Najlepšie knihy roku 2018 – výber redakcie (1. časť)

Najlepšie knihy roku 2018 – výber redakcie (1.časť)

Milí čitatelia Vinlitu, máme tu koniec roka a s ním aj súvisiace knižné bilancovanie. Veľmi sa tešíme, že nás čítate, a preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom vám väčšina našich redaktorov predstaví knihy vydané v roku 2018, ktoré sú podľa nich najlepšie. Samozrejme, pri výbere rozhodujú subjektívne názory, preto sa aj knihy žánrovo líšia. Možno vás naše tipy inšpirujú k čítaniu niektorej z opisovaných kníh. Ešte raz ďakujeme za skvelý rok 2018 a tešíme sa na vás v novom knižnom roku 2019!

Ján Blažovský – Pôvod totalitarizmu I – III (Hannah Arendtová): O totalitarizme bolo napísaných množstvo kníh, ale fundamentálnym dielom ostáva aj po desaťročiach od prvého vydania práve Arendtovej kniha. Prenikla do hĺbky rozšírenia zla v podobe antisemitizmu, masového správania podporujúceho nenávisť, analýzy nacizmu ako deštruktívneho spoločenského usporiadania. Kvôli svojej prenikavosti a nadčasovosti ostáva naďalej aktuálna a určite by si ju mal prečítať každý, kto chce porozumieť dianiu v spoločnosti, osobitne v súvislosti s čoraz sebavedomejšími prejavmi neofašizmu.

Slávka Kodadová – Spojenia (Delphine de Vigan): Vybrať jednu knihu, ktorá by mala byť podľa rebríčka najlepšia, je u mňa nemožné. Nikdy som to nedokázala a zrejme to ani nikdy nebudem vedieť – zoradiť knihy od najlepšej po najhoršiu a vybrať jednu jedinú najkvalitnejšiu… Môžem vám však odporučiť knihu, ktorá ma do veľkej miery prekvapila a určite som nečakala, že bude taká silná, ako nakoniec bola. Ide o knižku Spojenia od autorky Delphine de Vigan. V jej, i keď krátkom, zato však v oveľa viac silnými emóciami poznačenom, texte sa jej podarilo hĺbkovo analyzovať psychické vnútro viacerých vekových kategórií. Rieši problém alkoholizmu u mladých, no popritom aj rozpad rodiny, stratu dôvery, fyzické násilie na dieťati, stratu istôt… Zároveň však obracia pohľad na recipienta s otázkou, že či on sám je zodpovedný voči sebe a iným. Je to kniha, ktorá nesľubuje napäté scény, no zasiahne čitateľa svojou krutou úprimnosťou.

Daniela Lysá – Priznania žien (Petra Marková): Pri výbere tej najlepšej knihy za rok 2018 som stavila na humor, pretože nie je práve on základným korením vzťahov? Kniha Priznania žien, odkrývajúca najtajnejšie komnaty ženskej duše a prinášajúca trefné príbehy o mužskej hlúposti, ma zabavila a uchvátila svojím lahodným a šťavnatým štýlom. A hlavne tým, že je o skutočnom živote, o problémoch v láske a najmä o invázii s názvom chlap. Kniha mi zanechala na perách úsmev a práve vyvolanie určitej emócie z čítania, nech už je akákoľvek, považujem na knihe za to najdôležitejšie.

Jana Nemčeková – Príbehy na dobrú noc pre rebelky (Elena Favilli a Francesca Cavallo): Jednou z top kníh, ktoré som v roku 2018 prečítala, bola určite kniha Príbehy na dobrú noc pre rebelky, a to hlavne pre posolstvo, ktoré nesie. Kniha určená pre všetky dievčatá, slečny a ženy poukazuje na to, že dejiny neboli tvorené len mužmi a že úlohou žien nie je len udržiavať teplo rodinného krbu. Jednoducho spracované príbehy s krásnymi ilustráciami môžu malé čitateľky inšpirovať k veľkým veciam a dať svetu nové hrdinky, o ktorých sa bude možno raz opäť písať.

Tomáš Obert – Z neznámého světa a další příběhy (Erik Kriek, Howard Phillips Lovecraft): Vybrať naj knihu za rok 2018 určite nie je jednoduché, keďže čitateľ má k dispozícii nespočetné množstvo dostupnej literatúry a záleží len na ňom, po akom žánri siahne. Preto som sa aj ja rozhodol k voľbe mojej naj knihy pristupovať trochu inak. Tento rok sa mi dostalo do rúk veľké množstvo zaujímavých diel, ale boli tu dve knižky, ktoré svojím obsahom vybočovali zo zaužívaného druhu literatúry, ktorú zvyčajne čítam. Tou prvou je Z neznámého světa a další příběhy. Táto knižka ma zaujala z dôvodu jej spracovania. Ide totiž o komiksové prevedenie vybraných poviedok od skvelého majstra hororu H. P. Lovecrafta. Ak ste mali česť čítať čo i len jednu jeho poviedku, viete, že Lovecraft do literatúry priniesol „nadprirodzenú hrôzu“, teda strach z niečoho nepoznaného a pre človeka priam nepochopiteľného. Preto ma prekvapilo, že Erik Kriek sa predsa len odvážil túto nie ľahkú tému preniesť do formy komiksu a podarilo sa mu skvele vizuálne zachytiť podstatu strachu z neznámeho.

Unesená: Druhá knižka bude tiež trochu nezvyčajná voľba, a to Unesená od vydavateľstva Rexhry. Tu sa stáva hlavným hrdinom čitateľ, ktorý sám rozhoduje, ako sa bude dej ďalej vyvíjať. Takisto ide o komiksové spracovanie príbehu, ale tu si vyberáte, akou cestou sa budete uberať a to, ako to celé skončí, záleží len na správnosti vašej voľby. Obe knihy ma zaujali a určitým spôsobom vyčnievajú z môjho radu prečítaných kníh, pretože prinášajú niečo pre mňa úplné nové. Navyše grafické spracovanie je na veľmi vysokej úrovni, ale to je už kapitola sama osebe.Autor: redakcia Vinlit
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: