List zo záhrobia – Dominik Dán

List zo záhrobia – Dominik Dán, Slovart 2018

List zo záhrobia – Dominik Dán, Slovart 2018

Azda najpopulárnejší autor aktuálnej literárnej scény na našom území prišiel v roku 2018 opäť s novým príbehom. Románu List zo záhrobia prináleží číslo 26 v sérii Naše mesto. Autor je známy tým, že ročne vydáva dve knihy, po ktorých je skutočne nemalý dopyt.

V titule List zo záhrobia sa vraciame do deväťdesiatych rokov, keď upadal socialistický režim a na vrchol sa predierala demokracia. Nový režim prináša mnohé neistoty týkajúce sa napríklad verejnej bezpečnosti, ktorá sa razom stala novým útvarom – policajným zborom. Nik si nemôže byť istý svojím doterajším miestom, ba ani vysokí funkcionári nie. Novozvolený prezident Havel sa rozhodol udeliť obrovskú amnestiu, z ktorej na jednej strane ťažia väzni, no na strane druhej sa do ohrozenia dostávajú rodiny a obyvatelia vo všeobecnosti.

Samozrejme, aj v tejto „Dánovke“ sa stretávame s trojicou našich obľúbených vraždárov. Mladým a bystrým Richardom Krauzom, obetavým a spoľahlivým Otom Hanzelom, no a v neposlednej rade aj nekompromisným, no zato ľudským Edom Burgerom. Práve Burger patrí do staršej generácie kriminalistov a dúfa v to, že režim jeho pôsobenie neovplyvní.

Musím povedať, že toto dielo sa začalo veľmi dobre. Hneď na úvod nám bol pomerne napínavým spôsobom predstavený dej, ktorý rozhodne dokáže upútať pozornosť nejedného čitateľa. Kompozične sa od predošlých kníh zo série nič nemení – kniha je rozčlenená do jednotlivých kapitol, ktoré sú rozsiahlejšie, no takisto nájdeme aj kratšie. Dominik Dán využíva svoj typický hovorový jazyk, čím do príbehu vnáša značnú svižnosť. Pre autorovu tvorbu sú charakteristické momenty, z ktorých vás buď mrazí, alebo vám, naopak, vyčaria úsmev na tvári.

Ako som už vyššie spomenula, autor využíva hovorový jazyk. Práve tento faktor ovplyvňuje to, či sa s Dánovou tvorbou dokážete stotožniť alebo nie. Pokiaľ od jeho tvorby očakávate nejakú vysokú umeleckú hodnotu, tak na to rýchlo zabudnite. Áno, autor dokáže písať pútavo, svižne a takisto vás prinúti zamyslieť sa, no kvetnaté metafory od neho čakať nemôžete.

Popravde, úvod bol skvelý. Automaticky upútal moju pozornosť a mala som tušenie, že sa pôjde o jednu z tých lepších „Dánoviek“. Žiaľ, mýlila som sa. Tento príbeh mi prišiel ako nedostatočne premyslený, respektíve nedostatočne zamotaný. Žiadne fascinujúce zvraty v deji, žiaden zatajený dych a až príliš ľahké rozlusknutie prípadov. Možno to je len môj subjektívny pocit, no riešenie celého konfliktu sme mali celý čas priam pred nosom a myslím, že nejeden pozornejší čitateľ dokáže finálne rozuzlenie predvídať.

Tak sľubne sa to začalo a tak nešťastne to dopadlo. Škoda. Hoci ma kniha v určitom zmysle sklamala, nemyslím si, že ide o čistú literárnu katastrofu. Príbeh sa číta ľahko, je svižný a i keď možno kniha neohúri, tak rozhodne ani neurazí.


Autor: Kristína Kozová
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Slovart
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: