Moje ulice v Paříži – Elaine Sciolino

Moje ulice v Paříži – Elaine Sciolino, Motto 2017

Paríž… Kto by ho nemiloval? No dobre, možno sa takí ľudia nájdu, pretože pre nich toto mesto predstavuje gýč, avšak táto kniha ukazuje úplne iný Paríž, než na aký ste zvyknutí. Americká novinárka a spisovateľka Elaine Sciolino žije už roky v Paríži a ako sa v knihe vyznáva, ulica rue des Martyrs je pre ňu studnica pokladov. Poviete si, čo už môže na takej ulici, o ktorej ste ani nepočuli, hoci ste už v Paríži boli, byť? A práve v tom je to čaro – nie je turistickým centrom, i keď nájdete zopár turistov pohybujúcich sa aj v týchto končinách, rozhodne to však nebude ako okolo Eiffelovej veže.

Autorka najskôr žila v inej časti Paríža, no hneď, ako sa nasťahovala na rue des Martyrs, si túto ulicu zamilovala. Poviem vám, že po prečítaní jej knižky som si ju zamilovala aj ja a určite ju jedného dňa navštívim dúfajúc, že ako si už dlhé roky zachováva svoju osobitosť, tak si ju bude zachovávať i naďalej a mne sa po vzhliadnutí ľudí, obchodíkov a pamiatok vybavia v mysli autorkine slová.

Elaine začína knihu slovami: „Někteří lidé se podívají na rue des Martyrs a vidí ulici. Já vidím příběhy.“ Práve príbehy sú to, čo tejto knižke dodáva na autenticite. Skutoční obyvatelia rue des Martyrs totiž tvoria jej čaro a vy ich vďaka Elaine môžete spoznať tiež. A ktovie, možno jedného dňa stretnete rodinu, ktorá tu už roky predáva skvelé syry a o ktorej ste sa dočítali práve v tejto knihe.

Moje ulice v Paříži je kniha o jednej jedinej ulici v meste, ktoré patrí medzi najatraktívnejšie na svete, avšak nie o ulici, na ktorú vás vezmú turistickí sprievodcovia. Zo začiatku som obávala toho, čo autorka dokáže na vyše tristo stranách písať o jednej jedinej ulici, avšak ako som sa do knihy začítala, pochopila som, že nebyť potenciálu rue des Martyrs, určite by kniha nevznikla. Zaujímavosťou je, že je spojením viacerých žánrov. Knižku možno do istej miery považovať za cestopis, ale aj za historického sprievodcu, za istú formu denníka a v neposlednom rade za knihu plnú ľudských príbehov. Každá budova, každý kameň, každý kúsok tejto ulice je totiž spojený s ľuďmi, ktorí ju obývajú často aj po celé generácie, preto sa veľa dozvedáme o jej histórii nielen z literatúry, ale aj priamo od ľudí, čo, ako iste viete, je vždy príjemnejšie.

Štýl, akým je kniha napísaná, je zaujímavý a ľahko čitateľný. Autorka podáva fakty nenútene, príbehy s tou správnou dávkou citu a jej opisy miest sú tiež dobre zvládnuté. Knižne nemám čo vytknúť, pretože ma (hoci len mysľou) preniesla na rue des Martyrs. Verím, že sa čoskoro po nej prejdem aj reálne a v kaviarni si posedím a podebatujem so samotnou Elaine Sciolino, keďže ju tu možno stretnúť.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: