Kto mi ide po krku – Michael Koryta

Kto mi ide po krku – Michael Koryta, Plus 2018

Kto mi ide po krku – Michael Koryta, Plus 2018

Michael Koryta je americkým autorom kriminálnych a fantasy príbehov. Napísal knihy ako Hymna zármutku, Pieseň smrti, Studená rieka a mnoho ďalších. Objavil sa aj v zozname najlepšie predávajúcich sa autorov New York Times.

Jeho nový román Kto mi ide po krku sa veľmi rýchlo stal bestsellerom v mnohých krajinách a zároveň získal titul najlepšieho letného trileru. Príbeh sa odohráva v nehostinných podmienkach hôr, kde sa ukrýva štrnásťročný Jace, pretože sa stal svedkom vraždy, a teda aj hlavným cieľom brutálnych vrahov. V horách sa zapojil do výcvikového programu prežitia v divočine pod tajnou identitou. Vrahovia si však k  nemu pomaly, ale isto nachádzajú cestu, a tak sa začína hra na mačku a myš.

Po prečítaní recenzií a nominácií na túto knihu som mal pocit, že mi vyrazí dych. Opak bol však pravdou a neprišla mi nijako výnimočná, nazval by som ju aj tuctovkou. Dej bol neoriginálny ako v mnohých, dookola sa opakujúcich filmoch. Nemôžem povedať, že kniha bola hrozná alebo zlá, no nebola taká dobrá, ako ju opisujú médiá. Chválim prepracovanie postáv, ich vnútorný svet a myšlienkové pochody, ktoré autor pekne zobrazil. Čitateľ voči nim pociťuje empatiu a všetky emócie prežíva spolu s nimi. Bohužiaľ, aj tu sa nachádzajú nedostatky. Prvým je menšia schizofrénia postáv. Menia svoje nálady, postoje, a to z minúty na minútu. Druhým nedostatkom je ich nevýraznosť. Neviem určiť, či išlo o zámer vytvoriť bežných ľudí, s ktorými sa dokážeme lepšie stotožniť, alebo neschopnosť vytvoriť originálnejšie charaktery.

Dej buď stagnoval, alebo prebiehal až priveľmi rýchlo. Miestami som mal pocit, že pokiaľ preskočím dvadsať stránok, nič mi neujde, a inokedy, že v jednom riadku sa dozviem aj záver knihy. Musím však uznať, že ten bol naozaj skvelým vyvrcholením a pravdepodobne pozdvihol celú knihu na vyššiu úroveň. Páčilo sa mi, akým štýlom bola napísaná, čítala sa príjemne a ľahko. Preto by som ju rád odporučil tým čitateľom, ktorí sa ešte s trilermi nestretli a chcú začať s niečím jednoduchším.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: