Mníchov – Robert Harris

Mníchov – Robert Harris

Mníchov – Robert Harris, Slovart 2018

Rober Harris je autor, ktorého netreba veľmi predstavovať. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Impérium, Pompeje, Dôstojník a špión či Konkláve. Toto leto sa na knižný slovenský trh dostal aj triler Mníchov, ktorý čitateľov vracia do obdobia pred II. svetovou vojnou. Na udalosti Mníchovskej dohody čitateľ nazerá z dvoch uhlov – anglického a nemeckého. Celá kniha sa formuje na základe objektívnych udalostí a subjektívnemu náhľadu autora, ktorý má možnosť cez svojich knižných hrdinoch prezentovať nielen dobový názor, ale i ten terajší.

Ako prišlo k dohode? Aké nálady vládli medzi ľuďmi? A koľko špinavosti sa stihlo spraviť zo strany veľkých štátov? Každý, kto sa púšťa do tohto čítania, má aspoň základné informácie o dianí vo vtedajšej Európe. Vyhlásenia, ktoré mali predstavitelia štátov, v knihe nájde, avšak nesleduje len toto politické dianie. Autor sa snaží zachytiť i vnútorné prežívanie Angličanov a Nemcov, snaží sa zachytiť strach, ktorý koloval už len v náznaku toho, že hrozilo vypuknutie vojny. Okrem strachu tu je aj hnev a nenávisť pri pohľade na Hitlera a nacistov. Robert Harris sa zameriava na politické špičky cez ich charaktery. Či už je to Hitler a jeho túžba po ovládnutí, túžba po moci a znechutenie z predstaviteľov iných národov. Alebo či ide o Chamberlaina a jeho snahy zabrániť vojne aj za cenu ublíženia inému národu a potom jeho naivné snahy o dohodu s Hitlerom len v rámci ochrany svojho Anglicka. Na to, aby čitateľ vnímal túto zmes charakterov, mu slúžia aj dvaja protagonisti – Hugh Legat, osobný tajomník na britskej strane a na nemeckej strane Paul Hartman, diplomat a člen protihitlerovského odboja, ktorí sú zapojení do akcie najmä ako sledovatelia.

Práve tieto dve postavy mali dopomôcť k tomu, aby mal román určitú dynamiku. Výsledok však podľa mňa nie je úplne najideálnejší. Tým, že ide o knihu zachytávajúcu historickú udalosť, o ktorej sa už mnohé popísalo a urobilo množstvo dokumentov, tým je určite náročnejšie urobiť ju niečím novú a strhujúcu. Na knihe je napísané: ,,Strhujúci triler o vernosti, zrade a osudovej dohode.“ Toto dielo určite je o vernosti aj o zrade, a aj o dohode, no určite to nie je napísané strhujúco. Bohužiaľ, ja som takýto pocit z knihy vôbec nemala, a to aj kvôli častiam, pri ktorých som sa doslova nudila, text akoby sa zadrhával. Niekoľkokrát som knihu aj odložila a začítala sa do niečoho iného. Nebolo to také čítanie, aké som očakávala. Akoby sa autor snažil zostať pri faktoch, ktoré mali poslúžiť k vierohodnosti diela, a popritom sa priblížiť i k čitateľom, ktorí neprahnú až tak po informáciách. Zvolil strednú cestu, ktorá určite niekomu sadne, u mňa to však nevyvolalo pocit nadšenia.

V konečnom dôsledku pre mňa bola kniha Mníchov zaujímavá tým, že bola plná emócií, charaktery politických špičiek boli vynikajúco vykreslené rovnako ako aj dobová atmosféra, no napätie, ktoré sľubovala, som nepocítila. Možno to je tým, že s danou problematikou som sa už stretla aj predtým a nič nové mi román z tohto pohľadu nedal. Verím však tomu, že si toto dielo Roberta Harrisa nájde svojich fanúšikov.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: