Nech sneží – John Green, Maureen Johnsová, Lauren Myraclová

Nech sneží – John Green, Maureen Johnsová, Lauren Myraclová, Ikar 2015

„Nech sneží!“ To si určite poviete aj vy, keď sa ponoríte do čítania troch uzimených ľúbostných príbehov ukrytých v „snehom zahalenej“ knižke nesúcej príznačný názov Nech sneží. Tri vianočné príhody od najpredávanejších autorov pre mládež – Johna Greena, Maureen Johnsovej a Lauren Myraclovej – vás vtiahnu do obdobia Vianoc bohatého na neopakovateľné čaro spočívajúce v prejavoch štedrosti, priateľstva a hlavne lásky. Však aké by to boli Vianoce bez nej?

Štedrý večer v meste Gracetown sa pre Jubilee, Stuarta, Duke, Tobina, Addie a Jeba stane nezabudnuteľným. Kvôli neutíchajúcej snehovej nádielke sa ich jedinečné osudy menia na netradičné dobrodružstvá, ktoré sa prepletú, spoja a zázračne rozviažu. Vďaka kúzlu Vianoc pochopia, komu na nich skutočne záleží, a tak prehodnotia vzťahy so svojimi najbližšími.

Prvý príbeh s názvom Jubilein expres je o mladom dievčati Jubilee, ktoré namiesto slávenia Vianoc s rodinou a milovaným priateľom prežije netradičný deň v uviaznutom vlaku končiac v neznámom meste s neznámymi ľuďmi. Počas tej čarovnej noci sa odkrývajú nielen skutočné hodnoty, ale na povrch sa vyplavuje aj bolestivá pravda o vzťahu jej priateľa k nej. Ale neboli by to Vianoce, keby svojou magickou atmosférou nezakončili dej šťastne, neutíchajúcim snežením, miznutím dvoch zamilovaných postáv v bielobe.

Roztlieskavačský vianočný zázrak je názov druhého príbehu, ktorý opisuje zrod dovtedy nepovšimnutej lásky Tobina a Duke v kúzelný vianočný večer bohatý na jedinečné zážitky prežité vďaka snehovej kalamite a túžbe prežiť ho s krásnymi roztlieskavačkami.

Tretí vianočný príbeh, veselé dobrodružstvo o hľadaní rozkošného mini prasiatka a rozuzlení vzťahu dvoch pohnevaných zaľúbencov, je ukrytý za názvom Svätý patrón prasiat.

Hoci som sa na čítanie tejto knihy veľmi tešila, bola som z nej sklamaná. Knihu hodnotím ako vtipne napísané dielo, ktoré vám navodí vianočnú atmosféru, opíše vám tri ľúbostné príbehy napísané živým jazykom, ale inak ničím výnimočne neprekvapí, nezaujme, nefascinuje. Skutočne od knihy veľa nečakajte, aby ste nezostali sklamaní. Berte ju len ako spoločníčku na príjemný oddych.

Na chuť tejto knihe, patriacej do young adult literatúry, však určite prídu (a dokonca z nej budú nadšené) násťročné dievčatá inklinujúce k jednoduchým romantickým love stories, kde je ústrednou témou láska a bonusom je vtipný a svieži jazyk. Je to kniha na zrelaxovanie v podmanivý zimný večer, ktorý človek túži stráviť len a len v spoločnosti postele a knihy.

Tak nechajte von padať sneh, pokojne si sadnite na gauč s horúcim kakaom a začítajte sa… Nech sneží!


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor

Vydavateľstvo Ikar: www.ikar.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: