Lagom (Tajemství spokojeného života) – Niki Brantmarková

Lagom (Tajemství spokojeného života)

Lagom (Tajemství spokojeného života) – Niki Brantmarková, Bizbooks 2018

Dánske hygge či lykke verzus švédske lagom – v čom sa tieto pojmy odlišujú? V súčasnosti trh zaplavujú knihy majúce v názve tieto slová, ktoré sú väčšinou doplnené podnázvom sľubujúcim šťastný a spokojný život. Avšak nejde len o trend? O novú módnu vlnu v oblasti lifestyle?

Osobne som ako prvú čítala knihu o hygge, preto som bola veľmi zvedavá aj na lagom. Musím konštatovať, že hoci filozofia hygge a lagom je veľmi podobná, majú medzi sebou viaceré odlišnosti. Tou najzákladnejšou je tá, že hygge pochádza z Dánska a lagom zo Švédska. Obe krajiny sa radia k špičke tých, kde sa vraj žije najlepšie. Po prečítaní kníh sčasti pochopíte, prečo je tomu tak.

Knižku Lagom napísala Niki Brantmarková žijúca vo Švédsku, avšak pozor, je to Britka! Do Švédska sa presťahovala, pretože sa vydala za Švéda. Tomuto životu veľmi rýchlo prišla na chuť, a hoci, ako sama tvrdí, z nej nikto nikdy nevyženie Britku, do veľkej miery sa prispôsobila životu v duchu lagom, ktorý ju fascinoval až natoľko, že o ňom napísala knihu. Autorkin štýl písania je veľmi príjemný, priamočiary a pútavý. Samozrejme, nemožno nespomenúť fotografie a ilustrácie obohacujúce text. Tie totiž dotvárajú atmosféru toho, čo čítate. Skvelý dizajn knihy ide v tomto prípade ruka v ruke so zaujímavým obsahom.

Slovo lagom znamená v preklade „tak akurát“ – podľa neho sa riadi všetko v živote Švédov, či už ide o výzdobu interiéru, času stráveného prácou alebo s rodinou, nákupy potravín a oblečenia, o delenie si povinností, lagom nájdete jednoducho v každučkej časti ich života.

Koncept hygge sa sústreďuje na hľadanie šťastia v maličkostiach bežného života, no koncept lagom je trochu iný – učí vás žiť tak, aby ste boli spokojný. Motivuje človeka k uvedomelému správaniu sa nielen k sebe a k ostatným, ale aj k prírode. Taktiež poukazuje na to, že luxus vás neurobí šťastným, práve naopak, podeliť sa s ostatnými je to, čo robí človeku radosť. Nezištná pomoc, ochrana prírody, ručné práce, keď svojpomocne zhotovíte niečo, čo inému vyčaruje úsmev na tvári – toto všetko a omnoho viac prezentuje lagom.

„Neučte deti, jak se stát bohatými. Učte je, jak být šťastnými, aby si uvědomovaly hodnotu věcí, ne jejich cenu.“ Victor Hugo

To, že autorka Niki Brantmarková nie je Švédka, robí jej knihu zaujímavou. Vie totiž posúdiť lagom ako človek zvonku, ktorý nebol k tomuto životnému štýlu vedený odmalička. Svoje tvrdenia a fakty dopĺňa rôznymi, neraz vtipnými príkladmi priamo zo života (ako jej manžel vždy, keď si umýva zuby, zastavuje tečúcu vodu; ako jej po pôrode priateľka doniesla uvarené jedlo pre celú rodinu, no pritom sa vôbec nezdržala). Kniha je rozdelená na niekoľko častí, pričom sa v nich venuje lagom v osobnom živote, v rodine a vzťahoch, ale aj v širšom kontexte. Nájdete tu skutočne všetko – každú oblasť života. Okrem toho, že vás čítanie príjemne naladí, v mnohom vás aj inšpiruje. Práve v inšpirácii vidím najväčšie pozitívum tejto publikácie, pretože ak chceme niečo zmeniť, vždy treba začať od seba – či už ide o vzťahy s ľuďmi, alebo o ochranu životného prostredia.

Po dočítaní som ešte hodnú chvíľu uvažovala o lagom štýle a jeho pozitívach. Ak by k nemu boli vedené všetky národy, verím, že by bol svet krajším miestom. V prípade, že vás tieto riadky zaujali, dajte knihe, ale aj lagom šancu – možno to budete práve vy, kto vo vašom okolí začne šíriť túto filozofiu spokojného života.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: