Margaret Raven – Barbora Šedíková

Margaret Raven – Barbora Šedíková, Magna Publishing 2017

Minimalistická kniha s názvom Margaret Raven ma očarila. Keď som ju po prvýkrát uvidel, prekvapili ma jej rozmery. Veľkosť pripomínala zhruba moju dlaň a ani rozsahovo sa nepodobala obšírnemu románu. Približne v polovici knihy som si uvedomil, že sa príbeh podstatne rozvinul. Bolo ťažké uveriť, že veľkosť tohto románu sa vpratala do takej malej knižky. Možno sa mi to zdalo preto, že dej ubiehal prirýchlo. Rýchly zvrat udalostí, stručné rozhovory, mne to však vôbec neprekážalo. Práve naopak, páčilo sa mi, že kniha nebola preplnená zbytočnými detailmi či opisom prostredia.

Mám rád strašidelné príbehy, no nie obsiahle hororové knihy, ktorých počet stránok je nadmerne veľký. Na tejto knihe som zbožňoval a miloval krátke strašidelné historky naháňajúce zimomriavky, ktoré sa odohrávali počas príbehu, avšak nie nočné mory. Príbehy nám vykreslili minulosť, ktorá bola pre dej dôležitá, no nie nudnou formou či za pomoci nikam nesmerujúcich dialógov. Tieto príbehy skrývajú množstvo tajomstiev a čitateľ sa ich snaží stoj čo stoj odhaliť. Zároveň chválim aj to, že neboli do knihy strčené nasilu, ale pekne vsadené do deja, a tak dotvárali pocit kompletnosti.

Tiež by som chcel vyzdvihnúť filozofický aspekt knihy a názor na spoločnosť či dnešný svet. Citáty v knihe som si prepisoval, aby som ich mal neustále na očiach a v pamäti. Popravde, nemám na srdci nič, čo by som knihe vytkol. Jediné, čo ma trošku sklamalo, bola „nesmrteľnosť“ hlavnej postavy. Tú sa pokúsili zabiť mnohokrát, ale nikdy sa im to nepodarilo a mne už bolo neskôr zrejmé, že sa to ani pravdepodobne nepodarí. Keď som čítal takmer už posledné strany knihy, začal som pociťovať sklamanie, že to opäť bude tuctový šťastný koniec. Mýlil som sa, prekvapivo bol originálny a ja sa už teraz neviem dočkať pokračovania.


Viac detailov o knihe sa dozviete v rozhovore s autorkou Barborou Šedíkovou.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: