Nájdem si ťa – Joanna Connors

Nájdem si ťa – Joanna Connors, Absynt 2017

Edícia Prekliati reportéri vydavateľstva Absynt si svojimi reálnymi a trpkými, často skutočne drsnými príbehmi získala už nejedného čitateľa. Novinka Nájdem si ťa je však trochu iná…

Novinárka Joanna Connors, autorka knihy, totiž prináša na trh svoj vlastný príbeh o bolestnej skúsenosti dotýkajúcej sa, ako v minulosti, tak aj v súčasnosti, mnohých dievčat a žien. Keď sa povie slovo znásilnenie, ľudia zvyčajne odvrátia zrak, neschopní reakcie, občas človeka poľutujú… Nik si nevie predstaviť, čo dotknutá osoba zažíva, kým to neokúsi na vlastnej koži. Connors sa po rokoch traumy a boja so svojimi vnútornými démonmi rozhodla vyrovnať sa s horkou skúsenosťou po svojom – pustila sa do pátrania po násilníkovi, ktorý jej vzal časť života, časť duše.

Už z prvých strán sa na vás valí zdesenie popisujúce násilný čin, nedajte sa však odradiť. Za zdanlivo jednoduchým vyrozprávaním tohto zážitku sa ukrýva oveľa viac. Autorka napísanie knihy poňala ako novinársku prácu, rozhodnutá priniesť na trh (a nájsť mier) nielen spoveď ženy – obete znásilnenia – ale aj informácie týkajúce sa tohto ohavného činu, poukázanie na históriu, štatistiky, správanie obetí znásilnenia, rasovú nerovnosť, ako aj systém vládnuci pri trestaní zločinov takéhoto druhu v 80. rokoch.

„Spomienky postáv v tejto knihe som si overila najdôslednejšie, ako som vedela, spracovala som množstvo dokumentov, desiatky zaznamenaných rozhovorov a vlastné zápisky.“

Reportáž Američanky Joanny Connors vás vovedie do hlbín jej duše, pomocou slov vás vtiahne do svojej mysle – do hlavy ženy, ktorá za to, čo sa jej stalo, obviňuje seba. Nejeden čitateľ si možno povie, že čítať niečo také bolestné a realistické jednoducho nezvládne… Nemajte obavy, hoci ide o drsný príbeh, ktorému zodpovedajú aj občas sa vyskytujúce drsné slová, čítanie nie je natoľko náročné, aby ste sa cez traumu nedokázali „prečítať“ spolu s jej autorkou. Aj keď ide o reportáž, miestami je viac beletrizovaná, preto je pre recipienta čítanie (z hľadiska štýlu a jazyku) nenáročné. Connors zvolila skvelú kompozíciu svojho rozprávania – najskôr vás znechutí, potom navnadí, následne vám niečo prezradí a hneď nato vás opäť nechá čakať na informácie, po ktorých budete priam prahnúť.

Aby som však uviedla veci na pravú mieru, autorka sa nerozhodla vyrozprávať len svoj príbeh, ale aj príbeh násilníka. Na túto cestu sa vydala preto, aby našla odpoveď na jednoduchú otázku: Prečo?

Existuje však logické vysvetlenie? Nekonajú násilníci v akomsi amoku? Nevedie ich k tomu nejaká psychická porucha? Connors sa rozhodla, že za každú cenu nájde odpovede, ale či ich našla, prípadne aké boli, si už musíte prečítať v tejto strhujúcej reportáži pripomínajúcej detektívku.

Ja osobne na knihe najviac oceňujem úprimnosť autorky (a vôbec jej schopnosť a odhodlanie vyniesť na svetlo sveta vlastnú bolestivú skúsenosť) a to, že Nájdem si ťa nehovorí len o jej príbehu, ale aj o životnom príbehu muža zodpovedného za jej celoživotnú traumu a taktiež o osudoch jeho rodiny. Memoáre tejto ženy vo vás vyvolajú rôzne pocity, smutné i pekné, ale v konečnom dôsledku si poviete, že to stálo za to.

Objednať knihu si môžete tu: https://www.absynt.sk/najdem-si-ta


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Absynt, Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: