Maya Sinay: „Pre mňa je najpodstatnejšie, aby čitatelia cítili pocity, ktoré som pri písaní cítila ja.“

Maya Sinay

Nedávno mi na sociálnej sieti cinkla správa od niekoho, koho meno som predtým nepoznala. Veľmi milo sa mi daná osoba predstavila a o to radšej som bola, keď som zistila, že ide o autorku! Navrhla som jej, že o knihe urobím rada rozhovor, tak si ho konečne môžete prečítať aj vy. Veľmi som sa na tento príbeh tešila, keďže aj obálka knihy mi bola sympatická. Zo začiatku dej vyzerá celkom fajn, no potom sa v knihe udejú veci, ktoré možno niektorí čakáte, možno nie, ale cieľom tohto diela je najmä to, aby bol čitateľ po prečítaní šťastný. A to sa, myslím, autorke rozhodne podarilo. Skúsime navnadiť aj vás!

Napísali ste román Navždy, ktorý je prvý z tzv. Bielej série. Skúste ho čitateľom predstaviť.
Prvá časť série Navždy je pre mňa istým spôsobom najbližšia. Jej hlavnou postavou je basketbalistka a ja som hrala basketbal od šiestich rokov. V osemnástich som sa nešťastne zranila a s basketbalom som musela skončiť. Rada som si pri písaní zaspomínala na staré časy. Ale, samozrejme, kniha nie je prioritne o basketbale. Je hlavne o láske, silnom priateľstve a aj o tom, s čím podľa mňa bojuje veľa žien, dievčat a… viac neprezradím.

Podľa čoho ste vytvárali dej? Vraj sa vám prisnil…
Veru, časť deja sa mi prisnila a hneď ráno som začala písať príbeh, ktorý neskôr prerástol do knihy. Takže prvá časť vznikla trošku mysticky.

Ako vznikol nápad vytvoriť Bielu sériu?
Už pri písaní prvej časti sa mi v hlave zrodil príbeh jednej z vedľajších postáv Navždy. Po dopísaní prvej časti som ihneď začala písať druhú a takto to pokračovalo ďalej.

Čo by si z nej mal čitateľ odniesť?
Pre mňa je najpodstatnejšie, aby čitatelia cítili pocity, ktoré som pri písaní cítila ja. Som šťastná, že spätná väzba od čitateľov je presne taká, ako som si predstavovala. Ja sama som sa pri písaní smiala, plakala aj zamilovala. A o tom to je. Mať dobrý pocit po prečítaní knihy.

Keďže ide o sériu, budeme sa s hlavnou hrdinkou Funny stretávať aj v ďalších knihách?
Samozrejme sa s Funny ešte stretneme, ale už len ako s vedľajšou postavou. Takže ak ste si ju obľúbili, v ostatných častiach sa dozviete, ako sa jej život vyvíja ďalej.

Maya Sinay je vaše umelecké meno. Ako vzniklo? Počula som, že súvisí s vašou babičkou…
Sinay je priezvisko mojej babičky. Vždy sa mi veľmi páčilo. Keď som bola malá, predstavovala som si, že som umelkyňa a používam práve toto meno. Určitým spôsobom mi dáva voľnosť v písaní. Aj keď sa k nemu, samozrejme, priznávam, predsa len mám pocit, že mi dáva krídla na mojej novej ceste života, ktorou je písanie.

Ste podnikateľka, účtovníčka, spisovateľka… Čomu sa venujete vo vašom voľnom čase?
Milujem dobrý film, seriál, knihy, dobré jedlo… Ale väčšinu voľného času sa snažím venovať svojim deťom.

Ešte sa vráťme ku knižke Navždy. Sú hlavné postavy inšpirované skutočnými osobami?
Pri písaní ma inšpiruje hlavne moje okolie a je to doplnené mojou fantáziou. Ale veľa z mojich kníh je hlavne inšpirované okolím.

V súčasnosti síce používate umelecké meno, ale pod svojím civilným menom ste sa spoluautorsky podieľali na istej knihe. Chystáte sa napísať niečo podobné?
Momentálne som dokončila pokračovanie Krajiny Lubetha, ktoré som už ale napísala sama.

Ktorí autori sú vašou inšpiráciou?
Mňa osobne inšpiruje veľa autorov, nemám len jedného, ktorý by bol mojím idolom. Pretože ma fascinuje úspech každého jedného a taktiež aj príbehy, ktoré dokážu napísať.

Ste skôr fanúšičkou Harryho Pottera či siahnete po romantike?
Ja veľmi veľa čítam. Od Harryho Pottera cez romantiku, motivačnú literatúru až po sci-fi. Všetko. Podľa nálady.


Autor: Annamária Závodníková
Zdroj obrázkov: Maya Sinay
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: