Kúzelná trieda – Zuzana Pospíšilová

Kúzelná trieda – Zuzana Pospíšilová, Grada 2018

Hoci som zo školských lavíc už vyrástla, občas aj na mňa príde chvíľka, keď sa rada vrátim k čítaniu detských knižiek. Osobne si myslím, že knihy ako Pipi dlhú pančucha, Danka a Janka, Hrdinský zápisník alebo Opice z našej police už nikdy nikto neprekoná, no napriek tomu môžem smelo povedať, že kvalita súčasných detských knižiek je na veľmi dobrej úrovni.

Naposledy sa mi do rúk dostala nová kniha Zuzany Pospíšilovej Kúzelná trieda. Hoci je kniha primárne určená pre žiakov prvého stupňa, čomu je prispôsobená veľkosť písma, dĺžky viet, pestrosť slovnej zásoby a obsah, prečítať si ju môže každý.

Kúzelná trieda je príbehom neposlušných žiakov, ktorých napraví až ich nová pani učiteľka majúca čarovné schopnosti. Príbeh bude pre deti zaujímavý, pretože niečo podobné zrejme denne zažívajú – veď každá trieda svojich učiteľov občas neposlúcha, neučí sa a vyrušuje. Pri čítaní určite dôjde k výbuchom smiechu, keďže sa v príbehu malých hrdinov z Kúzelnej triedy nájdu samotní žiaci. Aspoň zo začiatku, pretože neskôr už Pospíšilová popustila uzdu svojej fantázii a vtiahla čitateľov do kúzelného sveta plného čarov, víl a vodníkov. Mne osobne sa veľmi páčilo, ako dokázala autorka prepojiť tieto dva svety a do realistického príbehu o neposlušných žiakoch, ktorý sa naozaj môže odohrávať v každom meste a na každej škole, zakomponovala čosi navyše, čosi magické.

Pri čítaní takýchto knižiek sa sústreďujem hlavne na to, do akej miery je kniha pre detského čitateľa vhodná. Aby dieťa knihu rado čítalo, musí text spĺňať určité atribúty. Písmená v knihe musia byť dostatočné veľké, text nesmie pôsobiť nahusteným dojmom a mal by byť dopĺňaný peknými ilustráciami. Štylistika a lexika musí byť taktiež špecifická, pretože dlhé súvetia alebo cudzie a ťažko vysloviteľné slová by deti od čítania mohli odradiť. Toto všetko Pospíšilová vo svojej novej knihe dodržala, preto Kúzelná trieda má šancu stať sa obľúbenou a vyhľadávanou nepovinnou detskou literatúrou vašich ratolestí.

Čo dodať na záver? Kúzelná trieda bola jednou z tých lepších detských knižiek, ktoré som prečítala. Obľúbenej klasike, ktorú som spomínala na začiatku, sa pre mňa osobne nevyrovná, ale súčasné deti si ju zrejme obľúbia viac.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: