Láska, sex a iné gýče – Mariana Daxner

Láska, sex a iné gýče – Mariana Daxner

Mariana Daxner – Láska, sex a iné gýče, Marenčin PT 2014

Kniha sľubujúca už na obálke mnoho situačného humoru, stopercentnú autentickosť, neprisladenosť, BIO kvalitu a pikantnosť. Kniha v mäkkej väzbe malého formátu snažiaca sa parodovať sladké evitovky. Kniha, ktorej grafické prevedenie predstavuje vyobrazenie plnoštíhlej hlavnej hrdinky nahodenej v luxuse s vínom v ruke na ružovom pozadí. To je sitkom na motívy ženských románov s názvom Láska, sex a iné gýče.

Autorka Mariana Daxner stavila na istotu a zvolila titul, ktorý jednoznačne zaujme, pretože upútava pozornosť tým, že v knihe ide o lásku, sex a všetko s tým súvisiacim… No ktorá žena by odolala?!

Bola som prekvapená, že Marenčin PT vydal takúto knihu, a hoci veľa ženských románov nečítam, povedala som si, prečo ju predsa len neotvoriť. Veľa som od nej ani neočakávala. A dobre som spravila. Jej rozsah a nenáročnosť čítania, pri ktorom netreba premýšľať a zapájať fantáziu, mi padli akurát vhod pri relaxovaní. Prečítala som ju na jeden dúšok v spoločnosti slnečných lúčov. A práve to bol podľa mňa zámer autorky – napísať knihu pre ženy vhodnú na oddychové čítanie, pri ktorom sa zasmejú a uznajú, že je to príbeh plný situačného humoru, trapasov a typických ženských (často nedôležitých a bezvýznamných) problémov, ktoré nás vedia vytočiť, nahnevať, nazlostiť.

Kniha, určená hlavne pre ženy (muži by problémy hlavnej protagonistky určite nepochopili a len by nad jej správaním krútili hlavou, i keď proti gustu žiadny dišputát), je o Sofii, ktorá nie je so svojou váhou spokojná, no napokon aj tak stretne svojho princa na bielom koni (či mercedese?) a sexom ju privedie do šialenstva… A hlavne ku „prekrásnej“ láske. Ale „láska nie je módny hit, ktorý na konci sezóny kúpiš vo výpredaji“, a časom prichádza na rad sklamanie, veď ako ináč…

A o to viac ma prekvapil záver, ktorý vôôôbec nebol sladkýýý. A čo je ešte kurióznejšie, príbeh hlavnej hrdinky neskončil. Však prečítajte si a uvidíte…

Ťažko komplexne zhodnotiť, či sa mi kniha páčila a či nie. Jednoznačne má svoje silné aj slabé stránky. Kladne hodnotím šťavnatý jazyk, text, ktorý sa ľahučko číta, zaujímavú štylistiku a vtipné názvy kapitoliek (kniha majúca 220 strán sa pýši 46 krátkymi časťami).

Negatívne hodnotím obálku a formát napodobňujúci už spomínané evitovky, vcelku nudný obsah, ktorý človeku neprinesie nič nové, klišéovité frázy, nevyhranený charakter postavy a hlavne jej naivnosť hraničiacu s normálnym chovaním sa ženy v jej veku. Bol to skutočne až príliš presladený dezert.

S výrokom autorky, že kniha si vás nájde sama, musím len súhlasiť. Je na každej žene, či po nej siahne zo zvedavosti alebo kvôli obľúbenosti tohto žánru. Upozorňujem vás však vopred, že od knihy nečakajte veľa a otvorte ju len vtedy, keď si chcete oddýchnuť a nad ničím sa nezamýšľať.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: