Nočné mory! Kvapky na sladký spánok – Jason Segel

Kvapky na sladký spánok – Jason Segel

Nočné mory! Kvapky na sladký spánok – Jason Segel, Kirsten Miller, XYZ 2018

Ležíte v posteli a spánok neprichádza. Po pár prebdených nociach začnete rozmýšľať nad tým, či by vám nepomohli nejaké kvapky, ktoré by pomohli prísť sladkému, ničím nerušenému spánku. A zrazu zistíte, že prestávate snívať úplne. Nie sú preč len nočné mory, ale všetky sny. Tento problém rieši Charlie s priateľmi a bratom Jackom v druhej knihe zo série Nočné mory!

Lottino herbárium visí na vlásku. Charliemu a jeho rodine hrozí, že prídu o dom, veľký fialový dom na kopci, v ktorom okrem bylinkovej mágie a milujúcej macochy nájdete aj portál do Ríše snov. Jeden letný deň zbadá Charlie vo svojom meste chlapíka, ktorý nie je sám sebou. Je Neprebudený. Hrozí, že sa všetci obyvatelia susedného mestečka stanú Neprebudenými. Navyše obchod s kvapkami na Sladký spánok otvárajú aj v Cypress Creeku. Podarí sa Charliemu a jeho mladšiemu bratovi Jackovi zachrániť mestečko Cypress Creek, Ríšu snov aj Podsvetie pred tým, aby ľudia prestali úplne snívať?

Voľné pokračovanie knihy o dvanásťročnom chlapcovi, ktorý svojou odvahou prekonal strach, je rovnako kvalitné ako prvá časť. Knihu opäť zdobia nádherné ilustrácie od Karla Kwasného, pekne dotvárajúce atmosféru. Na túto knihu som sa veľmi tešila, pretože aj prvá časť bola zaujímavá. Nielen prvotným príbehom toho, ako Charlie prekonal strach, ale aj vzťahom Charlieho k jeho macoche. Príbeh poodkrýva to, že vzťah, ktorý bol spočiatku naštrbený, sa dostal do harmónie a vzájomného pochopenia.

Na tejto knihe by som rada vyzdvihla jej kúzlo predstavivosti. Nočné mory sú dopodrobna opísané, takže detský čitateľ si môže „strašidlá“ rovno predstaviť. Opisy v knihe sú zvládnuté bravúrne, až natoľko, že som počas čítania cítila vôňu byliniek a krémov z Lottinho herbária. Oceňujem aj to, ako autor opatrne načrtol začínajúci vzťah medzi Charliem a jeho priateľkou Page, ktorej vlasy voňajú po jahodovom šampóne.

Celým príbehom sa prepletajú dve tajomné postavy ICK a INK, ktoré aj Charllote a Charlieho nebohej mame nechávali v Ríši snov rôzne odkazy a teraz sa im podarilo otvoriť portál v dome. Boli to práve tieto tajomné a zlovestné postavy, ktoré vyrábajú kvapky na Sladký spánok. Zistí Charlie, prečo to tieto dvojičky robia? Aký majú motív na to, aby ľuďom zabraňovali snívať? Knihu odporúčam všetkým deťom aj dospelým, ktorých fascinuje svet spánku a snov a majú odvahu postaviť sa svojim strachom.


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: