Krajina príbehov: Varovanie bratov Grimmovcov – Chris Colfer

Krajina príbehov: Varovanie bratov Grimmovcov – Chris Colfer, Fragment 2017

Varovanie bratov Grimmovcov je už tretí diel úspešnej série rozprávok s názvom Krajina príbehov. Autorom knižnej série je Chris Colfer, americký spisovateľ, herec a spevák, držiteľ Zlatého glóbusu za rolu Kurta Hummela v seriáli Glee. Krajina príbehov dominovala rebríčku New York Times bestseller niekoľko týždňov, čo svedčí o tom, že je rovnako talentovaný aj v písaní.

V prvej časti Čarovné zaklínadlo sa čitatelia zoznámili s dvojčatami Alex a Connerom, ktorých kúzelná kniha preniesla do krajiny rozprávkových príbehov. V pokračovaní s názvom Návrat zlej sudičky sa súrodenci opäť vrátili do Ríše príbehov, aby sa popasovali s ďalšími postavami zo sveta rozprávok. Ak ste čítali obe knihy, s viacerými sa už dobre poznáte a v pokračovaní Varovanie bratov Grimmovcov vám nebude nič cudzie. Alex zostala v rozprávkovom svete a učí sa, ako byť dobrou vílou. Conner sa vrátil do reálneho sveta a naďalej navštevuje školu. Vďaka učiteľke sa dostane spolu s malou skupinkou spolužiačok do Berlína na špeciálnu udalosť, kde sa majú prečítať ešte doposiaľ nečítané rozprávky bratov Grimmovcov. Dobrodružstvo sa začína, keď si Conner vypočuje jednu z rozprávok, ktorá je varovaním pred nebezpečenstvom v rozprávkovom svete.

Čo na knihe veľmi oceňujem, je dynamickosť deja. Žiadne scénky nie sú vykreslené do prílišných detailov. Kniha sa preto číta veľmi plynule, a tak sa vám nestane, že by ste sa zasekli v nejakej časti a museli si listovať strany dozadu pre osvieženie pamäti. Ohurovala ma taktiež nápaditosť, s akou autor pracoval pri vytváraní jednotlivých príbehov. Prepájanie životov rozprávkových postáv je skutočne originálne.

Trochu ma mrzí, že do takejto vydarenej série rozprávok nezaradil vydavateľ väčšie množstvo ilustrácií. Pri každom názve kapitoly síce malé ilustračné obrázky sú, no určite by nejedného z nás potešilo viac výjavov z rozprávkového sveta, najmä v súčasnej dobe, keď sa väčšina vydarených kníh dopĺňa o vydanie v ilustrovanej podobe. Na druhej strane chápem, že ak je kniha určená pre čitateľov od 10 rokov, nemusí byť nasýtená ilustráciami ako v prípade kníh pre menšie deti.

V každom prípade knihu odporúčam pokojne aj do rúk dospelých, ak si radi oddýchnu pri čítaní fantazijných príbehov. Chris Colfer predstavuje čitateľom svoju verziu pokračovania najznámejších príbehov, ktorá je bláznivá a vzrušujúca a určite stojí za prečítanie.


Autor: Silvia Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: