Nakoniec príde smrť – Agatha Christie

Nakoniec príde smrť – Agatha Christie, Mladé letá 1979 (edícia Stopy)

Kto by nepoznal slávnu anglickú autorku, ktorá priniesla knižnému svetu také známe postavy, akými sú napríklad Hercule Poirot či Jane Marplová. Práve tieto významné knižné postavy, oplývajúce v dielach veľkým zmyslom pre dedukciu a detail, ju preslávili ako autorku kvalitných detektívnych románov. Pre milovníka zaujímavých zápletiek je voľba knižky od Agathy Christie vždy tou správnou voľbou a s istotou môžem povedať, že v žiadnom prípade nebude sklamaný.

Výnimkou nie je ani knižné dielo z roku 1945, ktoré vyšlo v edícii Stopy v roku 1979 pod názvom Nakoniec príde smrť. Agatha Christie bola manželkou významného archeológa a zúčastňovala sa s ním na mnohých zahraničných expedíciách, kde získavala nové obzory. Časté boli hlavne výpravy na Blízky východ. Vplyv týchto výprav je badateľný aj v autorkinej tvorbe. Niektoré z jej románov sú situované alebo nejakým spôsobom ovplyvňované týmito destináciami. Poznatky nadobudnuté pri vykopávkach ju inšpirovali aj na napísanie románu odohrávajúceho sa okolo roku dvetisíc pred naším letopočtom na západnom pobreží Nílu, konkrétne v egyptských Thébach. Nakoniec príde smrť je výnimočná detektívka, pretože Agatha Christie čerpá inšpiráciu priamo z dokumentovanej minulosti, a to konkrétne z egyptských listov z obdobia XI. dynastie, ktoré našla v skalnej hrobke výpravy organizovanej Metropolitným múzeom umenia New York.

Imhotep ako vládca Egypta pravidelne cestuje po krajine a rieši obchodné záležitosti, vďaka ktorým prosperuje nielen celá krajina, ale ani jeho rodina nikdy nepociťovala nedostatok akýchkoľvek statkov. Imhotep si však uvedomuje, že nastane čas, keď bude musieť predať vládu jednému z jeho troch synov, ale ktorému, to ešte stále nie je jasné, keďže v každom z nich vidí nejakú nedokonalosť. Ahmose sa síce javí ako rozumný a dobrý statkár, no na to, aby sa stal vládcom, mu chýba akákoľvek guráž a často je pod tlakom svojej manželky Satipi. Jeho brat Sobek bol zase príliš sebavedomý a možno príliš často koná neuvážene, s horúcou hlavou. A Imhotepov najmilší syn Ipy, ktorého by otec najradšej videl na tróne, je primladý a má málo skúseností na to, aby viedol krajinu vpred. Všetci z rodiny vedia o otcovej nerozhodnosti, a preto sa mu každý zo synov snaží dokázať, čo je v nich. Chcú priniesť zaujímavé návrhy na dosiahnutie väčšieho hospodárskeho rozmachu. Imhotepova dcéra Ranisenb, ktorá sa po smrti manžela vrátila do otcovho domu, sleduje tento „boj“ z diaľky a naivne sa vracia do minulosti a zisťuje, že všetci sú presne takí, ako keď odchádzala, nikto sa za tých osem rokov nezmenil. Všetko je rovnaké. A tak to má byť. No po tom, ako sa Imhotep vráti z ciest a privedie so sebou svoju novú, mladšiu družku Nofret, si Ranisenb začne uvedomovať, že v rodine čosi začalo klíčiť, nejaké zlo, ktoré sama nevie opísať. Zlo spôsobujúce jedno úmrtie za druhým. Ale prečo sa chce niekto zbaviť členov rodiny? Má to všetko niečo spoločné s príchodom Nofret, ktorú ani jeden člen z rodiny neprivítal s nadšením?

Agatha Christie to s vykresľovaním postáv jednoducho vie. Dej sa rozvíja plynulo, bez zbytočných odbočiek, preto čitateľ nie je rušený žiadnymi nepotrebnými opismi. Po úmrtí Nofret, ktoré sa spočiatku javí ako nešťastná náhoda, sa spustí sled udalostí, vďaka ktorému sa hlavnými podozrivými stáva blízky okruh členov rodiny faraóna Imhotepa. Každá z postáv vystupujúcich v príbehu má svoje určité vlastnosti a špecifické správanie, ktoré postupným odkrývaním deju odhaľuje svoje pohnútky a dôvody daného konania. No nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Autorka nám počas čítania priam núka možnosti vytvorenia si vlastného názoru o tom, kto je za tým všetkým, no pomalým napredovaním deju sa čitateľovi rúcajú všetky alternatívne dedukcie vyskladané z ponúknutých faktov. V blízkosti rodiny je naozaj akési vnútorné zlo spôsobujúce úmrtia, ale do poslednej chvíle je veľmi ťažké presne špecifikovať, kto za tým stojí. Možností je veľa, no priamo obviniť konkrétnu osobu je veľmi ťažké, a to hlavne v tomto prípade, kde nám autorka ponúkla také rozdielne charaktery. Veď každý z nich mal nejaký dôvod na svoje konanie. Každý z nich mal zlý vzťah k Nofret. Ale prečo umierajú aj ďalší členovia faraónovej rodiny?

Všetko sa to dozviete po prečítaní detektívky Nakoniec príde smrť. Ja som sa ku knižke dostal cez výpredaj v knižnici. Pôvodne som ju kupoval s vedomím, že pôjde o jeden z mnohých prípadov Hercule Poirota, takže som si ju automaticky kúpil. Až doma som zistil, že došlo z mojej strany k omylu, ale po prečítaní príbehu neľutujem, že som sa k nemu náhodou dopracoval. Ako som už písal vyššie, Agatha Christie bola skvelou spisovateľkou, ktorá si dala záležať na každej jednej knižke a o tom sa môžete presvedčiť po prečítaní ktorejkoľvek z nich.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: