Nedosiahnuteľná láska – Christine Angot

Nedosiahnuteľná láska – Christine Angot, Inaque 2017

Francúzska spisovateľka Christine Angot na Slovensku nie je známa, avšak prostredníctvom slovenského prekladu jej knihy s názvom Nedosiahnuteľná láska sa s ňou môžete zoznámiť i vy. Angot debutovala ešte pred mojím narodením, no známejšou sa stala svojou knihou Incest z roku 1999. Autorku označujú ako pisateľku autofikcie, čo si vlastne (pravdepodobne) domyslíte hneď po niekoľkých stranách čítania. Píše totiž o vzťahu svojej matky a svojho otca, o ich zoznámení a o tom, ako sa ich vzťah rokmi menil a zároveň tým ovplyvňoval jej život (a to do značnej miery).

Od prvej strany ma očaril spisovateľkin štýl písania. Je naozaj stručný, zato však miestami myšlienkovo veľmi hlboký, najmä v závere. Často pomenúva veci priamo, niekedy používa dlhšie vety či súvetia, inokedy krátke a výstižné, ktoré robia text dynamickejším a vyvolávajú v čitateľovi istú naliehavosť pokračovať v čítaní, až kým sa nedostane na koniec príbehu. Celá kniha je podaná dokumentaristickou formou a až na konci prichádza isté zhodnotenie, ktoré vám otvorí ústa dokorán.

Zo začiatku, na prvý pohľad, budete mať pocit, že čítate príbeh lásky na pozadí povojnového obdobia, pričom práve druhá svetová vojna formovala týchto mladých ľudí, ich rodinné vzťahy, ale aj pohľad na život. Ku koncu však pochopíte, že v tejto knihe ide o viac. Láska javiaca sa v tejto knihe ako základný prvok príbehu tu má viacero podôb, z ktorých nie každá je, povedzme, normálna. I keď o tom, akú lásku možno považovať za normálnu, by sa dalo dlho polemizovať…

Rozprávačkou príbehu je Christine Angot, ktorá čitateľom najskôr priblíži zoznámenie sa jej matky a otca, až sa nakoniec prepracuje k sebe – od svojho prežívania detstva bez otca k pevnému vzťahu matky a dcéry až k dospievaniu, keď sa začne zbližovať s otcom, čím sa naruší jej vzťah s matkou a vlastne celý jej život – súčasný i budúci.

Vtedy prichádza na rad druhý pohľad na knihu a vy začínate tušiť, že oná zmieňovaná nedosiahnuteľná láska, ktorá je ústredným motívom zo strany zaslepenej matky snažiacej sa roky rokúce získať muža, o ktorom vždy vedela, že jej patriť nebude, je tu akýmsi protipólom k pohnútkam otca a jeho nadradenému zmýšľaniu o sebe. Autorka, hoci sa to tak od začiatku nejaví, vlastne podala pohľad na muža – svojho otca – tak, že vám ho najskôr objektívne predstavuje, veľa vecí zatají a až v závere vám odhalí celú jeho psychiku a zmýšľanie podložené nepeknými činmi… a vy len žasnete.

Christine Angot považujem za výbornú spisovateľku, ktorá slovami dokáže vypovedať málo a zároveň tak veľa. Dúfam, že vydavateľstvo Inaque prinesie na slovenský trh aj jej iné knihy, pretože autorka rozhodne patrí k umelcom, ktorých by sme mali čítať.

„Spomínam si, ako som zbierala čerešne. Že som sa domov vracala s plným náručím orgovánu. Bola v tom istá sloboda, ktorú som si neuvedomovala. Ale dosť bolo nostalgie, dnes je dnes, sme teraz.“


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: