Na rozhraní dvoch svetov – Michal Škombár

Na rozhraní dvoch svetov

Na rozhraní dvoch svetov – Michal Škombár, Elist 2017

Michal Škombár je mladý slovenský autor, ktorý sa preslávil vďaka sérii Druhá šanca. Jeho snom je stať sa najlepším slovenským autorom a preraziť aj do zahraničia. Musím uznať, že sú to naozaj silné slová. Avšak ak by sme sa na to pozreli bližšie, mohli by sme povedať, že sa mu to síce pomaly, ale isto darí.

Na rozhraní dvoch svetov je príjemný sci-fi príbeh vydaný v roku 2017. Táto kniha je prvou sólo knihou Michala Škombára. Dej sa pomaly rozvíja a všetko na seba pekne nadväzuje. Bohužiaľ, niekedy som mal pocit, že stagnuje, no netrvalo to dlho. Čitateľ milujúci akčné príbehy si ale týmto počinom veľmi neulahodí. Hoci sa tu napínavé pasáže nachádzajú, nie sú dominantou knihy.

To, čo by som knihe vytkol, je, že sa v nej nenachádza množstvo postáv. Navyše ani tie, ktoré tam boli, mi neprišli dostatočne vykreslené. Mali základné charakteristiky dobra a zla. Hlavná postava bola akoby tuctová, čo si však chválim. Nemám rád dokonalé charaktery, ktoré nikdy nekonajú nič zlé a my sa s nimi nedokážeme stotožniť. Povaha či výzor boli na „vlastnom výbere“ čitateľov.

Autor si očividne nepotrpí na detaily, čo je badateľné dokonca aj na prostredí, kde sa dej odohrával. Je pravda, že náznak opisov tu bol, no opäť sa nevyhral s drobnosťami, ktoré – ako sa hovorí – tvoria celok. Často si všímam, že v dnešnej literatúre sa do popredia dostáva iba hlavná dejová línia. Nestretávame sa s menšími zápletkami, ktoré by nám všetko zjednotili. A práve toto si čitatelia pochvaľujú. Musím sa priznať, že aj mne to kedysi vyhovovalo, no dnes je opak pravdou.

Príjemne ma prekvapil koniec knihy, pretože bol naozaj nad moje očakávania. Hlavne z dôvodu originálnosti a nepredvídateľnosti. Kniha nebola na pochopenie veľmi zložitá, takže ju môžeme začleniť do oddychovej literatúry.

Nakoniec by som dodal, že tento príbeh je vcelku vydareným autorovým dielom. Čitateľ milujúci dynamickosť príbehu, ktorý neuprednostňuje „nepodstatné“ prvky, určite ocení práve túto knihu.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: