Krutý princ – Holly Black

Krutý princ – Holly Black

Krutý princ – Holly Black, Slovart 2019

Kniha od Holly Black Krutý princ zožala na knižnom trhu mimoriadny úspech. Po tom, čo autorka spolu so svojou dobrou priateľkou Cassandrou Clare napísala úspešnú sériu Magistérium, pokračuje v písaní YA literatúry i naďalej. Jej nová trilógia začínajúca Krutým princom berie dych, pretože do prostredia príbehu postavila bájny svet ako z rozprávky. Avšak každá rozprávka má svoju dobrú a temnú stranu. Spisovateľka vo svojom knižnom svete vytvorila bytosti, ktoré sú napohľad krásne a čisté, avšak zvnútra neľudské a manipulujúce. A keďže v súčasnosti sú v hľadáčiku čitateľov fantasy literatúry pre mladých čoraz častejšie víly, féri či podobné bytosti, niet divu, že kniha zaujala a získala si svojich fanúšikov.

Tým, ktorým kniha nie je ešte známa alebo váhajú nad jej prečítaním, ju priblížim. Ústrednou postavou je mladé ľudské dievča menom Jude. Keď mala Jude iba sedem rokov, rodičov jej brutálne zavraždili pred očami a spolu s jej dvomi sestrami Taryn a Vivienne ju odniesli do nepoznaného sveta. Ten svet sa nazýval Féria – ríša poznaná z fantázie, ktorú obývajú neuveriteľné bytosti, ukryté pred normálnym, ľudským svetom. V krajine neznáma si deti postupne zvykajú na nový život v dohľade svojho nevlastného a krutého (pre niektorú z nich vlastného) otca. Jude sa zo všetkých síl snaží zapadnúť, stať sa seberovnou obyvateľkou, a tak sa cvičí v boji, ktorý jej má napomôcť do budúcna. Väčšina férov však ľuďmi pohŕda, pre mnohých je človek iba nehodnotným tvorom. Výnimkou nie je ani férsky krásny a pyšný princ Cardan, ktorý Jude znepríjemňuje život pri každom stretnutí a ponižuje ju. Vo svete férov sa však chystá prevrat v čase voľby nového panovníka. Nastáva čas, keď sa Jude musí rozhodnúť. Postaví sa na stranu nepriateľa alebo sa radšej vráti do rodného domova?

To, ako sa to všetko skončí (alebo začne), sa dočítate v knihe Krutý princ, ktorú môžem iba vrelo odporučiť, pretože som sa ani sekundu pri čítaní nenudila a kniha sa zaradila medzi moje obľúbené. Miestami som sa akoby preniesla do sveta Harryho Pottera (cez svet škriatkov a spôsob vyučovania – v učení pozorovania hviezd), čo ma ešte viac presvedčilo o jej kvalite. Málokedy sa stane, že by ma zaujala hlavná postava, no Jude sa nestáva všednou a typickou postavou. Nazvala by som ju takou malou klamárkou, ktorá cez ľstivosť dokáže zvíťaziť. Féri totiž nedokážu klamať, pričom ľudia smú klamať neustále. Jude sa tak dostáva do pozície, kde svoje „vlohy“ využíva. Pobavila ma najmä táto pasáž:

„Volám sa Jude Duarteová. Narodila som sa trinásteho novembra 2001. Moja obľúbená farba je zelená. Mám rada hmlu, smutné balady a hrozienka v čokoláde. Neviem plávať. A teraz mi povedzte, čo z toho bolo klamstvo? Klamala som vôbec? Pretože na klamaní je úžasná práve tá nevedomosť.“

Jej postava sa mi zdala tiež veľmi vyspelá a silná. Dokonca až miestami temná, nebezpečná a odvážna – presne ako samotná kniha. V tom sa stotožňujem s názorom Leigh Bardugo, ktorú citujem: „Táto kniha je klenot, temná, nebezpečná a odvážna.“ I keď som si Jude celkom obľúbila, chýbal mi u nej aspoň kúsok zmyslu pre humor. Pôsobila skôr vážnym a serióznym dojmom so zaručene vodcovskými zmyslami. Humornejším či ľahkovážnejším dojmom sa prejavoval princ Cardan, ktorého prejavy boli často sarkastické, hoci jeho charakter bolo ťažké odhadnúť.

Knihe na hodnote pridali prvky napätia, prekvapivé zvraty a kvalitné dialógy, ako aj prostredie. Taktiež štipka romantiky. Imponovalo mi, že autorka nevytvorila ďalšie presladené fantasy klišé a viac sa zamerala na príbeh ako na vzťahy. Miestami sa to dalo dokonca prirovnať k Hre o tróny, kde v istých častiach brutalita nabrala na obrátkach. Kniha má totiž okrem krásnych opisov prírody aj tie temnejšie stránky. Bolo v nej viacero momentov, ktoré boli surové a ponuré, ale opísané boli ako-tak jemnocitne, bez podrobností. Kvôli drsnosti scén by som knihu odporučila čitateľom nad 15 rokov.

To, že je Féria na míle vzdialená v spôsoboch žitia od bežného sveta smrteľníkov, bolo podčiarknuté vo viacerých smeroch. Pobavila ma autorkina predstavivosť v preferenciách dopravy a dopravných prostriedkov, s akou som sa ešte nestretla. Fantázia je preto taká žiadaná, lebo nepozná hranice. Zo všetkého najviac sa mi páčil výber mien postáv pre lesné tvory, evokujúci ich vznešenosť. Bolo úžasné čítať, ako sa žije vo férskom svete, v ktorom sa tiež musia dodržiavať pravidlá. Trebárs ľudia nesmú kvôli vlastnej bezpečnosti jesť začarované jedlo férov, pretože by im to pomútilo myseľ. Tento podivný, zázračný svet je postavený na viacerých kúzlach, kde už len spánok v posteli vystlanej hlavičkami púpav je nezvyčajným úkazom robiacim knihu zaujímavejšou.

To, že myšlienky modernej otvorenosti sa dostávajú čoraz viac do kníh pre mládež, nie je výnimkou ani v tomto prípade. V knihe sa vyskytujú aktuálne životné témy, akými sú odlišná sexuálna orientácia, ktorá bola v jednom prípade možno prekvapujúca, ale neprekážala mi.

Jediné, čo by som mohla knihe vytknúť, je chýbajúca mapa, ktorá by osviežila celý príbeh a pomohla pri lepšom zorientovaní sa. Aj keď názvov miest nie je veľa, pri fantasy knihách sa už akosi pohľad na mapu očakáva.

Čo sa týka záveru knihy, bol dosť nečakaný a zamrzel ma otvorený koniec príbehu, na ktorého pokračovanie je treba čakať niekoľko mesiacov. Predbežný dátum vydania druhej časti The Wicked King (Skazený kráľ) je predpokladaný na jeseň/zimu tohto roka.


Autor: Nikoleta Pavlíková
Zdroj obrázkov: autor
  • Vydavateľstvo Slovart
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: