodí táto, ktorá je tiež jednoduchého škandinávskeho štýlu a ladila by so zvyškom môjho vysnívaného kútika. Správne svetlo je pri čítaní rovnako dôležité ako pohodlné sedenie, preto by som túto časť kútika určite nezanedbala.

Počuli ste už o biblioterapii? V skratke ide o liečenie s pomocou využitia kníh a používa sa na celom svete v rôznych odboroch, a to aj u ľudí bez viditeľných zdravotných problémov. Veď my všetci sa tak akosi uchyľujeme ku knihám aj preto, že nám pomáhajú, a to nielen čo sa oddychu týka, no nie? A vysnívaný čítací kútik človeku pri biblioterapii môže len pomôcť, keďže nielen kniha, ale aj prostredie, v ktorom ju čítame, má na nás vplyv.

Dúfam, že som vás týmto článkom inšpirovala a pomýšľate nad zriadením vlastného kútika, výber jeho prvkov je koniec koncov obrovský. Záleží len od vášho vkusu a finančných možností. Kúsky, ktoré som si vybrala ja, nájdete tu: kreslo, knižnica, lampa, kniha Temný priestor lesný a ešte viac info o súťaži.


Autor: Jana Šulková
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: