Muž z jamy a deti z lásky – Vanda Rozenbergová

Muž z jamy a deti z lásky – Vanda Rozenbergová, Slovart 2017

Muž z jamy a deti z lásky – Vanda Rozenbergová, Slovart 2017

* Kniha je zaradená do finálnej desiatky najvýznamnejšieho slovenského literárneho ocenenia Anasoft litera za rok 2017. *

Nie som ten typ človeka, čo otvorí knihu na akejkoľvek strane, prečíta si pár riadkov a vie povedať, či ho kniha bude baviť alebo ju necháva ležať v kníhkupectve. Potrebujem sa poriadne začítať, dostať sa aspoň po dvadsiatu stranu, a potom možno, naozaj len možno dokážem povedať, či to bude moja šálka kávy alebo nie. Neviem, či som už tých kníh prečítala dostatočne veľa a moje oko sa zostrilo tak, že pri tejto som to vedela od prvých strán, alebo je taká dobrá, že nepotrebuje hromadu času, aby niekoho zaujala. Prikláňam sa skôr k tej druhej možnosti.

Muž z jamy a deti z lásky je veľmi vydarená kniha Vandy Rozenbergovej, plná poetickosti, ale nie takej tej ulepenej, sladkej, skôr krehkej a nenápadnej. Vzhľadom na príbeh som bola prekvapená, ako zaujímavo a nesentimentálne sa dajú podať udalosti smutné či bolestné, no stále s jemnou dávkou humoru a absurdity. Ťažko sa mi hľadajú slová na opísanie spôsobu, akým autorka tento príbeh čitateľovi podáva. Je totiž o rodine, v ktorej chýba mama a najstarší brat Peter preberá zodpovednosť za nie celkom štandardnú rodinu ­­– nie preto, že by musel, sám sa stavia do tejto úlohy. To všetko na prvé počutie môže znieť ako smutný príbeh, no on taký celkom nie je. Zaujímavá je kniha taktiež tým, že na ich život v Usranci – ako ich ulicu po vybudovaní nového sídliska začali volať – sa pozeráme z troch perspektív. Najčastejšie je to Petrovými očami, inokedy očami jeho sestry Valérie a raz za čas aj očami babky Edity. Peter sa snaží zlepšiť životy všetkých navôkol, viesť ich, pomáhať im, a ten svoj život akoby necháva plynúť popri nich. Valéria je zamilovaná do Marata a táto láska tvorí celý jej svet už niekoľko rokov, pričom nie je opätovaná. A najmladší školopovinný brat Cabrera, vyhýbajúci sa akýmkoľvek správam zo sveta, je akoby pripomienkou toho, že ako rodina musia držať spolu a neustále sa o seba starať. I o otca Tankistu, ležiaceho vo svojej jame v obývačke. Práve otec je ten, čo by mal byť hlava rodiny a je to ten, od ktorého Peter čaká uznanie. A kuchyňa, v ktorej sa väčšina príbehu odohráva je v konečnom dôsledku iba to materiálno, čo sa musí dostať do úzadia, aby rodina opäť správne fungovala.

Chvíľami mi pripomínala Kompaníkovej Piatu loď, podobnosť je hlavne v zachytení detského sveta, ktorý je úplne iný, nevšedný, kryjúci sa so svetom dospelých. Tu však podobnosť aj končí, pretože každá má svoj vlastný, osobitý štýl a každá sa na túto problematiku pozrela z iného uhla. Spomínam to hlavne z toho dôvodu, že ak ste Piatu loď čítali a páčila sa vám, Muž z jamy a deti z lásky sa vám bude páčiť rovnako, ba možno aj viac. Mne rezonuje v mysli stále, a to už je to nejaký čas, čo som ju dočítala. Myslím, že práve takýto pocit by mala vyvolať dobrá kniha – niečo vo vás zanechať, niečo odovzdať.

Jediným nedostatkom je pár preklepov, ktoré trochu spomalia plynulosť deja, musíte sa vrátiť späť a prečítať vetu znova. Je ich naozaj veľmi málo, no pozornému oku neuniknú. Veľkým pozitívom je zase obálka, na ktorej je obraz samotnej autorky. Vždy ma poteší, keď vydavatelia uprednostnia originálne obálky pred fotkami z internetu a táto si to obzvlášť zaslúži.


Autor: Silvia Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: