Kráľovstvo smrteľníka – Veronika Savarijová

Kráľovstvo smrteľníka – Veronika Savarijová, Nová forma 2017

Veronika Savarijová nie je slovenským čitateľom neznáma. V predchádzajúcich rokoch jej vyšli knihy Neskromná nádej a Keď na Haiti padá dážď. Koncom roka 2017 prišla na trh s novinkou, ktorá sa od jej predchádzajúcej tvorby líši, a to najmä svojou fantasy tematikou.

Kráľovstvo smrteľníka je pomerne rozsiahla publikácia obsahujúca viacero námetov. Hneď v úvode sa hlavná hrdinka Lenka dozvedá, že je kráľovnou neznámej planéty, ktorá sa stane jej novým domovom. Starosti vysokoškoláčky odrazu nahradia úplne iné – a práve tu začína autorka rozvíjať niekoľko otázok, týkajúcich sa najmä ekológie, ale aj medziľudských vzťahov.

V prvom rade čitateľ postrehne kritiku ľudstva a jeho spôsobu života. Savarijová v texte otvára viacero otázok vzťahujúcich sa najmä na modernú dobu. Poukazuje tiež na sebeckosť ľudí, ako aj istý, v mnohých prevládajúci, pocit nadradenosti, že sme vo vesmíre jediná vyspelá civilizácia. Autorka vytvorila úplne nový svet, s ktorým som sa ja dosiaľ nestretla, a to nielen v slovenských, ale ani v zahraničných dielach (čo však nevylučuje ich existenciu). Na prvý pohľad sa zdá, že ponúka obraz akejsi utopickej planéty nazývanej Katónia, ktorej fungovanie je založené prevažne na energiách a v spolunažívaní s prírodou. Spočiatku som sa obávala, že tu bude všetko dokonalé, pričom Zem bude opisovaná ako nefungujúca spoločnosť, našťastie som sa však mýlila a autorka sa nevyhýba ani kritike Katónie a jej obyvateľov. Nevytvorila úplne dokonalý svet, ktorý by bol žiarivým protikladom Zeme – tým by si, koniec koncov, sama ublížila, pretože by nemala kde rozohrať dobrodružný dej nevynímajúci ani intrigy, zlo a tajomstvá, teda prvky pre dystopický román pomerne žiaduce.

Po dvoch románoch určených prevažne ženskému publiku sa Savarijová pustila do príbehu s fantastickými a sci-fi prvkami, čo mnohých prekvapuje. Osobne ma to neprekvapilo, keďže istú (malinkú) mieru fantastiky či ezoteriky sme mohli postrehnúť už v jej prvotine Neskromná nádej. V Kráľovstve smrteľníka taktiež poukazuje na alternatívny spôsob života a používanie energií, ktoré autorke nie sú cudzie. Ako lekárka sa nevenuje len západnej medicíne, ale aj tej čínskej či napríklad Bachovým esenciám, preto v diele zreteľne badať, o čo sa Veronika Savarijová zaujíma.

Čo sa týka spracovania, hoci ide o dielo polytematické, odporučila by som ho skôr mládeži, prípadne dospelým čitateľom obľubujúcim ľahšiu fantastiku, ktorí skôr dešifrujú aj to, čo sa ukrýva „medzi riadkami“. V knihe nechýbajú nečakané zvraty, napriek tomu som príbeh vnímala ako menej dynamický. Rozsiahlejšie opisy tu síce boli, vzhľadom na potrebu vykreslenia iného sveta, potrebnejšie, napriek tomu mierne retardovali dej. Osobne by som knihu trochu preškrtala a zdynamizovala. V príbehu, pochopiteľne, nechýba ani láska, takže milovníci romantickej zápletky si tiež prídu na svoje. Zaujímavá je hlavná hrdinka, ktorá do istej miery pôsobila veľmi uvedomelo, no často sa prejavovalo aj jej pubertálne a iracionálne zmýšľanie a správanie. Istý prerod však možno zaznamenať postupom príbehu.

Čo ma na texte mierne mrzelo, bola absencia redakčnej úpravy (prípadne nedostatočná úprava), ktorá má za následok slabšiu gramatiku zjavne ovplyvnenú českým jazykom. Hoci nešlo o nejaké extrémne chyby, bolo ich pomerne dosť, čo je naozaj škoda, keďže mladý čitateľ si čítaním môže vytvoriť nesprávne jazykové návyky.

Ako celok hodnotím dielo ako zaujímavé, avšak nemyslím si, že ulahodí každému, hoci rozvíja veľa krásnych myšlienok o živote a najmä o prírode a jej dôležitosti. Odkaz, ktorý do príbehu autorka zakomponovala, je veľmi aktuálny a žiaduci. Na môj vkus však Savarijová vzala až priveľa prísad a uvarila z nich jeden polytematický príbeh. Či vám sadne, alebo nie, odhadnúť neviem, no odporúčam ho prevažne milovníkom fantasy a dystopických príbehov. Z pera slovenských spisovateľov sa ich čitateľ veľa nedočká, preto mu rozhodne treba dať šancu a rozšíriť si ním obzory.Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit

 

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: